Nuo pirmo iki ketvirto
Pirmasis. Vladimiras Putinas interviu teigė, jog Rusija yra didžiausia Europos ekonomika. Tačiau taip kalbėdamas, V. Putinas turi omeny bendrą šalies BVP. Pagal BVP vienam žmogui, Rusija yra 32-oje vietoje.
Antrasis. Rusijos režimo lyderis taip pat teigė, jog NATO buvo pažadėjusi nesiplėsti į Rytus. Tačiau JAV ambasadorius Ukrainoje Stevenas Piferis teigia, jog nieko panašaus nebuvo. Brukingso instituto portale jis paskelbė straipsnį ir rėmėsi interviu su Michailu Gorbačiovu, kuris vyko 2014-aisiais metais. Buvęs Sovietų Sąjungos lyderis teigė, jog NATO plėtimosi tema nebuvo diskutuota, kai vyko derybos dėl Vokietijos suvienijimo.
Trečiasis. Interviu metu V. Putinas neigė sakęs, jog JAV planuoja pulti Rusiją. Tačiau 2023 m. vasario 20 d. metinėje kalboje Rusijos režimo lyderis paskelbė, kad Vakarai kelia grėsmę jo šaliai, todėl reikėjo įsiveržti į Ukrainą.
Putin's Interview With Tucker Carlson Was Filled With Lies, Here Are Some Egregious Examples 🧵 pic.twitter.com/SMqus7RK6n
— Mikhail Khodorkovsky (@khodorkovsky_en) February 9, 2024
Ketvirtasis. V. Putinas teigė, jog Maidano protestai peraugo į smurtą, nors buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius atsisakė panaudoti jėgą prieš protestuojančius. Tačiau 2014 m. (protestų metų) publikuotame straipsnyje naujienų portale BBC, V. Janukovyčiaus riaušių milicija brutaliai elgėsi su protestuotojais, o 2014 m. vasarį snaiperiai per tris dienas nušovė 76 žmones.
Regiono istorijos neišmanymas
Informacinių karų ir propagandos ekspertas, karo akademijos docentas Viktoras Denisenko teigia, jog taip kalbėdamas V. Putinas remiasi pseudo-istoriniais naratyvais, kuriuos atkartoja.
„Galima sakyti, kad Kremliaus propaganda plačiąja prasme remiasi tokiais pseudo-istoriniais naratyvais ir Putinas juos faktiškai atkartoja. Aš manau, kad jis, ko gero, pats tiki tais dalykais, apie kuriuos kalba“, – portalui tv3.lt pasakoja V. Denisenko.
Ekspertas teigia, jog naratyvai, kuriuos įgarsina V. Putinas, JAV nekelia per daug abejonių kokia yra Rusijos režimo lyderių pareiškimų auditorija.
„JAV yra nemažai žmonių, kurie prastai išmano mūsų regionų istoriją, nes mes esam toli ir jiems nelabai įdomu. Dėl naratyvų, kuriuos įgarsina Putinas, jiems nekyla kažkokių tai abejonių, ar tai buvo skirta Kinijai, ar kitoms šalims“, – tvirtina V. Denisenko.
Nuo penkto iki devinto
Penktasis. Vladimiras Putinas teigė, jog Kyjivas pradėjo „konfliktą“ Donbase, naudodamas savo oro pajėgas prieš civilius gyventojus. Tačiau vadinamasis „konfliktas“ prasidėjo balandžio 12 d. 2014 m., kai Rusijos Federacijos federalinės saugumo tarnybos atsargos karininkas Ignoris Girkinas vadovavo taip vadinamiems „separatistams“, užėmusiems Slovjansko miestą. Gegužės 26 d. Ukraina pirmą kartą panaudojo savo aviaciją mūšyje dėl Donecko oro uosto.
Šeštasis. Interviu pradžioje V. Putinas teigė, kad Ukraina buvo „dirbtinis darinys“, sukurtas Josifo Stalino iniciatyva. Ukraina buvo prijungta prie Sovietų Sąjungos 1922 m. – Lenino valdžios metais. Tačiau Ukrainos liaudies respublika buvo paskelbta 1917 m., tai yra prieš bolševikų perversmą. Ji buvo pripažinta tuometinės Rusijos laikinosios vyriausybės.
Septintasis. Rusijos režimo lyderis teigė, kad Lenkija „privertė“ Adolfą Hitlerį 1939 m. paskelbti karą, nes ji nesugebėjo bendradarbiauti, atsižvelgiant į A. Hitlerio planus. Hitleris planavo išnaikinti Lenkijos slavus ir žydus bei apgyvendinti Lenkiją vokiečiais. Vadinamoji lenkų provokacija, kuria buvo pasinaudota kaip pretekstu invazijai, buvo vokiečių klasta, vadinamoji „false flag“ („po svetima vėliava“) operacija.
