• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien vidurdienį Nepriklausomybės aikštėje susirinko tie, kas yra neabejingi ydingai ir iškreiptai teismų sistemai. Protesto akciją inicijavo neapsikentę Seimo Darbo partijos (DP)  frakcijos nariai, kurie nebesiruošia taikstytis su besitęsiančiu politiniu susidorojimu ir teisėsaugos institucijų darbuotojų užsakymų vykdymu.

REKLAMA
REKLAMA

DP kantrybės taurę perpildė paskutinis lašas, kai kovo 16 d. Vilniaus apygardos teismas (VAT) priėmė nutartį, pribloškiančią savo šališkumu ir nekompetencija.

REKLAMA

Kaip žinia, Seimas priėmė, o prezidentė pasirašė politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo įstatymo pataisas, kurios įsigaliojo nuo šių metų sausio mėn. Naujoji tvarka numato, kad juridiniai asmenys negali finansuoti politinių partijų, bet siekiant išlaikyti galimybę partijoms egzistuoti ir išvengti politinių bylų prieš jas užsakymo, yra numatoma, kad „į valstybės biudžeto asignavimų sąskaitą negali būti nukreiptas jokių laikinųjų apsaugos priemonių taikymas“.

REKLAMA
REKLAMA

VAT tai nė motais ir todėl buvo paliktas areštas DP skirtai dotacijai, o tuo pačiu ir atimta galimybė DP pilnavertiškai dalyvauti politiniame gyvenime.

(Papildyta 14:41) Mitingo organizatorių duomenimis, į mitingą užsiregistravo 2700 dalyvių. Kiek jų buvo tiksliai, sunku pasakyti, nes prie protestuojančių prisijungė ir pro šalį ėję žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

DP lyderis Viktoras Uspaskich džiaugėsi, kad sulaukė tokio žmonių palaikymo ir netgi pastebėjo išskirtinį žmonių draugiškumą. „Daug mitingų mačiau, žmonės vieni nuo kitų per atstumą stovi. O čia visi susiglaudę ir lygtais jų nedaug, bet užsiregistravo apie 3000 žmonių“, – sakė jis su šypsena veide.

REKLAMA

Europarlamentaras taip pat pabrėžė partijos organizuotumą, kadangi apie planuojamą mitingą Seimo nariai paskelbė prieš keturias dienas. Pasak jo, dažniausiai mitingui organizuoti ir suplanuoti prireikia kelių mėnesių, vyksta aktyvios žmonių paieškos, o DP, kaip tvarkinga ir disciplinuota politinė organizacija, įrodė, kad gali greitai suburti žmones, prisiimti atsakomybę už bet kokios institucijos valdymą ir tą valdymą vykdyti naudingai, kokybiškai ir efektingai Lietuvos žmonėms.

REKLAMA

Viktoras Uspaskich (nuotr. Fotodiena.lt/Ieva Budzeikaitė)Viktoras Uspaskich (nuotr. Fotodiena.lt/Ieva Budzeikaitė)

Į protestą susirinkusieji kiti DP nariai partijos lyderį V. Uspaskichą prilygino generolui, tačiau užlipęs į sceną, partijos pirmininkas šmaikštavo:

„Buvo paminėta, kad lygtais siekiau būti generolu. Niekada to nesakiau ir nesiekiau, man geriau būti suvirintoju, tai yra maloniau, karščiau, šilčiau, kai metalas juda tavo rankose“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

V. Uspaskicho manymu, protestuotojai ne šiaip sau susirinko prie Nepriklausomybės aikštės ir apgailestavo, kad nebuvo leista protestuoti pačioje aikštėje.

Sakydamas užbaigiamąją kalbą, V. Uspaskich negailėjo kritikos konservatorių lyderiui Vytautui Landsbergiui.

„Lipdamas į šią sceną, noriu, kad Prezidentė atsisakytų savo patarėjo Landsbergio, kitaip neliks šitos teisinės sistemos mūsų valstybėje. Ar jūs žinote, kad Landsbergis jau nakvoja prezidentūroje? Jis patarinėja prezidentei. Kas čia per velniava? Kol prezidentė klausys šito savo patarėjo, tikrai teisinė sistema nebus greitai atstatyta. Mes jau žinome, kaip Landsbergis vykdo savo teismus ir teisingumą, neduok Dieve, Lietuvai įsisavinti tokį teisingumą“, - baiminosi DP lyderis.

