Lietuvos Respublikos prezidentas Valdas Adamkus susitiko su Amerikos prekybos rūmų nariais.
Kreipdamasis į renginio dalyvius, valstybės vadovas pabrėžė, kad Lietuvos ekonomikos augimas yra vienas sparčiausių visoje Europos Sąjungoje.
„Šiuo metu pagrindinis mūsų iššūkis yra išlaikyti tinkamą plėtrą ir neleisti didėti infliacijai“, - sakė prezidentas.
Jis pažymėjo, kad net ir sumažinus gyventojų pajamų mokestį kasmet surenkama vis daugiau mokesčių. Tačiau vien tik mokesčių mažinimo nepakanka.
„Vyriausybė turėtų priimti galutinį sprendimą dėl socialinio draudimo įmokų ,,lubų“ ir kitų užsienio investicijų skatinimo priemonių. Tai įgyvendinę, tikimės pasiekti tokius tikslus: BVP augimą, didesnį konkurencingumą ir patrauklesnę terpę užsienio investicijoms. Šiais metais Pasaulio banko ataskaitoje Doing Business 2007 Lietuva iš 16-tos pozicijos praėjusiais metais nukrito į 26-ąją. Tačiau esu įsitikinęs, kad būsimi mokesčių sistemos ir tam tikrų įstatymų pokyčiai padės mums palypėti ant aukštesnio laiptelio“, - sakė V.Adamkus.
Lietuvos vadovo nuomone, tarptautinis bendradarbiavimas ir partnerystė plėtojant įvairius projektus tampa ypač svarbūs Lietuvos ir jos kaimynių plėtrai ateityje.
„Šiuo metu būsimieji elektros tiltai į Švediją ir Lenkiją bei nauja Ignalinos atominė elektrinė yra prioritetiniai mūsų projektai. Jei jie bus sėkmingai įgyvendinti, sumažės priklausomybė nuo Rusijos elektros ir Lietuva integruosis į Elektros perdavimo koordinavimo sąjungos (UCTE) tinklą“, - teigė Lietuvos prezidentas.
V.Adamkus pažymėjo tikintis, kad ilgainiui šie projektai, kaip ir itin svarbus Rail Baltica projektas, duos rezultatų ir atsipirks. Pasak valstybės vadovo, Rail Baltica projektas yra Lietuvos indėlis į ES transporto sistemos atnaujinimą transporto priemones pritaikant mūsų piliečių poreikiams.
„Tačiau yra ir tobulintinų sričių, - sakė prezidentas. - Nors šalies ekonomika sparčiai auga, reformos įgyja pagreitį, o gyventojų pajamos didėja, visa tai skatina infliaciją. Objektyvūs veiksniai, tokie kaip kylančios naftos ir dujų kainos, didina gamybos sąnaudas. Vidaus vartojimas irgi yra svarbus infliaciją skatinantis veiksnys“.
Valstybės vadovo nuomone, valdžios sektoriaus išlaidos ir neribojama fiskalinė politika prisideda prie infliacijos tempų, o prieš 2008 metais vyksiančius rinkimus į parlamentą kyla pavojus, kad populistinės tendencijos gali nusverti atsargią ir apgalvotą biudžeto politiką. Atsvara tokioms tendencijoms galėtų būti prisiimtų įsipareigojimų vykdymas.
„Ką tik priimtas Fiskalinės drausmės įstatymas yra esminis dokumentas, skirtas stabiliam biudžetui išlaikyti ir išlaidoms riboti, - sakė V.Adamkus. - Todėl norėčiau patikinti, jog asmeniškai reikalausiu Vyriausybės užtikrinti, kad vykdomos politikos kryptys padėtų stabdyti infliaciją“.
Šalies vadovas pabrėžė, kad jam nerimą kelia ir vis didėjanti priklausomybė nuo Rusijos, ypač energetikos sektoriuje.
„Tapome pažeidžiami šios šalies aukštų pareigūnų ir valstybinių įmonių politinės valios. Šią problemą vis aiškiau suvokiame artėjant Ignalinos atominės elektrinės uždarymui. Todėl inicijavome anksčiau paminėtus projektus šiai priklausomybei sumažinti. Manau, jog atėjo laikas gauti daugiau paramos iš ES partnerių ir JAV, kad galėtume laiku įgyvendinti tai, ką esame numatę“, - sakė prezidentas.