Anksčiau už vagystes baustas, o dabar beveik 4000 eurų baudą gavęs politikas savo kaltę neigia ir žada teismo nuosprendį skųsti.
„Sveiki, šiandien jums turiu vienintelį klausimą, ar jūs Radviliškio rajonui norite vėl to paties, ar naujos kokybės?“ – tokiais žodžiais prieš kovo mėnesį vykusius savivaldybių tarybų ir merų rinkimus į rinkėjus kreipėsi 39-erių vietos politikas Ernestas Mončauskas.
Ir nors iki Radviliškio rajono mero posto balsų jam pritrūko, tačiau į tarybą su Sauliaus Skvernelio partija „Vardan Lietuvos“, E. Mončauskas pateko. Visgi valdžia politikas pasidžiaugė neilgai: „Pasirūpinsime beglobiais gyvūnais ir sukursime, kaip juos apsaugoti.“
Žadėjęs gyvūnais rūpintis, E. Mončauskas kartu su šešiais draugais pareigūnams įkliuvo dėl žiauraus elgesio su jais ir sulaukė bendros, 30 tūkstančių eurų siekiančios baudos.
„Gyvam šernui, surištam, kelių vyrų laikomam, buvo traukiamos ir karpomos iltys. Dar vienas epizodas, kai iš narvelio išleista audinė paleidžiama draskyti šunims ir jie pjudomi ant gyvūno“, – teigia Panevėžio prokuratūros atstovė Rasa Stundžienė.
„Trečias atvejis, kai vietnamietiška kiaulė, taip pat pririšta, buvo pjudoma medžiokliniais šunimis, o po beveik pusvalandžio draskymosi jai buvo tik tuomet perpjauta gerklė ir gyvūnas nugaišo“, – sako R. Stundžienė.
7 kaltinamieji – 23–60 metų Radviliškio, Telšių ir Šiaulių gyventojai – savo kaltę teisme neigė.
„Pavyzdžiui, dėl epizodo su vietnamietiška kiaule, tai minėjo, kad tas gyvūnas buvo tiesiog auginamas maistui ir jis buvo tokiu būdu skerdžiamas. Pasikartosiu. Ta egzekucija tęsėsi apie 40 minučių“, – tvirtina R. Stundžienė.
Tiesa, anot pareigūnų, E. Mončauskas dalyvavo ne visuose minėtuose incidentuose, tik šerno ilčių rovime, kuris vyko 2017-ųjų vasarą. Ir dėl to nesigailėjo. Bent taip teigia politiko teismo posėdžius stebėjęs Radviliškio žurnalistas Marius Aleksiūnas.
„Jis visą laiką neigė, jis įtikinėjo, kad jis padėjo gyvūnui. Neva šernas buvo įsipainiojęs į tvorą, o jie bandė jį išpainioti. Bet paskui teisėjų kolegijos teisėjai klausdavo: „Tai jeigu jūs išpainiojot šerną iš tvoros, tai kodėl jūs jo nepaleidot, o jį surišot ir paskui dar iltis traukėt?“, – kalba M. Aleksiūnas.
Už šerno kankinimą teismas E. Mončauskui skyrė 3766 eurų baudą.
„Netgi teismo metu buvo parodytas įrankis, kuriuo traukė iltis. Buvo tokie vadinami kaime „apciūgai“ – lenktos replės traukti vinims“, – pasakoja M. Aleksiūnas.
Šeši iš septynių nuteistųjų, taip pat ir E. Mončauskas – medžiotojai. Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugija sako, kad toks nuteistųjų elgesys meta juoda dėmę ant visų medžiotojų ir griežtai smerkia tokį elgesį su gyvūnais.
„Ne tik visuomenė, bet ir medžiotojų bendruomenė tokius atvejus vertina vienareikšmiškai neigiamai. Tai nesusiję su jokia medžioklės etika ar juolab morale. Turėtų kolegos, kurie kartu medžioja, be abejonės, irgi sureaguoti – pasmerkti ir atsiriboti“, – teigia medžiotojų ir žvejų draugijos direktorius Laimonas Daukša.
Beje, įdomu tai, kad pareigūnai apie gyvūnų egzekucijas sužinojo atsitiktinai įtariamojo kitoje byloje telefone radę žiaurius vaizdus ir nusikaltimo įrodymus. O E. Mončauskas reikalų su teisėsauga turėjo ir anksčiau.
„Jis buvo nuteistas už dalyvavimą vagių gaujoje, kai apiplėšinėdavo radviliškiečių automobilius. Paskui buvo teisiamas už aplaidų buhalterijos tvarkymą jam priklausančiame sporto klube“, – kalba M. Aleksiūnas.
Su E. Mončausku, kuris buvo ir partijos „Vardan Lietuvos“ skyriaus pirmininkas ir kuris narystę partijoje suspendavo, susisiekti nepavyko. O skyriaus pirmininkės pareigas iš vyro perėmusi jo žmona Lina – nekalbi:
„Kaip vertinate patį nuosprendį? – Tai siūlyčiau mano vyrui ir skambinti. – Nepavyksta susisiekti. – Nieko negaliu padėti. – O kaip jūs...? – Viso geriausio, atsiprašau, aš dirbu.“
E. Mončauskas teismo sprendimą žada skųsti.