Premjeras Andrius Kubilius sako, kad Seimas privalo atsakingai įvertinti patariamojo referendumo dėl naujos atominės elektrinės statybų rezultatus. Vyriausybės vadovas pabrėžė, kad tikisi, jog tie, kurie po referendumo siūlo stabdyti Visagino atominės elektrinės projektą, pateiks alternatyvas, iš kur gauti pigesnę elektros energiją.
„Manau, kad Seimas turės tai daryti (įvertinti referendumo rezultatus, – ELTA) labai atsakingai, nes reikia įvertinti paprastą dalyką – kokios alternatyvos. Kas galėtų būti pasiūlyta, jei nebūtų plėtojama Visagino atominė elektrinė. Kokie kiti variantai, kokie kiti generacijos pajėgumai, iš kur Lietuva ir Baltijos valstybės galėtų apsirūpinti elektros energija“, – trečiadienį po Vyriausybės posėdžio sakė Premjeras.
Visagino atominės elektrinės vadovo Rimanto Vaitkaus teiginių, kad ne tik Lietuva, bet ir Latvija bei Estija turėtų pareikšti savo norą ar nenorą turėti naują atominę elektrinę referendumu, A. Kubilius komentuoti nenorėjo, tačiau pažymėjo, kad kaimynų nuomonė projekto ateičiai yra svarbi.
„Nuo pat pradžių šis projektas buvo regioninis. Jo pati pradžia buvo regiono ministrų pirmininkų sutarimas, kad reikia plėtoti naują Visagino atominę elektrinę, todėl akivaizdu, kad ne vien tik nuo Lietuvos, bet ir regiono visų šalių apsisprendimo toliau priklausys šio projekto ateitis“, – sakė Premjeras.
Vyriausybės vadovas teigė neatsisakantis minties, kad atominės energetikos plėtra Lietuvai būtina.
„Mano įsitikinimu, visi ekspertiniai vertinimai rodo, kad atominės energetikos plėtra Lietuvoje garantuotų visoms Baltijos valstybėms pigiausią įmanomą elektros gamybos savikainą. Tai yra faktas, kurį turime turėti omenyje. Visi kiti variantai yra brangesni“, – sakė A. Kubilius.
Patariamasis referendumas dėl naujos atominės elektrinės statybų Lietuvoje įvyko spalio 14 d. kartu su Seimo rinkimais. Galutiniais duomenimis, už naujos atominės elektrinės statybas pasisakė 34,09 proc. referendumo dalyvių, 62,68 proc. referendume dalyvavusių rinkėjų statyboms nepritarė.
Referendume dalyvavo 52,58 proc. rinkėjų, negaliojančių biuletenių buvo 3,23 proc.