Diena anksčiau lankęsis Prano Juozapo Žemės salyne Arktyje V.Putinas pareiškė, kad ledkalniai tirpsta jau kelis dešimtmečius ir kad visuotinis atšilimas vyksta ne dėl žmogaus kaltės.
„Tas atšilimas jau prasidėjo ketvirtame dešimtmetyje“, – sakė Rusijos lyderis per Arkties forumą, surengtą šiauriniame Rusijos Archangelsko mieste.
„Tada dar nebuvo tokių antropologinių veiksnių kaip (šiltnamio efektą sukeliančių dujų) išmetalai, o atšilimas jau buvo prasidėjęs“, – pareiškė jis.
Kremliaus vadovas pridūrė: „Problema yra ne jo sustabdymas... nes tai neįmanoma, kadangi tai gali būti susiję su kokiais nors globaliais ciklais Žemės ar net planetų mastu. Problema – kažkaip prie to prisitaikyti.“
V.Putinas savo pareiškimą argumentavo papasakojęs istoriją apie tai, kad vienas austrų atradėjas, turėjęs „fotografinę atmintį“, lankėsi Prano Juozapo Žemės salyne „ketvirtame dešimtmetyje“.
Dvidešimčia metų vėliau tam atradėjui neva buvo parodytos nuotraukos iš kitos ten vykusios „būsimo Italijos karaliaus“ surengtos ekspedicijos, ir jis pasakęs, kad „jose buvo mažiau ledkalnių“, teigė V.Putinas.
Kol kas neaišku, apie kokį atradėją Rusijos prezidentas kalbėjo, be to, Italija praeito amžiaus šeštame dešimtmetyje karaliaus neturėjo.
Minėtą salyną per 1872–1874 metų ekspediciją atrado ir žemėlapyje pažymėjo austrų keliautojas Julius von Payeris (Julius von Pajeris).
Vienintelę italų ekspediciją į tą teritoriją 1899-aisiais surengė princas Luigi Amedeo (Luidžis Amedėjas), geografinių tyrimų entuziastas.
Prano Juozapo Žemės salynas ketvirtame dešimtmetyje jau buvo paskelbtas Sovietų Sąjungos teritorija.
Anksčiau V.Putinas yra gyręs visuotinį atšilimą, nes jis atvėrė gamtos išteklių ir transporto maršrutų, kuriuos naudoti ilgai buvo pernelyg brangu.
Jis taip pat yra sakęs, kad atšilimas „dviem ar trimis laipsniais“ būtų naudingas rusams, nes jiems esą nebereikėtų nešioti kailinių.
Ketvirtadienį Suomijos prezidentui Sauli Niinisto (Sauli Nynistei) pavadinus klimato kaitą „rimta grėsme“ Arkčiai, V.Putinas pareiškė, kad šis procesas lemia „palankesnes sąlygas išnaudoti šį regioną ekonominėms reikmėms“.
Rusijos lyderis taip pat palinkėjo sėkmės kovos su klimato kaita skeptikui JAV Aplinkos apsaugos agentūros (EPA) vadovui Scottui Pruittui (Skotui Pruitui). Praėjusį mėnesį priimtas sprendimas paskirti jį į šias pareigas sukėlė siaubą visai mokslininkų bendruomenei.
Forumo moderatorius Geoffas Cutmore‘as (Džefas Katmoras) iš televizijos CNBC paklausė V.Putino, ką jis manąs apie S.Pruitto paskyrimą į EPA vadovo pareigas. Jis paminėjo, jog šis kovos su klimato kaita skeptikas išreiškė norą, kad Vašingtonas pasitrauktų iš Paryžiaus klimato susitarimo. Rusijos prezidentas savo ruožtu atsakė, kad S.Pruittas nusipelno, kad jo pažiūros būtų išgirstos.
„Nuomonės ir pasiūlymai tų, kurie nesutinka su savo oponentais, nėra tokie ir kvaili, – pareiškė V.Putinas. – Duok Dieve jam sveikatos ir sėkmės; visi turėtų vieni kitus išklausyti ir tik tada galima rasti optimalų problemos sprendimą.“
Rusijoje fiksuojamas dvigubai spartesnis atšilimas nei likusiame pasaulyje, rodo vyriausybės duomenys. Mokslininkai ir stichinių nelaimių valdymo tarnybų pareigūnai pažymi, kad klimato atšilimas skatina ekstremalius reiškinius – pavyzdžiui, žmonių gyvybių pareikalaujančius potvynius ir gaisrus.