Bankrutuojanti Šiaulių valdžia ištikimiausiems valdininkams pakėlė algas. Šiemet valdininkų priedams mestelta apie ketvirtį milijono litų.
Atlyginimų didinimą dabar teks kompensuoti Savivaldybės sargams ir valytojoms, kurios taupymo sumetimais išvaromos į gatvę. Skirtingai nei miesto valdžia J. Janonio gimnazijos pedagogai žada patys savo pinigais remti valytojas.
Puota bankroto metu
Šiais metais net dvi dešimtys Savivaldybės skyrių vedėjų, jų pavaduotojų, kitų valstybės tarnautojų džiaugiasi stipriai ūgtelėjusiais atlyginimais. Tradicinio vertinimo metu beveik dvidešimt valstybės tarnautojų įvertinti labai gerai, tai reiškia, kad didinamos jų kategorijos ir klasės. Gavusieji pirmąją klasę pamaloninami ir 30 procentų priedais prie atlyginimo.
Nors, šaltinių teigimu, partijos tarybos posėdyje „užlaužtas“ socdemas meras Justinas Sartauskas saviškiams įrodinėjo, kad miesto spauda nesąmones rašo apie didėjančius atlyginimus, tai patvirtina ir viešai skelbiama Savivaldybės administracijos informacija, ir pats administracijos direktorius Vladas Damulevičius. Priedai tarnautojams papildomai kainavo iki ketvirčio milijono litų. Iš viso atlyginimams Savivaldybė per metus skiria apie aštuonis milijonus litų.
Didėjo šimtais litų
Lyginant su praėjusiais metais dabartinio Šiaulių mero J. Sartausko atlyginimas padidėjo daugiau kaip keturiais šimtais litų. Trečiąjį šių metų ketvirtį meras per mėnesį uždirbo 5,7 tūkstančio litų.
Daugiau kaip šešis tūkstančius litų uždirbančio Savivaldybės administracijos direktoriaus V. Damulevičiaus alga padidėjo pusketvirto šimto litų.
Daugiau kaip penkis tūkstančius litų uždirbančių Administracijos direktoriaus pavaduotojų algos irgi toli gražu nemažėjo. Jų piniginės „pastorėjo“ maždaug po 60 litų. Ženkliai padidėjo ir mero patarėjų atlyginimai. Algos išsipūtė daugiau kaip po pusę tūkstančio litų ir pasiekė 4,3 tūkstančio litų per mėnesį. Trims politinio pasitikėjimo patarėjams į rankas per mėnesį išmokama apie trylika tūkstančių litų. Kitaip tariant – daugiau kaip pusantro šimto tūkstančių litų per metus, neskaičiuojant gyventojų pajamų ir „Sodros“ mokesčių.
Iš viso politinio pasitikėjimo tarnautojams per mėnesį buvo išmokėta apie 36 tūkstančius litų. Per metus susidaro daugiau kaip pusės milijono litų suma – atskaičius mokesčius.
Vedėjų – didėjo, valytojų – mažėjo
Kadangi Savivaldybės administracijos direktorius V. Damulevičius labai gerai įvertino vedėjų darbą, o pastarieji – savo pavaldinių, išaugo ir išlaidos administracijai.
Savivaldybės skyrių vedėjų atlyginimai vidutiniškai padidėjo dviem šimtais litų, pavaduotojų – šimtu litų, poskyrio vedėjų – beveik devyniasdešimčia litų.
Didėjo atlyginimai seniūnams, vyresniesiems specialistams, net Savivaldybės vairuotojams. O štai mažiausiai uždirbančių Savivaldybės valytojų algos – net sumažėjo.
Vykdė pažadus, bet ne rinkėjams
Ankstesniais metais labai gerai įvertinti buvo tik du Savivaldybės tarnautojai. Ar tai reiškia, kad Savivaldybės skoloms artėjant prie dviejų šimtų milijonų litų ir veriantis biudžeto skylei valdininkai ūmai suskato geriau dirbti?
