„Po pirmojo rinkimų turo pono Žemaitaičio retorika jau šiek tiek kinta. Žmogus bent jau bando paaiškinti, ką yra pasakęs, prikalbėjęs“, – trečiadienį LRT radijui teigė F. Jansonas.
„Dabar dėlioti, ar jis tiktų, ar netiktų – bus paprastas ir esminis dalykas, kad valdančiosios daugumos yra formuojamos Seime. Prezidentui gali patikti, gali nepatikti, tačiau partijos tariasi tarpusavyje ir jo vaidmuo yra jau daugiau moralinis. Kokių nors teisinių priemonių koreguoti koalicijas prezidentas neturi, kai bus Vyriausybės formavimas, tada bus jau atskiras klausimas“, – kalbėdamas apie prezidento galias šiuo klausimu pridūrė jis.
Nors prezidentas yra pareiškęs, jog jis nematytų R. Žemaitaičio darbo Vyriausybėje, F. Jansonas primena, kad valdantieji yra atsakingi ir už parlamento vadovybės pozicijas. Visgi, F. Jansonas akcentuoja, jog kol kas nei viena į Seimą išrinkta politinė jėga nenori dirbti kartu su „Nemuno aušra“.
„Prezidentas savo poziciją yra pasakęs, kad po Konstitucinio Teismo (KT) sprendimo ir jį sąlygojusių pasisakymų jis R. Žemaitaičio Vyriausybėje nemato. Bet vėlgi, koalicija dalina ne tik Vyriausybės, bet ir Seimo vadovų postus. Ar partijos susitars, ar norės susitarti priklausys nuo mandatų, kiek jos turės“, – dėstė F. Jansonas.
Pirmadienį F. Jansonas Eltai teigė, kad prie gerų „Nemuno aušros“ rezultatų Seimo rinkimuose prisidėjo ir konservatoriai. Dėl to, pasak jo, po pirmojo rinkimų turo antroje vietoje likusi TS-LKD už tai turėtų prisiimti atsakomybę.
ELTA primena, kad sekmadienį įvyko pirmasis Seimo rinkimų turas. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, daugiausia palaikymo daugiamandatėje apygardoje sulaukė socialdemokratai, jie jau užsitikrino 18 vietų parlamente. Nuo jų nedaug atsiliko dabartiniai valdantieji konservatoriai, kol kas pelnę 17 mandatų. Tuo metu trečioje vietoje likusi R. Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“ daugiamandatėje apygardoje užsitikrino 14 postų Seime.
Vertindamas rinkimų rezultatus, konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis Eltai teigė neskubantis pripažinti jo vadovaujamos politinės jėgos pralaimėjimo. Kalbėdamas apie „Nemuno aušrą“, užsienio reikalų ministras dar kartą pažymėjo besitikintis išgirsti principingesnę poziciją šios partijos atžvilgiu tiek iš pirmąjį rinkimų turą laimėjusių socialdemokratų, tiek iš prezidento Gitano Nausėdos. Anot G. Landsbergio, šalies vadovas savo nuostatas dėl antisemitizmu kaltinamo politiko galėtų išsakyti kur kas aiškiau.
Socialdemokratų lyderė Vilija Blinkevičiūtė kartoja – koalicija su „Nemuno aušra“ nėra galima. Tuo metu pats šios politinės jėgos pirmininkas tikina – jeigu šalies vadovas yra suinteresuotas, kad Seime dirbtų stabili ir vieninga valdančioji dauguma, G. Nausėda turės pasikalbėti su pačiu R. Žemaitaičiu.
Kol kas Seimo narių mandatų yra šiek tiek daugiau negu pusė Seimo. Tas antras turas yra labai svarbus visoms partijoms, kaip kuri pasirodys – vertinti sunku.
Ar „Nemuno aušra“ pasieks panašų rezultatą kaip pirmame ture ir bus didelė sėkmė antrajame – galbūt, bet nebūtinai. Viskas grįžta pirmiausia prie to, kad turime šešias partijas.
Šioje vietoje reikia mažiausiai trijų partijų suburti koaliciją. Formuojasi vienokia koalicija. Tik po balsavimo bus galima pasakyti, kaip yra iš tiesų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!