Aštuntasis. Kalbėdamas apie Volodymyrą Zelenskį, V. Putinas sakė, kad kartą paklausė Ukrainos prezidento, kodėl jis, būdamas Antrojo pasaulinio karo veterano sūnus, „bendradarbiauja su neonaciais“. Portalo „Newsweek“ teigimu, 2023 m. Oleksandrui Zelenskiui (V. Zelenskio tėvui) Ukrainos ministrų kabinetas skyrė viso gyvenimo stipendiją už, kaip rašoma internetiniame vertime, „išskirtinius nuopelnus aukštojo mokslo srityje mokslo ir pedagogikos darbuotojams“. Įraše apie Zelenskio tėvą rašoma: „ZELENSKY Oleksandr Semenovych – gimęs 1947 m., Valstybinio ekonomikos ir technologijų universiteto profesorius“. Tai reiškia, kad jam gimus, Antrasis pasaulinis karas jau buvo pasibaigęs.
Devintasis. Rusijos režimo lyderis teigė, jog NATO turi „galimybių“ pripažinti Rusijos aneksuotos Ukrainos dalis. Jungtinės Tautos paskelbė, kad aneksijos, pagal tarptautinę teisę, yra neteisėtos. Tad net jei norėtų, NATO neturi teisės užginčyti šį sprendimą.
Nacistinis naratyvas
V. Denisenko teigia, jog V. Putino pareiškimai, jog Lenkija pati išprovokavo Vokietiją, yra tam tikra istorinė tradicija.
„Notoje, kurią Sovietų Sąjunga bandė įteikti Lenkijos ambasadorei, 1939 m. rugsėjo 17 d., Lenkija buvo kaltinama dėl karo pradžios. Ten buvo rašoma, kad neprotingi Lenkijos vyriausybės veiksmai lėmė karą“, – pasakoja ekspertas.
V. Deniseko pabrėžia, jog tai, ką sakė V. Putinas iš dalies yra būdas pateisinti karą Ukrainoje.
„Rusija sako, kad čia Ukraina yra nacistinė, Ukraina kurstė karą ir panašiai. Tai vėlgi kiekvienas agresorius bando pateisinti savo veiksmus. Tai čia nieko naujo“, – teigia propagandos ekspertas.
Nuo dešimto iki dvylikto
Dešimtasis. V. Putinas teigė, kad ukrainiečiai laiko save rusais. Tačiau 2022 m. Kyjivo nacionalinio sociologinio instituto apklausa parodė, kad 93 proc. apklaustųjų ukrainiečių pasisako už nepriklausomybę ir tik 3 proc. už susijungimą su Rusija.
Vienuoliktasis. Rusijos režimo lyderis sakė, kad V. Zelenskis uždraudė taikos derybas su Rusija. Naujienų agentūros „Reuters“ teigimu, V. Zelenskis uždraudė derybas su V. Putinu ir sakė, kad Ukraina yra pasirengusi dialogui su Rusija, bet su kitu prezidentu.
Dvyliktasis. V. Putinas sakė, kad „The Wallstreet Journal“ reporteris Evanas Gershkovichus buvo suimtas už slaptos informacijos apie Rusijos kariuomenę rinkimą, tarnybos JAV žvalgybai metu. Prieš suėmimą E. Gershkovichus dirbo žurnalistu Rusijoje ir yra užkardytas neteisėtai, tam, kad JAV sutiktų su tam tikromis „nuolaidomis“ Rusijai.
Prokremliški vakariečiai
Propagandos ekspertas V. Denisenko teigia, jog amerikiečiai, pritariantys Kremliaus naratyvams, atlieka tokį pat vaidmenį, kaip ir bet kokių kitų valstybių prorusiški atstovai.
„Tokį patį vaidmenį, kaip ir kitų tautybių atstovai, tie, kas, sakykime, yra linkę patikėti ar pritaria. Ar užima kažkokią antisisteminę poziciją. O Kremlius juos puikiausiai išnaudoja bandydamas parodyti, kad, va, egzistuoja skirtingos nuomonės“, – sako ekspertas.
Jis priduria, jog kai Vakarams kalbant apie Rusijos pradėtą agresiją, prorusiškus vakariečius galima panaudoti kaip ginklą.
„Vakarai sako, kad Rusija pradėjo agresiją. Tai nebūtinai – na va, yra ir kita nuomonė, ir va, yra Vakaruose žmonių, kurie pritaria Kremliaus pozicijai“, – paaiškino V. Denisenko.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!