„Matyt, kad pradėjo geriau dirbti...“ - pradėjo Savivaldybės administracijos direktorius V. Damulevičius, bet vėliau pripažino, jog anksčiau tik du tarnautojai įvertinti labai gerai – taupymo sumetimais. Nors padėtis – ne lengvesnė, o dar sudėtingesnė, nuspręsta labai gerai įvertinti daugiau tarnautojų. „Gal dirbo geriau, bet neturėjome finansinių galimybių, prašėme kentėti. Bet negali netesėti dvejus-trejus metus“, - aiškino Savivaldybės administracijos direktorius.
Savivaldybės auksai ir sidabrai
„Negalėčiau išskirti, kad vienas auksas, sidabras, o kiti – netikėliai“, - paprašytas įvardyti, dėl kokių priežasčių nuspręsta mokėti priedus valdininkams, sakė Savivaldybės administracijos vadovas.
Paklaustas, kuo nusipelnė Teisėtvarkos skyriaus vedėja Laura Steponkienė, direktorius ilgokai galvojo. Esą nerado stringančių bylų, daugiau išieškoma žemės mokesčių, tačiau paklaustas, ar jau pavyko susigrąžinti mažiausiai 3 milijonus litų, kuriuos nuslėpė nekilnojamojo turto savininkai, nieko džiuginančio taip ir nepasakė.
O štai Investicijų ir miesto plėtros skyriaus vedėja Aistė Žalevičienė – tiesiog labai iniciatyvi, daro daugiau nei priklauso. Ką daro, žino tik pats direktorius, bet žiniomis nesidalija.
Valdininkus – popina, darbininkus – atleidinėja
Kadangi šiemet atsirado „finansinės galimybės“ valdininkams mokėti priedus prie atlyginimų, Savivaldybė atleis visus sargus ir visas valytojas. Savivaldybės administracijos direktorius V. Damulevičius sako, jog taip bus „sutaupyta“ apie šimtą tūkstančių litų per metus. Tačiau tai vis tiek nekompensuos išaugusios sumos.
Administracijos vadovo žodžiais, reikėtų sutaupyti apie 2,5 milijono litų. Dalį pinigų žadama sutaupyti mažinant ūkio išlaidas. Esą siūloma ir kitų taupymo priemonių, tačiau jas V. Damulevičius atsisakė įvardyti.
Redakcijos duomenimis, Savivaldybės tarnautojams pasiūlyta nuo atlyginimų nusibraukti po šimtą litų.
Valdžios palaimintųjų sąrašas
Labai gerai įvertina šių valstybės tarnautojų veikla:
Rasa Macienė, Laura Steponkienė, Arūnas Adomaitis, Gintaras Jasiūnas, Aistė Žalevičienė, Jūratė Rauduvienė, Vygaudas Paliūnas, Birutė Brazienė, Rūta Janulienė, Asta Lesauskienė, Leta Petraitienė, Tomas Petreikis, Mindaugas Bezaras, Daina Kinčinaitienė, Jurga Dzidolikienė, Daina Grigienė, Ieva Kaščionytė, Daina Rafanavičienė, Kristina Vaičekauskienė.
Taupo skriausdami mažesniuosius
Šiaulių savivaldybės administracija rengiasi atleisti švietimo įstaigose dirbančius sargus, valytojas. Iš viso darbo netekti gresia bemaž tūkstančiui žmonių.Kiek žmonių neteks darbo uždarius šešias miesto mokyklas, neatskleidžiama.
Užjausdami Savivaldybės skriaudžiamą techninį personalą J. Janonio gimnazijos pedagogai už savo lėšas kuria pagalbos fondą. Šiaulių savivaldybėje dirba apie 280 tarnautojų. Nė vienam iš valstybės tarnautojų atleidimo lapeliai nebus įteikti.
Kiekvienam Šiaulių miesto tarybos nariui skiriama maždaug minimalaus atlyginimo dydžio išmoka kanceliarinėms išlaidoms. Už šias lėšas Tarybos nariai remontuoja ir draudžia nuosavus automobilius, perka kurą. Miesto valdžia neatsisako planų už aštuonis milijonus litų pastatyti menų inkubatorių, kurio menininkams nereikia. Išlaikyti tuščias patalpas per metus miesto biudžetui kainuos pusę milijono litų.
Mykolas DEIKUS