Tokį klausimą išgirdusi Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro profesorė Aurelija Žvirblienė didelio entuziazmo nerodė.
Seimo Sveikatos reikalų komiteto primininko Antano Matulo paklausta, ar dabartiniame etape turėtų kokią reikšmę aktyvesnis žmonių raginimas prisiminti šią apsaugos priemonę, profesorė laikėsi rezervuotos nuomonės.
„Bijočiau agituoti, raginti, kad žmonės prisimintų kaukes. Yra labai akivaizdus pandeminis nuovargis, tą parodė ir mūsų seroepidemiologinis tyrimas – buvo toks mažas atsiliepusių žmonių procentas, kad bijočiau labai agituoti.
Pati matau ir viešajame transporte, būna, vienas kitas žmogus su kauke, bet tai, manyčiau, yra kiekvieno asmeninis pasirinkimas. Bet tokio masinio raginimo, manyčiau, reikia vengti, nes žmonės yra pavargę“, – kalbėjo ji.
Aplinkiniams apsisaugoti nepadės?
Vis tik imunologė patikino, kad jei pats žmogus jaučia kažkokius simptomus, kaukės nešiojimas būtų geras visuomeninis pavyzdys.
„Yra tokia taisyklė, kad jei jau sergi, geriausia likti namie. Bet jei kalbame apie prevenciją, kiek tai padeda apsisaugoti, nemanau, kad paprastos kaukės labai padėtų apsisaugoti aplinkiniams, nes dabartiniai viruso kamienai yra labai greitai plintantys ir tas kaukių veiksmingumas nėra pakankamai geras, kad užsidėjęs kaukę žmogus galėtų jaustis pakankamai saugus. Bet, taip, yra asmeninė atsakomybė, jei yra kažkokie simptomai, arba išvis nesirodai viešumoje, arba užsidedi kaukę“, – pažymėjo ji.
Pasak A. Žvirblienės, taip pat reikėtų vengti ir labai agresyvaus raginimo skiepų atžvilgiu.
„Tai sukelia tokį atoveiksmį, kuris kartais būna netikėtas, kai, pavyzdžiui, sumažėjo planinė vaikų vakcinacija. Panašu, kad po pandemijos, turime problemą su skiepijimu nuo tymų, kitų vaikiškų ligų ir tai galbūt yra savotiškas atoveiksmis į primygtinį raginimą skiepytis, tad to reikėtų kažkaip išvengti“, – pastebėjo imunologė.
Naujausiais duomenimis, ligoninėse šiuo gydomi 35 COVID-19 sergantys pacientai, iš jų du – reanimacijoje.
14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų siekia 67,8 atvejo, septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis – 23,3 procento.
Sveikatos apsaugos ministerija teigia fiksuojanti nežymų susirgimų augimą pastarosiomis savaitėmis.
Planuojama, kad COVID-19 šį sezoną pasiskiepyti galės visi pusės metų ir vyresni gyventojai, draustiems privalomuoju sveikatos draudimu skiepas bus nemokamas. Visuomenei skiepijimo strategija bus pristatyta rugsėjo pabaigoje.
O kaukes susikisk į užpakali.
Beje vienas geriausių šalies gydytojų uždraudė žmogui sergančiam astma skiepytis. Tai jeigu žmogui sergančiam astma uždraudė skiepytis , tai kam sveikus žmones prievartavot skiepytis ?
Ir įsistacius kiaulės akis toliau peza.