Ministro Pirmininko Andriaus Kubiliaus interviu „Žinių radijo“ laidai „Pozicija“.
Seimo kadencija baigėsi, Vyriausybės kadencija irgi eina į pabaigą. Premjere, kokia savijauta? Gal jau matuojatės opozicijos lyderio marškinius?
Vakar vykęs paskutinis praeitos kadencijos Seimo posėdis leido pažvelgti į visus ketverius metus. Aš įvardinau, kad išties tai buvo krizės įveikimo Seimas. Galima taip įvardinti. Iš tiesų Seimui, kurio kadencija jau baigiasi, teko turbūt vieni iš sunkiausių uždavinių, lyginant visą Lietuvos laikotarpį nuo pat 1990 metų, jeigu išimtume valstybės kūrimo, atkūrimo pradžios laikotarpį (1990-92-ųjų), tai šiam Seimui ko gero teko patys sudėtingiausi, sunkiausi uždaviniai. Galima pasidžiaugti, kad Seimas atlaikė. Be abejo, Seimas yra toks apibendrinantis terminas, kuris savyje per daug paslepia tą dalyką, kad Seime skirtingos atsakomybės tenka skirtingoms Seimo frakcijoms ir valdančiai koalicijai, ir opozicijai. Bet bendru rezultatu iš tikrųjų galima pasidžiaugti.
O kaip vyksta pats valdžios perdavimas, premjere? Kažkada Jūs kaltinote „socdemus“, kad Jums atėjus į valdžią jie Jums paliko dovanėlių su „Sodra“. Dabar vakar girdėjau, kad Algirdas Butkevičius sako, kad Jūs irgi pakasėte „bombelių“ su PVM suplanuotu surinkimu, kuris gruodį didesnis nei galite surinkti. Kaip vertinat tokius dalykus?
Aš vakar irgi nustebau pono Butkevičiaus, taip jau numanoma, pretendento į premjerus, pareiškimu, kuris nuskambėjo laidoje, kur buvo kalbama visiškai ne apie finansus, o apie Konstitucinio Teismo sprendimo įgyvendinimą. Mano įsitikinimu – visiškai neatsakingas pareiškimas. Aš jau paprašiau Finansų ministerijos, kad tiksliai atsakytų į tuos tariamus kaltinimus, kad slepiama informacija, kad suplanuotos kažkokios tariamos „bombelės“ – PVM surinkimas. Kiek mane informavo, tai yra visiškai neteisingi teiginiai. Manęs tikrai nestebina gal tokie šiek tiek padriki A. Butkevičiaus pareiškimai pastaruoju metu. Gal iš tikrųjų žmogui sudėtinga, jaudinasi ir tos patirties nėra, bet būtų gerai, kad neteisinga informacija nebūtų skelbiama, kad po to nereikėtų pretendentui į premjerus kas pusdienį vis skelbti, kad buvo suklysta, kažkokie patarėjai suklaidino, ir keisti savo nuomonę.
Mūsų klausytoja Lina „Facebook“ siunčia Jums klausimą: premjere, kaip Jūs vertinate vieno, sakykim, realiausių pretendentų į premjerus A. Butkevičiaus poziciją dėl energetikos. Gal pirmiausiai susiaurinsiu klausimą. Ką Jūs manote apie Energetikos ministerijos kaip karštos bulvės mėtymą iš vienų partnerių kitiems?
