Opozicinė partija „Tvarka ir teisingumas“ rengia interpeliaciją socialdemokratų ministrui pirmininkui Gediminui Kirkilui.
„Tvarkiečiai“ jau surašė septynių klausimų, susijusių su „Leo LT“ bendrovės kūrimu, dokumentą ir artimiausiu metu dalins visoms opozicinėms frakcijos bei valdančiajai koalicijai priklausantiems liberalcentristams.
„Priežasčių interpeliacijos organizavimui yra daugybė, bet mums svarbiausias šiuo atveju „Leo LT“ projektas“, - BNS ketvirtadienį sakė partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos Seime seniūnas Valentinas Mazuronis.
Pasak jo, parengtame dokumente premjerui suformuluoti septyni klausimai. Seimūnai bandys iškvosti ministrą pirmininką, kodėl jis neatsižvelgė į Valstybės saugumo departamento (VSD) rekomendacijas nacionalinio investuotojo bendrovėje „Leo LT“ užsitikrinti du trečdalius akcijų (šiuo metu valstybės vadomoms įmonėms bendrovėje priklauso 61,7 proc. akcijų, 2/3 būtų 66,7 proc.), taip pat kodėl nesurengus viešo konkurso privačiu investuotoju buvo pasirinkta VP grupės valdoma „NDX energija“.
„Tvarkiečiams“ kliūva ir tai, kad G.Kirkilo Vyriausybė su „NDX energija“ derėjosi dėl nacionalinio investuotojo kūrimo naujos patronuojančios bendrovės pagrindu, nors tuo metu galiojo įstatymas, kuris numatė, jog „Leo LT“ bus kuriamas „Lietuvos energijos“ pagrindu.
Kaip BNS pasakojo V.Mazuronis, antras energetinių klausimų blokas palies Ignalinos atominės elektrinės (IAE) antrojo bloko veikimo pratęsimo reikalus.
„Mūsų netenkina absoliutus nieko nedarymas dėl antrojo Ignalinos bloko pratęsimo“, - sakė V.Mazuronis, pabrėžęs, jog septyni klausimai - dar ne riba ir jų gali atsirasti kur kas daugiau.
„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūno teigimu, šiuo metu po parengtu dokumentu parlamentarų parašai nėra renkami. Norima, kad opozicinės frakcijos ir liberalcentristai priimtų politinius sprendimus ir tuomet, įvertinus visų siūlymus, bus renkami seimūnų parašai.
Opozicinių partijų frakcijų bei valdančiajai koalicijai priklausančios, bet „Leo LT projektui besipriešinančios Liberalų ir centro sąjungos (LiCS) sprendimo bus laukiama iki kovo 3 dienos.
Pagal Konstituciją, nepasitikėjimą Vyriausybės nariu gali pareikšti ne mažesnė kaip 29 Seimo narių grupė.
Gavęs interpeliaciją, ministras arba premjeras privalo ne vėliau kaip per 2 savaites perduoti Seimo pirmininkui raštišką atsakymą į pateiktus klausimus, su kuriuo supažindinami Seimo nariai.
Seimas, apsvarstęs ministro ar premjero atsakymus į interpeliacijos klausimus gali nutarti, jog atsakymas esąs nepatenkinamas, ir 71 parlamentaro balsų dauguma pareikšti nepasitikėjimą. Seimo nariai taip pat gali nutarti, kad atsakymai juos tenkina - tuomet nepasitikėjimo procedūra nutrūksta be pasekmių.
„Tvarkos ir teisingumo“ partija taip pat yra pradėjusi rinkti parlamentarų parašus po kreipimusi į Konstitucinį Teismą, kuriuo prašoma ištirti, ar Atominės elektrinės įstatymo nuostatos neprieštarauja Konstitucijai. Apie tokią pat iniciatyvą kiek anksčiau yra paskelbęs ir opozicinis Liberalų sąjūdis.
„Tvarkiečiai“ bei neparlamentinė Tautinė partija „Lietuvos kelias“ yra surašę ir prašymus Generalinei prokuratūrai. Prokurorams skundžiama, esą kuriant nacionalinio investuotojo bendrovę „Leo LT“ nebuvo paisoma viešojo intereso.
Nacionalinio investuotojo bendrovė „Leo LT“, turėsianti statyti naują atominę jėgainę ir elektros jungtis su Lenkija bei Švedija, bus steigiama, sujungiant valstybės valdomas „Lietuvos energijos“ ir Rytų skirstomųjų tinklų (RST) akcijas bei „NDX energijos“ valdomas bendrovės VST akcijas.