Prezidentas Rolandas Paskas išreiškė susirūpinimą "užstrigusia" prasižengusių diplomatų byla ir ragina susitarti atsakingas institucijas, kad ikiteisminis procesas pajudėtų iš "mirties taško".
"Diplomatų byla yra geras pavyzdys, kada valstybės įstaigos gali iš tikrųjų nesusikalbėti viena su kita", - žurnalistams penktadienį (08.22) teigė prezidento patarėjas užsienio politikos klausimais Alvydas Medalinskas, pažymėjęs, kad šalies vadovas "nenorėtų matyti tokios situacijos, kai keletas valstybės žinybų nesutaria, kuriai pateikti medžiagą tam, kad procesas vyktų toliau".
A.Medalinsko teigimu, aiškinantis neteisėto atlygio už Lietuvos vizas skandalą, dėl kurio buvo priversti atsistatydinti septyni konsuliniai darbuotojai, tarpusavyje "nesusikalba" URM, Valstybės saugumo departamentas bei Generalinė prokuratūra.URM atstovai tvirtina jau padarę viską, kas nuo jų priklauso - susikompromitavę diplomatai atleisti ir imtasi priemonių, kad ateityje tokios skandalingos istorijos nepasikartotų. Savo ruožtu Generalinė prokuratūra teigia, kad ikiteisminis tyrimas dar nepradėtas, nes VSD nesurinko pakankamai medžiagos.
"Todėl prezidentas paragino, kad tokie dalykai baigtųsi ir darbas būtų atliktas iki galo", - sakė jis, pažymėjęs, kad visų pirma Valstybės saugumo departamento vadovas "turi padaryti viską, kad procesas pajudėtų į priekį".
"Kraštutiniu atveju reikės pasikviesti visų trijų institucijų vadovus ir aiškiai prezidento akivaizdoje išsiaiškinti, kuri institucija delsia", - sakė jis. Tuo tarpu užsienio reikalų ministras Antanas Valionis po susitikimo su prezidentu žurnalistams tvirtino, kad ministerija yra suinteresuota, kad atitinkamos teisėtvarkos institucijos užkirstų kelią piktnaudžiavusiems pareigūnams grįžti į diplomatinę tarnybą.Vilniaus apygardos administracinis teismas priėmė buvusio Užsienio reikalų ministerijos Konsulinio departamento direktoriaus Gedimino Šiaudvyčio, Generalinio konsulato Sankt Peterburge buvusio generalinio konsulo Gintaro Ronkaičio ir buvusio vicekonsulo Dariaus Ryliškio prašymus pripažinti nepagrįstais ir neteisėtais užsienio reikalų ministro Antano Valionio įsakymus panaikinti jiems leidimą dirbti su valstybės paslaptį sudarančia informacija bei nutraukti su jais diplomato tarnybos sutartį.
Taip pat pateikti skundai Paslapčių apsaugos koordinavimo komisijai, kuriuose protestuojami jos ankstesni sprendimai teikti užsienio reikalų ministrui siūlymą atimti iš jų darbo su valstybės paslaptimis privilegiją.
Artimiausiu metu teismą ir komisiją turėtų pasiekti analogiškas buvusio Lietuvos ambasados Baltarusijoje antrojo sekretoriaus Ričardo Ramoškos skundas.Ministras teigia, kad prasižengusieji ir dėl to atsistatydinę diplomatai neturi galimybių grįžti į diplomatinę tarnybą.
"Diplomatų vienas iš principų yra "niekada nesakyk niekada". Betšiuo atveju aš esu tvirtai įsitikinęs, kad tokių galimybių jiems praktiškai nėra", - pažymėjo A.Valionis.
Anot ministro, Valstybinių paslapčių koordinavimo tarpžinybinė komisija ištirs, ar iš susikompromitavusių diplomatų pagrįstai buvo atimta privilegija dirbti su valstybės paslaptį sudarančia informacija.
"Valstybinių paslapčių koordinavimo tarpžinybinė komisija, kurioje dalyvauja Prezidentūros, Vyriausybės, Seimo ir kitų institucijų pareigūnai - analizuos, ar VSD rekomendacija atimti jiems šią teisę buvo teisinga, ir ar ministras priėmė teisingą sprendimą atimdamas šią teisę", - sakė A.Valionis.
Ministras tvirtino esąs įsitikinęs savo teisumu, atleisdamas prasižengusius diplomatus."Mes išvalėme ministeriją nuo tokių žmonių, kurie leido sau piktnaudžiauti, ir ateityje nesitaikstysime su tokiais dalykais", - teigė jis.
A.Valionis, komentuodamas atsistatydinusių diplomatų teiginius, neva prieš juos naudotas psichologinis smurtas, sakė, kad "jeigu argumentų kalbą galima vadinti kokiu nors smurtu, tai buvo argumentų smurtas".
Jis taip pat pridūrė, kad numatyta įvairių priemonių, kaip pakeisti vizų išdavimo tvarką ir išanalizuoti, "ką dar galima padaryti atstovybėse, kad sumažėtų ar dingtų galimybės kaip nors piktnaudžiauti".
Trečiadienį premjero potvarkiu buvo sudaryta tarpžinybinė darbo grupė, kuri analizuoja vizų išdavimo tvarką ir pirmadienį prasidės tarnybiniai patikrinimai konsulatuose, kuriuose dirbo prasižengę diplomatai. URM pradės auditą Lietuvos ambasadose bei konsulatuose Rusijoje, Baltarusijoje ir Ukrainoje.
Septyni konsuliniai pareigūnai buvo priversti atsistatydinti liepos mėnesį, kaip teigia URM vadovybė - paaiškėjus, kad jie ėmė neteisėtą atlyginimą už tarpininkavimą turizmo firmoms gaunant Lietuvos vizas.
Tuo tarpu Lietuvos generalinis konsulatas Kaliningrade šią savaitę jau panaikino sistemą, kuri leido klestėti privilegijuotiems kelionių organizatoriams. A.Valionio teigimu, tokia sistema jau panaikinta ir kituose konsulatuose.
BNS