Žmonės su nerimu laukia naujų šilumos, elektros kainų. Brangstančios dujos, didėjanti infliacija nepriklausomai nuo mūsų norų didina kainas, o dar artėjantis Ignalinos atominės elektrinės uždarymas ir virš viso pasaulio ekonomikos kybantis krizės šešėlis. Tačiau ar tik todėl už elektrą mes mokame ir mokėsime taip brangiai?
Šią vasarą buvo paskelbta, kad Vakarų skirstomieji tinklai (VST) išsimoka 620 milijonų litų dividendų. Kainų ir energetikos komisija išanalizavo situaciją ir nustatė, kad remiantis dabartiniu ydingu Elektros energetikos įstatymu sudaryta elektros paskirstymo kainų nustatymo metodika leido VST akcininkams per keletą metų išsimokėti beveik milijardą litų dividendų. Šie pinigai neatsiranda iš niekur, o yra sumokami, atsiskaitant už elektros energiją. Komisija stengdamasi ištaisyti padėtį pasiūlė naują kainų nustatymo metodiką, kuri nebeleistų taip lobti žmonių sąskaita. Tada premjeras Gediminas Kirkilas pasikvietė Kainų ir energetikos komisijos pirmininką Virgilijų Poderį ir patarė su nauja metodika neskubėti, o Leo LT pareiškė, kad jei elektros kainos bus nedidinamos, o gal net ir mažinamos, jie neturės pinigų didiesiems projektams - naujai atominei elektrinei, jungtims su Lenkija ir Švedija.
Bet Leo LT ir buvo sukurtas tik todėl, kad būtų galima įgyvendinti didžiulius ilgalaikius strateginius projektus, neapkraunant valstybės biudžeto ir nedidinant elektros kainų. Taigi finansavimą turi užtikrinti pati Leo LT. Tačiau šiandien siekiama, kad šiuos projektus (per padidintas elektros kainas) finansuotų visi Lietuvos žmonės. Jei šios įmonės visos akcijos priklausytų valstybei, dar būtų pusė bėdos, bet nereikia pamiršti, kad beveik 40 procentų šių akcijų yra privataus kapitalo rankose. Tai, kad dividendai panaudojami investicijoms neturėtų apgauti. Tiesiog šiais pinigais kuriamas naujas turtas, kurio nemaža dalis priklausys privačiam kapitalui
Įgyvendindama strateginius projektus Leo LT sukurs didžiulį turtą, kuris bus jos nuosavybė. Jungtys su Švedija ir Lenkija, nauja atominė jėgainė Leo LT atsieis ir bus vertos mažiausiai 15-20 milijardų litų. Privataus kapitalo dalis sudarys mažiausiai 6-8 milijardus litų. Gerai, jei tai bus pasiekta, pasitelkiant gebėjimus ir nuoseklų darbą, bet šiandien matome, kad norima, jog tas turtas būtų sukurtas visų žmonių lėšomis ir nepastebimai taptų privačia nuosavybe.
Akivaizdu, kad labiausiai elektra brangs dėl to, jog reikės uždaryti Ignalinos atomine elektrinę, jog labai pabrango dujos, jog Lietuvoje didelė infliacija. Todėl dabar labai patogus momentas į tarifą „įdėti” vieną kitą centą, per keletą metų virsiančiu didžiuliu asmeniniu turtu. Juolab kad dabar visi politikai užsiėmę rinkimais ir nebėra laiko rūpintis tokiais „niekais”.
Tačiau tai ne niekai. Tėvynės sąjunga ir aš asmeniškai nuo pat Leo LT steigimo pradžios perspėjome, kad atsiranda pavojus, jog bus sukurtas monstras, kurio valdžia nebesugebės kontroliuoti. Deja, valdančioji dauguma žūtbūt, nepaisydama visuomenės nuomonės, skubino „liūto gimimą”. Ir šiandien matome, kad sudarytos sąlygos mažai grupelei lobti visų piliečių sąskaita, o valdančioji dauguma (ir ne tik ji) užmerkia akis ir bando vaizduoti, kad viskas yra tvarkinga ir teisinga. O tiems, kurie nenori ir negali tylėti, vėl bus bandoma užkišti burnas, nesibodint pačių juodžiausių technologijų.
Ramūnas Garbaravičius yra TS-LKD narys