Prezidentės Dalios Grybauskaitės spaudos tarnyba sako, kad šalies vadovė esą yra išsakiusi poziciją dėl Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) ir Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų rėmėjų.
Mandagiai pasiuntė
„Dėkojame Jums už klausimą. Prezidentės pozicija šia tema išsakyta ir daugiau komentarų Prezidentūra neteikia“, – maloniai ir mandagiai, pusdienį palaukusi parašė spaudos tarnyba ir nepamiršo palinkėti geros dienos.
Jei yra labai gabių skaitytojų „tarp eilučių“ arba labiau informuotų – prašau tam tikros pagalbos, nes su tuo konservatorių rėmėjų tyrimu visi siunčia „nuo Eimošiaus pas Keipošių“.
Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma dar pirmadienį buvo paprašytas pakomentuoti šią informaciją:
„Aš reiškiu kritiką statutiniams karininkams, kurie mėgina politikuoti. O jūs, žurnalistai, galėtumėte paklausti, ar FNTT paskutinius metus tyrė konservatorių rėmėjų įmones, ar ne“, – žurnalistams Grigiškėse pirmadienį sakė D. Grybauskaitė.
Pasak J. Razmos, jis nustebęs, kad niekas nepaklausė pačios Prezidentės, ar FNTT tas įmones tyrė, ar ne. „Tad ir klausiu – gal yra kokios nors neslaptos informacijos apie tokius tyrimus arba vengimą juos vykdyti?“, – paklausiau spaudos tarnybos, nes prezidentės pastaba išties sužadino smalsumą. Atsakymą jau parašiau.
Siunčia dar vienu adresu
Seimo pirmininkė, konservatorė Irena Degutienė sako, kad pasakyti ar tokie tyrimai vyko – gali tik pati FNTT.
Pasinaudodamas Seimo pirmininkės patarimu išsiunčiau klausimą ir FNTT atstovei spaudai, kuri atsakė, jog apie tai kalbėti neleidžia Baudžiamojo proceso kodeksas.
Tiek kodeksai nedraudžia, viešojoje erdvėje skelbta tik prokurorų užuomina, kad Gariūnų didmenininkų galbūt neteisėtai įgytais pinigais buvo remiamos kai kurios partijos. Kurios - visiems bus labiausiai įdomu rudeniop, kai įsibėgės rinkimų kampanija.
Dėl teisėsaugos „politikavimo“ noriu pastebėti keistą sutapimą – pirmadienį Generalinėje prokuratūroje pradėtas tyrimas, dėl informacijos apie pareigūnų veiksmus bankrutuojančiame „Snoro“ banke nutekinimo, buvo tautai pristatytas praėjus daugiausiai porai valandų po to, kai prezidentė pažadėjo, kad jis bus.
Jovalas ir migla
Bjauriausias įtarimas, kuris metamas į viešąją erdvę, yra visai tikėtina galimybė, kad broliškam laikraščiui „Lietuvos rytas“, ne kartą skalbusiam daugelio prokurorų pridirbtus apatinius, informacija eilinį kartą nubyrėjo būtent iš Generalinės prokuratūros.
Tyrimą prieš save tuomet pradėti būtų kiek ekscentriška, o štai slapta Valstybės saugumo departamento (VSD) pažyma, kurios patikrinti niekas negali ir niekad nemėgino. Jos pagrindu atimti teisę dirbti su slapta informacija yra nenugalimas kadrinis smūgis, nes asmuo, kuriam kažkas iš „ten“ į biografiją įsega dėmę, negali adekvačiai gintis. Negali net susipažinti su dėmės turiniu bei kilme. Net jei tie du bėdžiai iš FNTT ir tikrai kalti – problema išlieka. Tokia susidorjimo taktika VSD arsenale yra ir buvo ne kartą panaudota. Ankstesnė departamento vadovybė, kaip dera priminti, buvo tiek suįžulėjusi, kad siūlydavo atimti teisę dirbti su slapta informcijanet iš Seimo narių, vykdančių parlamentinį tyrimą dėl jos pačios veiklos.
Bet kuriuo atveju, įtariu, kad ne tik vieną mane kamuoja keistas įtarimas, jog Generalinė prokuratūra laukė, kuris politinis galios centras laimės.
Mat premjeras Andrius Kubilius ir parlamentinio tyrimo dėl „Snoro“ paniškai baidęsi konservatoriai, reiškė paramą atleistiems iš darbo FNTT vadams (Vitalijui Gailiui ir Vytautui Giržadui).
Vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis ir Liberalų bei Centro Sąjunga, į savo gretas integravusi ilgamečius aukštus saugumo darbuotojus Dainių Dabašinską ir Mindaugą Ladigą, artėjant rinkimams prisiminė, kad „Snoro“ istorijoje reikia rodyti aktyvumą.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė, mėgstanti viešai svaidyti nemotyvuojamus nepasitikėjimus (kaip buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko ir buvusio ūkio ministro Dainiaus Kreivio atžvilgiu), šįkart neįprastai luktelėjo ir parėmė liberalcentristų neva antikorupcinį entuziazmą. Pastate su įstrižais langais, kaip suprantu, buvo lengviau atsidusta ir ištrauktas vienas iš paruoštų reakcijų variantų. Tai tik prielaida ir sąmokslo teorija, kurioje visos pusės laidosi užuominomis ir vaidina spektaklį, prieš tai neišplatinusios libreto.
Taip pat skaitykite:
Pradėtas tyrimas dėl informacijos apie „Snoro“ bylą atskleidimo
V. Giržadas: VRM ministras – tik mažas sraigtelis šioje tamsioje istorijoje