Švietimo ir mokslo ministro Algirdo Monkevičiaus pasiūlytos Aukštojo mokslo įstatymo pataisos gali sukelti didelių finansinių bėdų Lietuvos aukštosioms mokykloms, mano prezidento patarėja Irena Vaišvilaitė.
„Pataisos yra skubotos, nes tai susiję su daliniu universiteto finansavimu. Sprendimas gali būti dvejopas - mažinti studentų skaičių per pusę arba didinti valstybės finansavimą. Valstybė pinigų nespausdina ir tiek pinigų nepridės, taigi mes matom, kad aukštosios mokyklos neteks lėšų“, - teigia Kultūros, mokslo ir ugdymo grupės vadovė I.Vaišvilaitė.
Patarėja įžvelgė ir moralinę problemą A.Monkevičiaus siūlomose pataisose.
„5 balus gaunantis studentas tikrai nėra gerai besimokantis. Penketas reiškia silpnai ir visi tai puikiai žino“, - ministro pasiūlymą kritikavo I.Vaišvilaitė.
Ji teigia, kad kita didelė problema Lietuvos aukštojo mokslo sistemoje yra ta, jog mokyklos kovoja ne dėl pažangių studentų, o tiesiog dėl jų „galvų“ skaičiaus. I.Vaišvilaitė džiaugėsi, jog Vilniaus universitetas nusprendė pakelti kartelę stojantiesiems.
„VU kelia kartelę, bus priimta mažiau studentų ir neliks labai prastai besimokančių. Pakelta kartelė skatins studentų pažangumą“, - mano prezidento patarėja.
VU numatė, kad nuo šių metų studijuoti į šią aukštąją mokyklą nebus kviečiami tie abiturientai, kurių pagal tam tikrą formulę apskaičiuotas konkursinis balas nebus didesnis nei 1000.
Seimas ketvirtadienį po pateikimo pritarė švietimo ir mokslo ministro Algirdo Monkevičiaus siūlymui gerai besimokančiais studentais laikyti tuos aukštųjų mokyklų auklėtinius, kurie pasibaigus sesijai neturi akademinių skolų. Šioms pataisoms įsigaliojus valstybei prireiktų papildomų 60 mln. litų per metus.
Šį valdančiųjų frakcijų atstovų remiamą siūlymą jau sukritikavo patys valdantieji.
Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas valdančiųjų socialdemokratų atstovas Jonas Lionginas mano, jog tai yra priešrinkiminiai populistiniai žaidimai.