REKLAMA

„Darbietis“ susirinkusiems pabrėžė, kad nebegalima sustoti ir leisti tyčiotis iš savęs: 1500 Lt turi gauti kiekvienas, žmonės turi atskirti pašalpą nuo atlyginimo, savo ruožtu, DP turėtų daryti viską, kad žmonės ne ieškotų išmaldos, o garbingai ir oriai uždirbtus pinigus paimtų sau.

REKLAMA

Protesto akcijos pabaigoje buvo paviešinta mitingo prieš ydingą ir iškreiptą teisinę sistemą Lietuvoje rezoliucija. Skelbiame rezoliucijos tekstą:

„Mes, mitingo „Prieš ydingą ir iškreiptą teisinę sistemą Lietuvoje“ organizatoriai ir dalyviai, pažymėdami, kad Lietuvos teisinė sistema tampa vis labiau pažeidžiama įvairių interesų grupuočių; matydami, kad teismai, interpretuodami įstatymus, vis dažniau iškreipia įstatymo prasmę ir net visą valstybės teisinę sampratą; žinodami, kad visuomenė jau nebesitiki teisingų sprendimų iš teismų;siekdami, kad Lietuvos teismai būtų nešališki ir nepriklausomi; neabejodami, kad užtikrindami teisingumą teismai privalo griežtai vykdyti įstatymus ir vadovautis jų dvasia bei priimta vienoda praktika, nepriklausomai nuo to, kam taikomas šis įstatymas; pažymėdami, kad ir teisėjai už įstatymų pažeidimus ir jų nevykdymą turi atsakyti pagal įstatymus; manydami, kad kiekvienas Lietuvos pilietis turi siekti, kad teisinė sistema tarnautų visuomenės gerovei, o ne atskirų grupių interesams; suprasdami, kad pagal Lietuvos Respublikos Konstituciją visą atsakomybę už demokratinės valstybės valdymą prisiima politinės organizacijos, todėl teismai turi užtikrinti galimybę partijoms laisvai veikti, o ne ieškoti būdų apriboti ar apsunkinti jų veiklą, vykdydami politinius užsakymus ir taip darydami žalą politinėms organizacijoms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siūlome:



  • Lietuvos Respublikos Prezidentei reikalauti, kad teismų savivaldos institucijos bei Teisėjų garbės teismas principingai žiūrėtų į teisėjų nekompetenciją ir sąmoningus veiksmus, kuriais pažeidžiami įstatymai.


  • Atsižvelgiant į tai, kad Lietuvos Respublikos Prezidentės iniciatyva tvarkant teismų sistemą yra daug svaresnė nei atskirų Seimo narių, prašome šalies vadovės aktyviai prisijungti prie iniciatyvos griežtinti teisėjų atsakomybę už neteisėtus sprendimus.


  • Reikalauti, kad iš teisėjų būtų išieškoma žala dėl jų priimtų neteisėtų sprendimų.


  • Numatyti, kad visuomenės atstovai dalyvautų Teisėjų garbės teismo veikloje.


  • Organizuoti referendumą dėl Konstitucijos keitimo, numatant aiškų teisėjų atleidimo mechanizmą už įstatymų pažeidimus.


  • Mes neapsiribosime šita protesto akcija, mes ir toliau telksime visuomenę, siekdami Lietuvos teisinės sistemos apsivalymo.


  • Nusprendžiame šią rezoliuciją perduoti Lietuvos Respublikos Prezidentei, Lietuvos Respublikos Seimo Pirmininkei, Aukščiausiojo Teismo pirmininkui ir išplatinti ją visuomenei“.


Kaip žinia, šiandien buvo paskelbti visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ apklausos rezultatai, pagal kuriuos - DP tapo populiariausia partija Lietuvoje, į antrą vietą nustumdama Socialdemokratų partiją.

