Politikos užkulisiuose jau kuriama strategija, ką priešpriešinti dabartiniam šalies vadovui Rolandui Paksui, jei jis pralaimėtų apkaltą, tačiau vėl iškeltų savo kandidatūrą per prezidento rinkimus.
Kaip rašo dienraštis "Respublika", liberalcentristai mano, kad pakelti R.Pakso pirštinę geriausiai galėtų kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus. Tačiau konservatoriai nėra tuo taip tvirtai įsitikinę. Jie labiau linksta socialdemokratų ir Vyriausybės vadovo Algirdo Brazausko pusėn. Anot jų, būtent jis galėtų tapti neįveikiamu varžovu R.Paksui.
Ne tik Seimo opozicijoje, bet ir valdančiojoje daugumoje esančios partijos jau kurį laiką neoficialiai, bet intensyviai svarsto galimų pirmalaikių prezidento rinkimų variantus. Nors viešai jokia kandidatūra nebuvo įvardyta, tačiau opozicinių partijų politikai neoficialiuose pokalbiuose neslėpė, kad visi realesni politiniai variantai sukasi apie dvi figūras - buvusius prezidentus V.Adamkų ir A.Brazauską.
Anot dienraščio, Liberalų ir centro partijos atstovai neslepia, jog tinkamiausiu kandidatu, galinčiu įveikti R.Paksą pirmalaikiuose rinkimuose, jie laiko V.Adamkų. Kai kurie liberalcentristų lyderiai neoficialiai tvirtino, kad jų norus grąžinti V.Adamkų į didžiąją politiką stiprina tai, jog ir pats V.Adamkus artimiausiems savo aplinkos žmonėms yra pranešęs, kad kandidatuotų pirmalaikiuose prezidento rinkimuose.
Teigiama, kad V.Adamkus yra paskelbęs ir vieną išlygą - jis rinkimuose dalyvautų tik tuo atveju, jei nesibalotiruotų A.Brazauskas.
Kitokios nuomonės dėl V.Adamkaus perspektyvų laimėti prezidento rinkimus laikosi Konservatorių partijos lyderiai. Įvairių šaltinių teigimu, liberalcentristus konservatoriai ragina nepasiduoti entuziazmui ir įtikinėja, kad V.Adamkaus kandidatavimas būtų nenaudingas ir abiem partijoms, ir pačiam V.Adamkui. Pagrindinė priežastis, kurią mini konservatoriai, kad tai taptų svariu argumentu R.Paksui ir jo šalininkams, jog dabartinio prezidento apkalta - ne kas kita, kaip pralaimėjusių politikų noras atsirevanšuoti.
Be to, paaiškėjo, kad konservatoriai yra suformavę ir antrąjį neoficialių derybų frontą. Jie įtikinėja socialdemokratų lyderius imtis rimtai spausti savo partijos vadovą premjerą A.Brazauską dalyvauti prezidento rinkimuose. Konservatoriai tvirtina, kad šis populiarumu ir įtaka V.Adamkui nenusileidžiantis politikas, skirtingai nei V.Adamkus, būtų politiškai nepažeidžiamas.
Anot dienraščio, kai kurie socialdemokratų lyderiai gana noriai patvirtino sulaukia ne tik viešų konservatorių užuominų apie paramą A.Brazausko kandidatūrai, bet ir neoficialių raginimų kelti lyderį į prezidento postą.
"Kiek pamenu, šia tema yra nuskambėjusios net kelios viešos užuominos spaudos konferencijose ar radijo laidose. O neoficialiuose pokalbiuose - ką jau ir kalbėti", - teigia vienas iš socdemų lyderių Gediminas Kirkilas.
Jis teigė, kad A.Brazauskas neabejotinai laimėtų prezidento rinkimus, tačiau partijai reikia galvoti ir apie kovą dėl vietų parlamente.
"Visos partijos jaučia, kad jų šansai menkėja, jei kovoje dėl Seimo dalyvauja A.Brazauskas, todėl vieni bando jį kompromituoti, kiti subtilesniais būdais pašalinti iš aktyvesnės politikos", - premjerą gynė A.Kirkilas.
Tuo tarpu dešiniųjų partijų lyderiai komentuodami susidariusią situaciją stengiasi būti atsargūs.
"Mūsų pozicija, kalbant iš principo, yra tokia: reikės, paremsime bendrą kandidatą. Juo gali būti kad ir A.Brazauskas. Vis dėlto, savaime suprantama, su didesniu entuziazmu žvelgiame į V.Adamkų", - dienraščiui teigė vienas iš liberalcentristų lyderių Eugenijus Gentvilas.
Tuo tarpu vienas iš konservatorių lyderių Jurgis Razma atsiribojo nuo bet kokių idėjų apie galimą konservatorių paramą A.Brazauskui bei teigė, kad konservatoriai greičiausiai nekeltų savo kandidato pirmalaikiuose prezidento rinkimuose.
V.Adamkaus referentas Audrius Penkauskas paklaustas, ar iš tiesų kadenciją baigęs prezidentas dar prieš Naujuosius metus savo aplinkai pranešė apie planus kandidatuoti galimuose pirmalaikiuose prezidento rinkimuose, A.Penkauskas pareiškė nenorįs apie tai kalbėti.
"Negaliu komentuoti dalykų, kurių nežinau, kurių negaliu patvirtinti, todėl tai daryti man būtų paprasčiausiai nekorektiška", - sakė A.Penkauskas.
Anot jo, politikams šiuo metu derėtų susilaikyti nuo spekuliacijų šia tema.
Pirmalaikiai prezidento rinkimai galėtų įvykti jei dabartinis prezidentas R.Paksas būtų nušalintas apkaltos būdu.
Prezidento apkaltos komisija iki vasario 13 dienos turi Seimui pateikti išvadą, ar kaltinimai prezidentui pažeidus Konstituciją ir priesaiką yra pagrįsti ir rimti. Savo išvadą dėl kaltinimų šiurkščiai pažeidus Konstituciją turėtų pateikti ir Konstitucinis Teismas.
Prognozuojama, jog balsavimas dėl prezidento nušalinimo gali būti surengtas balandžio mėnesį. Prezidentui nušalinti reikia ne mažiau kaip 85 balsų. Šiuo metu Seime yra 137 nariai.
BNS