Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) tarybos posėdyje ministras pirmininkas Gediminas Kirkilas susilaukė paramos. Tuo tarpu konservatorių lyderiai dabartinę valdžią vadino „bankrotu“.
Socialdemokratai: kaltas ne premjeras, o oligarchinės spaudos kritika
Kaip Lietuvos radijui sakė viena iš partijos lyderių Irena Šiaulienė, jokių žinių, kad premjeras žadėtų trauktis iš pareigų, ji neturinti.
Partijos populiarumo kritimą, kuris yra pagrindinė tarybos svarstoma tema, I. Šiaulienė aiškino „oligarchinės spaudos kritika”, tačiau nepaaiškino kas yra oligarchai ir kokią būtent spaudą turi omenyje.
Ji taip pat minėjo infliaciją, už kurią vyriausybė, jos nuomone, nesanti atsakinga ir pabrėžė, jog socialines programas vykdyti bei pažadus dalinti reikia atsakingai, kitaip valstybė esą ateisianti prie bankroto.
Neoficialiomis žiniomis balsavime nedalyvavęs A. M. Brazauskas, kuris anksčiau aštriai kritikavo Gediminą Kirkilą, iškart po prezidiumo posėdžio išvyko ir šeštadienį vykusiame LSDP tarybos posėdyje nedalyvavo.
Lietuvos socialdemokratų populiarumas dramatiškai krito per pastaruosius mėnesius dėl jos lyderio ir ministro pirmininko bei koalicinio ministrų kabineto veiklos „stumiant“ daug prieštaravimų sukėlusį „Leo LT“ projektą, keistų ir vienas kitam prieštaraujančių G. Kirkilo pasisakymų apie derybas dėl Ignalinos atominės elektrinės darbo pratęsimo. Manoma, kad ypač vyriausybei pakenkė nesuvaldoma infliacija ir nevykdyti pažadai mokytojams, kurių reikalavimus didinti atlyginimus lydėjo premjero pasiūlymas kai kuriems iš jų „pabadauti“.
LSDP ilgametis lyderis Algirdas Mykolas Brazauskas neseniai pavadino partijos reitingus „katastrofiškais“.
„Vilmorus“ apklausos duomenimis, vasarį dešimtoje vietoje buvęs socialdemokratų lyderis G.Kirkilas kovą atsidūrė už dešimtuko ribų - jo populiarumas nuo 3,2 proc. smuko iki 1,9 proc.
Socialdemokratų partija su 8 proc. pasitikėjimo (vasarį - 1 proc.). buvo ketvirta po „Tvarkos ir teisingumo“, Tėvynės sąjungos ir Darbo partijos.
Socialdemokratai per daug susiskaldę
Tarybos posėdžio metu G.Kirkilas pripažino, kad partijai trūksta vienybės.
„Tai galima pasakyti apie partijos Vilniaus skyrių, kur buvo akivaizdžiai skaldoma partinė organizacija, o partiečiai skirstomi į savus, svetimus ir panašiai. Dalis narių, kurie nepakluso buvusio pirmininko nurodymams, buvo nušalinami nuo pareigų, vejami iš skyriaus, valdančių organų“, - kalbėjo socdemų lyderis.
G.Kirkilas pabrėžė, jog sudėtinga partijos padėtis yra ir Pagėgių, Birštono, Biržų, Trakų skyriuose padėtis bei ragino greičiau spręsti ten esančias problemas.
„Išsiaiškinkime visas problemas, nes laiko aiškintis santykius dabar jau nėra. Nepamirškim, kad nesusikalbėjimas yra tiesiog dovanėlės opozicijai“, - sakė socdemų partijos vadovas.
G.Kirkilas taip pat guodėsi sudėtingomis Vyriausybės darbo sąlygomis, tačiau teigė atsakomybės už padarytas klaidas nesikratantis.
Jis taip pat teigė, jog nelengva vadovauti ir partijai, ir Vyriausybei, ir sakė, jog esant būtinybei mieliau rinktųsi partijos vadovo postą.
Tėvynės Sąjunga: dabartinė valdžia – „bankrotas”
Tėvynės sąjungos (TS) pirmininkas Andrius Kubilius partijos tarybos posėdį pradėjo aptardamas politinę situaciją. Jis kalbėjo apie tris esmines problemas: šio rudens Seimo rinkimų skaidrumą, 2009 metų biudžetą ir energetikos situaciją po 2010 metų.
TS pirmininkas dabartinę valdžią taip pat įvardijo žodžiu „bankrotas“.
„Taigi valdžia bankrutuoja. Tą prognozavome dar gruodžio mėnesį. Tuo metu siūlėme ir vienintelę racionalią išeitį - ankstesnius rinkimus. Tačiau valdžios koalicija to išsigando. Dabar turime pasekmes – visišką bankrotą, kai valdžiai vienu metu tenka galvoti, kaip pakeisti ir Seimo Pirmininką, ir Ministrą Pirmininką. Neišgelbės ir Č. Juršėno paskyrimas, nes problemų ašis - Vyriausybė ir jos vadovybė. G.Kirkilui seniai jau reikėjo trauktis, nes jis dabar jau tampa A.Šleževičiaus analogu“, - teigė A.Kubilius.
A. Kubilius pabrėžė, kad vienintelė išeitis iš susidariusios situacijos yra Tėvynės sąjungos laimėjimas ateinančiuose Seimo rinkimuose. „Turime laimėti rinkimus ir ant savo pečių užsikrauti ypatingai sunkų palikimą. Bus dedamos visos pastangos, kad to neįvyktų. Dabartinė valdžiukė naudos viską, kad tik neprarastų savo įtakų: susidės ir su Paksu, ir su Uspaskichu, ant mūsų galvų paleis visą šmeižtą ir visą dar jų likusios įtakos spectarnyboms galią. Bet mes tai turėsime įveikti“, - kalbėjo A. Kubilius.
Partijos pirmininkui antrino ir europarlamentaras prof. Vytautas Landsbergis, kuris teigė, kad laimėjimas rinkimuose – esminė partijos atsakomybė.