REKLAMA

DP pirmininkas V. Uspaskich šią žinią priėmė labai optimistiškai, tačiau stengėsi vertinti realiai:

„Džiaugiuosi, kad žmonės pastebėjo mus, kad mato mūsų teisingą nuoseklų kelią, kalbant apie valstybę rūpimais klausimais ir aš galvoju. Galų gale, žmonės gerai prisimena, kad per 22 nepriklausomybės metus būtent tuos pusantrų metų, kai mes buvome kartu su socialdemokratais, turėjome didelę savo ministrų komandą, tada kilo ekonomika, bedarbystės nebuvo, net pritrūkdavo darbo žmonių,. Buvo sumažinti mokesčiai, padidėjo atlyginimai ir pensijos, viskas buvo padaryta būtent per tą laikotarpį. O dabar vėl smunka, todėl mes drąsiai sakėme, kad mums atėjus, nesvarbu krizė ar ką, krizė yra pasaulyje, reikia maksimumą padaryti mūsų valstybei, kad būtų generuojanti ekonomika, o ne tik skolintis ir pravalgyti, tai yra pagrindiniai dalykai“, - teigė jis.

REKLAMA

Tačiau „darbietis“ patikino, kad reitingus išlaikyti yra tikrai nepaprasta ir partijos laukia sunkus darbas.

„Šioje vietoje mes jau turime pakankamą patirtį, aš pats tris kadencijas priėmiau priesaiką Seime, Europos parlamente, buvau ministru, dauguma mūsų komandos narių jau irgi ne pirmą kadenciją Seime ir turi gerą patirtį, todėl esu įsitikinęs, kad tas profesionalumas, kuris yra mūsų partijoje, daug kuo gali patarnauti mūsų valstybei“, - patikino V.Uspaskich.

REKLAMA
REKLAMA

(Papildyta 14:12 val.) Mitinge prie Seimo dalyvavo iki 1 tūkst. žmonių, tarp kurių – nemažai atvykusių iš šalies rajonų, kurie į protesto akciją atvyko autobusais.

Susirinkusieji laikė plakatus su užrašais „Prieš ydingą ir iškreiptą teisinę sistemą Lietuvoje“, „Teismai turi ginti įstatymus“, „Klaninei politikai – ne“, „Ar teismams visi vienodi – visi lygūs?“. Mitinge, prieš ydingą ir iškreiptą teisinę sistemą Lietuvoje, kalbas prieš teismų savivalę ir teisinės sistemos išsigimimą sakė jo iniciatoriai – Seimo Darbo partijos frakcijos nariai Virginija Baltraitienė, Vytautas Gapšys, Vydas Gedvilas, Loreta Graužinienė, Dangutė Mikutienė, Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas. Viešąją tvarką prižiūrėjo policijos pajėgos, protestuotojai nuo Seimo buvo atitverti apsaugine juosta. Mitinguotojai dainavo laisvės šauklio Justino Marcinkevičiaus dainą „Tai gražiai mane augino“.

„Turime parodyti, kad reikia atsikelti, eiti į priekį, nes mūsų anūkai, vaikai mums nedovanos. Priėjome prie tokios situacijos, kai metami iš darbo teisingai, sąžiningai dirbantys pareigūnai, vaikai naudojami politinėms kovoms. Mamos, ar jums širdžių neskauda? Sustokime ir pagalvokime iki kur mes nuėjome. Mes, kaip Seimo nariai, privalome rašyti jau ne įstatymus, o kelti jau žmones ir eiti į mitingus. Mes kartu su jumis turime pakelti Lietuvą, Lietuvos žmones tam, kad gyventume teisinėje demokratinėje valstybėje. Už Lietuvą!“, – susirinkusiems kalbėjo L. Graužinienė.

REKLAMA

Darbo partijos pirmininkas V. Uspaskichas daugiausiai priekaištų išsakė teismų sistemai. Šiuo metu Vilniaus apygardos teisme yra nagrinėjama Darbo partijos, vadinamosios „juodosios buhalterijos“, byla. Anot V. Uspaskicho, teismai veikia KGB metodais, o bylą vilkina ne partija, o prokurorai.