Tai Jūs turbūt ir atsakėte į savo užduotą klausimą. Man lygiai ta pati metafora, tas pats palyginimas su ta karšta bulve tik ir ateina į galvą. Iš tiesų tai rodo, kad šis darbų baras, iš tikrųjų reikalaujantis ir patirties, ir politinės valios, ir atsakomybės, nei vienai partijai neatrodo patrauklus. Energetikos reikaluose nėra didelių europinių pinigų, nėra ką dalinti, todėl ministerija pagal jau išgarsėjusią lyginimų skalę sulaukė turbūt labai mažo balo. Tai, kad patys socialdemokratai jos nenorėjo, ji buvo atiduota partijai „Tvarka ir teisingumas“, paskui buvo permesta Darbo partijai, dabar DP (DP) permeta Lietuvos lenkų rinkimų akcijai. Iš šono žiūrint šiek tiek juokingai atrodo, bet iš tikrųjų kelia susirūpinimą, kad pretenduojantys būti valdančioje koalicijoje į energetikos reikalus žiūri kaip į tokius, kurie jiems visai nerūpi arba kuriuose jie tiesiog bijo prisiimti atsakomybę.
Premjere, užuominos apie tai, kad su „Gazprom“ bus kalbamasi ne ieškinių, bet konstruktyvesne kalba. Kaip jos vertintinos?
Man vėlgi sunku pasakyti, kaip tas užuominas vertinti. Užuominų buvo per šitą laikotarpį pasakyta pačių įvairiausių, kartais atrodo, kad kalbama nelabai atsakingai: ir apie naujos atominės statybą Elektrėnuose, ir panašius dalykus. Tai aš tikrai nesiimu labai kritiškai vertinti tokių pasisakymų, gal sulaukime naujos Vyriausybės, jos programos, ir tada turėsime galimybių iš tiesų detaliau išsiaiškinti visus politikos pasikeitimo planavimus. Bet aš pasakyčiau labai aiškiai ir nedviprasmiškai: nuolaidžiauti „Gazprom“ reikštų Lietuvos žmonių, Lietuvos vartotojų ilgalaikių interesų išdavystę. Ir aš tikrai raginčiau susilaikyti būsimąją valdžią nuo tokio nuolaidžiavimų noro ir atsisakant ilgalaikių interesų pasiekti kažkokių trumpalaikių tariamų laimėjimų, galbūt bandant parodyti, kad štai keliais centais būtų išsikovota kokia nors nuolaida. Nuolaida, kuri iš tikrųjų būtų pasiekiama, atsisakant ilgalaikio siekio, kurio mes nuosekliai siekiame, kad „Gazprom“ dujas Lietuvai pardavinėtų pagal sąžiningas, konkurencingas taisykles, kurių nuosekliai siekia visa Europos Sąjunga (ES) ir atskiros ES valstybės. Noriu priminti, kad kaip tik išnaudodamos arbitražinius mechanizmus, tokių aiškių, skaidrių, ilgalaikių nuolaidų yra pasiekusios ir Vokietijos, ir Lenkijos kompanijos. Ir Lietuva turi visas galimybes eiti šiuo aiškiu, nedviprasmišku ir ne kažkokių neskaidrių nuolaidų paieškos keliu.
Mūsų klausytojas Martynas Jūsų taip pat klausia, jeigu galite, premjere, trumpai atsakykite: „Ar A. Kubilius mato kokią nors energetinę strategiją be atominės elektrinės Lietuvoje?“.
Visa strategija yra patvirtinta ir be atominės elektrinės Lietuva iš tikrųjų turės didelių iššūkių, kaip pasirūpinti sava pigiausia elektros generacija. Iki šiol negirdim iš tų, kurie pasisakydavo prieš atominę elektrinę ir iš pretenduojančių į naują valdančią koaliciją, jokių alternatyvių pasiūlymų, kaip būtų užpildyta ta spraga, tas elektros generavimo trūkumas, kurį mes turime. Ir aš manau, kad tai lieka dideliu iššūkiu ir būsimai valdžiai, ir visai Lietuvai.
„Lietuvos žinios“ šiandien rašo, jog Žydrūno Plytniko vadovaujama Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT), išnagrinėjusi bendrovės „Visagino atominė elektrinė“ šiemet vykdytus viešuosius pirkimus, nustatė, kad ji neteisėtai įsigijo paslaugų už beveik 30 mln. litų. Kaip Jūs vertintumėte šią informaciją?
Į tai turi atsakyti pati įmonė. Ginčai arba diskusijos, ar priekaištai, VPT išsakomi įmonėms būna labai ilgai diskutuojami, dėl jų yra ilgai ginčijamasi. Mes visada pasisakėme už viešųjų pirkimų skaidrumą, aiškumą ir visuomet reikalavome iš visų įmonių to laikytis.
Bet jei būtų nustatyta pažeidimų organizuojant viešuosius pirkimus?
Į juos turėtų būti reaguojama taip, kaip reaguojama bet kuriuos kitu atveju.
Premjere, ateinančios partijos dalijasi ministrų postus. „Tvarkos ir teisingumo“ (TT) partija aplinkos ministru siūlo Valentiną Mazuronį, vidaus reikalų – Remigijų Žemaitaitį. Kaip vertintumėte tokius TT pasirinkimus ?
Tikrai nenoriu vertinti. Nesame detaliau kalbėjęsi nei tarpusavyje, nei su galimais pretendentais.
Koks pirmas įspūdis išgirdus šias pavardes?
Atrodo, kad reikalavimai ministrams ženkliai žemėja, taip aš pavadinčiau. O tai man kelia nerimą, nes Lietuvos laukia tikrai sudėtingi darbai, ir pirmininkavimas ES nuo kitų metų liepos 1 d. Ir gebėjimo būnant opozicijoje garsiai kalbėti ir kritikuoti valdžią tikrai nepakaks. Manau, kad ir būsimajam premjerui, ir Prezidentei toks pasirengimo kvalifikuotam ir atsakingam darbui reikalavimas turėtų būti labai svarbus. Taip pat labai svarbu turėtų būti nepriekaištinga reputacija ir visiškai skaidri bet kurio kandidato, pretenduojančio į tokius postus, praeitis. Galiu priminti, kad ponas Žemaitaitis yra atėjęs į politiką iš Vilniaus savivaldybės, kur dirbo patarėju kartu su meru Juozu Imbrasu, vicemeru Evaldu Lementausku – tai turėtų būti labai kruopščiai prisiminta ir išnagrinėta.
Kas turėtų tuos skaidrumo ir kompetencijos reikalavimus kelti, jei partijos parenka tuos žmones? Ar to pakanka visuomenei, kad partijų pakelta kartelė tokia ir turi būti?
Na, pirma dalykas, tai – būsimo premjero atsakomybė. Premjero pasakymas, kad partijos delegavo ir aš bet ką imu į savo komandą, demonstruotų tai, kad premjeras gal tikrai nelabai dar supranta savo atsakomybės. Toliau, be abejo, yra labai didelė atsakomybė Prezidentės ir todėl jos diskusija su būsima koalicija yra labai svarbi. Prezidentės išsakyta nuomonė, kad koalicijoje negali būti teisiamos DP, yra kaip tik bandymas išlaikyti tą moralinį, vertybinį standartą tam tikrame lygyje. Galų gale, ir Seimas, ir visuomenė taip pat turi reikalauti visiško skaidrumo, atsakymo į visus klausimus – tiek susietus su praeitimi, tiek su ateities planais, sugebėjimu dirbti. Šioje vietoje ir partijos, ir opozicija, ir valdančios partijos turi tą atsakomybę realizuoti.
Ponas Juršėnas neseniai vienoje iš mūsų laidų yra užtikrinęs Lietuvos žmones, visuomenę, kad bent minimalus kriterijus – puiki anglų kalba, anglų kalba be žodyno, sakykim taip, kandidatams į ministrus yra privalomas. Manau, kad tos partijos bent jau į šį kriterijų, pirmininkaujant Lietuvai ES, atsižvelgs. Tačiau Kęstą Komskį TT siūlo į Seimo vicepirmininkus. Kaip vertintumėte šį parinkimą?
Dėl anglų kalbos turėčiau pasakyti, kad tai labai svarbus kriterijus, toks tarsi atrodytų techninis, gyvenimiškas. Bet dar sykį peržvelgiau visą mūsų kabinetą, kurio kadencija baigiasi, ir išties galiu pasidžiaugti, kad visi ministrai, bent jau absoliuti didžioji dauguma, puikiai kalbėjo angliškai. Šiuo atžvilgiu aš tikiuosi, kad ir žiniasklaida išnaudos savo galimybes, nepažeisdama kalbos įstatymo, bet viešoje erdvėje su būsimais ministrais pasikalbės ir angliškai. Dėl pono Komskio aš neturiu daug ko pasakyti. Aš manau, kad jo siūlymas į Seimo vicepirmininkus yra ir tam tikras, aš taip pavadinčiau, akibrokštas. Nenoriu daug čia kalbėti, bet manyčiau, jog specialiųjų tarnybų informacija turėtų būti pilnai pateikiama, svarstant pretendentus į tokias pareigas, ir Seimo nariams, ir visuomenei.
Vydą Gedvilą, „darbietį“, palaikysite dėl Seimo Pirmininko pozicijos? Jis pretenduos į ją nuo DP, rytoj Seimas turės balsuoti dėl to. Kaip elgsis konservatoriai? Ar kelsit kažką iš kitų žmonių?
Aš tikrai neturiu kažko prieš V. Gedvilą. Gal nepakankamai pažįstu, nežinau, ar jam pakaktų patirties ir kvalifikacijos tokiai tikrai didelei atsakomybei. Galiu pažymėti, kad Irena Degutienė labai aukštai, mano įsitikinimu, pakėlė Seimo Pirmininko veiklos standartą. Bet pagrindinė problema yra ne individualios V. Gedvilo savybės, o tai, kad bus siūloma rinkti Seimo Pirmininką iš partijos, kuri yra teisiamųjų suole. Dar kartą galiu pakartoti, kad visiškai pritariu Respublikos prezidentei, kuri sako, kad negali būti koalicijoje šios partijos, jos atstovai negali užimti kokių nors aukštų pareigų. Ir jeigu valdančioji koalicija nepersigalvos, tai aš manau, kad mes ateityje galime susidurti su labai didelėm reputacijos problemom ir įvairiosiomis peripetijomis, į kurias gali pakliūti ir Seimas, ir visa Lietuva, kai Seimo pirmininku bus išrinktas tos partijos atstovas, kuri yra teisiamųjų suole.
Premjere, Jūs manote, kad Prezidentei dar gali pavykti išlaikyti tą poziciją – koalicija be DP? Ar tai įmanoma, ar realu?
Tai pirmiausia priklauso nuo socialdemokratų partijos, nuo jos vadovybės pozicijos.
Bet ponas Butkevičius vakar BTV laidoje sakė, kad DP neįtraukimas būtų rinkėjų išdavystė. Taip jis traktuoja.
Aš jau tai esu ne vieną kartą kalbėjęs, kad vertybių, savo partijos vertybių ir valstybės vertybių painiojimas su rinkėjų, sakykime, sprendimu per rinkimus, yra visiškai neteisingas ir neatsakingas. Dar kartą galiu priminti, kad, pavyzdžiui, toje pačioje Graikijoje tiek kairiosios, tiek dešiniosios partijos labai aiškiai pasakė, kad nesudarinės koalicijos su antrąja pagal dydį vadinamąja „Syrizos“ partija, kaip tik sakydami, kad jų vertybės nesutampa su „Syrizos“ partijos vertybėmis. Ir niekas dėl to nekėlė abejonės, kad štai „Syrizos“ partija gavo pakankamai nemažą rinkėjų pasitikėjimą ir vien dėlto turėtų dabar ar socialdemokratai, ar Graikijos dešinieji privalomai jungtis su tokia partija į koaliciją.
Ačiū už pokalbį.