Nepolitinis intelektinis kairiosios pakraipos judėjimas „Naujoji kairė 95 (NK95)“ kartu su profsąjungomis S. Daukanto aikštėje prie Prezidentūros trečiadienio vidurdienį surengė akciją, kurios metu „prekiavo“ vergais. Taip buvo siekiama atkreipti Prezidentės ir kitų aukščiausių šalies pareigūnų dėmesį į žmonių išnaudojimą ir vergiško darbo sąlygas Lietuvoje.
Akcijos dalyviai prie Prezidentūros atsinešė plakatų su užrašais „Lietuvoje žmogaus teisės tik popieriuje“, „Valdžia nekenčia tų, kurie pasitiki žmonėmis“, „Basi, beteisiai Lietuvos pareigūnai - policininkai, pasieniečiai, ugniagesiai“, „Valdžios rūpestis gynėjais nėra proginių pasisakymų klausimas“, „Nevalgau, nemiegu, nekainuoju“. Pardavinėjami vergai į turgų atsinešė savo darbo reikmenų, nuolat kartojo dirbą tik už maistą ir nakvynę.
Vergų turgaus iniciatorių teigimu, geresnės progos vergovės įsigalėjimui Lietuvoje nebuvo jau 150 metų, nuo tada, kai buvo panaikinta baudžiava.
„Lietuvoje dabar yra sukurtos vergiškos darbo sąlygos aukščiausiems šalies politikams remiant tik verslą. Visiškai nepaisoma, kad žmonės dirba labai varganomis sąlygomis, nesilaikoma Darbo kodekso, žmonėms neužtikrinamos atostogos, mokama minimali alga, draudžiama streikuoti“, - vergų turguje pasakojo „Naujosios Kairės 95“ atstovė Jolanta Bielskienė.
Pasak NK95, vergų turgus - tai galimybė susipažinti su valdžios sankcionuotais Lietuvos darbdavių savivalės faktais, kurių mūsų šalyje - begalė.
„Tai ir žmonių vertimas dirbti kasos aparato tempu ir nuolat šypsotis, ir kelių šimtų litų mėnesio atlyginimas už pilną darbo dieną “Lelijos„ siuvykloje, ir draudimai streikuoti bei protestuoti profesinėms sąjungoms (vilkinamas streikas “Švyturio„ alaus darykloje), ir basi policininkai, ir grašius uždirbantys socialiniai darbuotojai, ir mokyklų sukomercinimo kamuojami mokytojai“, - pažymi Naujoji kairė 95.
Vergų turgumi buvo siekiama įrodyti, kad emigracija yra ne tik silpnos ekonomikos, bet ir valstybės pataikavimo verslui bei modernios vergovės pasekmė.
Akcijos organizatoriai tikėjosi, jog vergų turguje pasirodys ir Prezidentė, kai jai pačiai galės įteikti politinių terminų žodynėlį, kuriame aiškinami tokie terminai kaip „išnaudojimas“, „vergovė“, „kolektyvinės derybos“, „geltonos profsąjungos“, „gerovės valstybė“, „streikas“, „socialiai atsakingas verslas“.
Prezidentei nepasirodžius, žodynėlis buvo nuneštas į Prezidentūrą.
Į vergų turgų atvykusiam Seimo nariui Algirdui Sysui taip pat buvo siūloma nusipirkti vergų. A. Sysas pripažino, kad dėl darbuotojams nepalankių darbo sąlygų reikia kaltinti Seimą bei jo rinkėjus.
„Valdžia daro viską, kad darbdaviai galėtų savavaliauti, bet tai yra ir rinkėjų problema, nes Seimas yra išrinktas rinkėjų. Kai į Seimą patenka žmonės, kurie turi didelius verslus, tai jiems sunku suprasti žmogaus, uždirbančio minimalų atlyginimą, dirbančio po 10-12 valandų, neturinčio atostogų, problemas“, - aiškino A. Sysas.