„Žinote, šitam mitingui leidimą davė, 2-3 valandoms ir tik 400 žmonių. Norėjome, kad žmonės susirinktų į Laisvės aikštę. Bijome, kad žmonės ateitų susirinkti pasakyti tiesą? Čia keli šimtai žmonių, o kažkur Baltarusijoje ar Rusijoje leidimą duoda 20 tūkst. žmonių. Savo valstybėje pažiūrėkime, ką darome, kaip vykdomas teisingumas.(...) Milijardai pavogti, jau nekalbu apie “Mažeikių naftą„. Prieš kelis mėnesius paskelbė, kad partijos, kurios šiandien valdžioje, gavo paramą iš savo rėmėjų ir skyrė jiems po 2 mlrd. įsisavinti pinigų. Gerbiamieji – tylu. Prezidente, ar girdi?“, – sakė Darbo partijos lyderis.

Darbo partijos pirmininkas dabartinę situaciją vadino „bezpridielu“. Jis žadėjo organizuoti „beteisės dienos gėdą“. Esą kartą per metus būtų organizuojama nukentėjusiųjų nuo Lietuvos teisinės sistemos diena, žmonės protestuotų, gyventų palapinėse, badautų. Pasak V. Uspaskicho, tokiam fondui jis net skirtų savo asmeninių lėšų.

REKLAMA

Viktoras Uspaskich (nuotr. Fotodiena.lt/Ieva Budzeikaitė)Viktoras Uspaskich (nuotr. Fotodiena.lt/Ieva Budzeikaitė)

Iniciatyvinės mitingo grupės teigimu, jei po šios pilietiškumo akcijos nebus imtasi jokių priemonių teismų sistemai keisti, mitingo organizatoriai ir dalis Seimo narių neatmeta galimybės pradėti neterminuotą protesto akciją palapinėse prie Europos Parlamento, Europos Žmogaus Teisių Teismo ir prie Lietuvos prezidentūros – kaip teisinės valstybės garanto – tam, kad visam pasauliui parodytų ydingą Lietuvos teisinę sistemą. „Turime padaryti galą teismų savivaliavimui, išskirtiniam Lietuvos pseudoelitui ir teismų klaninei sistemai“, – sakė mitingo rengėjai.

Į mitingą atvykęs Artūras Paulauskas ragino žmones kovoti, kad „teisėsauga netaptų teisėsmauga!“.

Artūras Paulauskas (nuotr. Fotodiena.lt/Ieva Budzeikaitė)Artūras Paulauskas (nuotr. Fotodiena.lt/Ieva Budzeikaitė)

Į „darbiečių“  mitingą atėjo ir kolegos iš „Tvarkos ir teisingumo“ partijos - Valentinas Mazuronis ir Juozas Imbrasas.

(Papildyta 13:08 val.) Po įkvepiančių ir patriotizmą skatinančių Darbo partijos lyderių pasisakymų, visi susirinkusieji ėmė dainuoti dainą „Tėvyne, tu mano tėvyne, už ką mane tu baudi“. Žmonės vieningai susikibo rankomis ir niūniavo dainą. Minioje jautėsi vienybės atmosfera, rankomis susikibę laikėsi pagyvenę ir jauni žmonės.

REKLAMA

Žmonės laiko Lietuvos, Europos Sąjungos ir Darbo partijos vėliavos, plakatus, kuriuose ragina atstatyti teisingumą Lietuvoje.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tokius Seimo narius kaip Virginija Baltraitienė, Saulius Bucevičius, Valentinas Bukauskas, Kęstutis Daukšys, Vytautas Gapšys, Vydas Gedvilas, Loreta Graužinienė, Jonas Kondrotas, Dangutė Mikutienė ir Mečislovas Zasčiurinskas parėmė ir visuomenės nariai, kurių netenkina padėtis Lietuvos teisinėje sistemoje.

Mitingo organizatoriai įspėja, kad nesiėmus jokių priemonių keisti Lietuvos teismų sistemą, nebus apsiribota vien šia protesto akcija, visuomenė bus telkiama ir toliau kovoti su teisine sistema. Viena tokių priemonių – neterminuotos protesto akcijos palapinėse prie Europos Parlamento (EP), Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) ir prie Lietuvos prezidentūros. Darbiečiai nebijo visam pasauliui pranešti ir parodyti ydinga Lietuvos teisinę sistemą.

Pasak protesto organizatorių, toliau nebeįmanoma stebėti šalies teisinės sistemos degradavimo ir to, kaip Lietuvos teismai nevykdo Seimo priimtų ir šalies vadovės pasirašytų įstatymų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų