Lietuvos prekybos asociacijos vadovas tikina, kad apskritai suprastės apsipirkimo kokybė – ilgiau stovėsime prie kasų.
Kaimų parduotuvėlės trumpins darbą ir skaičiuos nuostolius
Smulkiųjų verslininkų ir prekybininkų asociacijos vadovė Zita Sorokienė įsitikinusi, kad prekybos alkoholiu laiko sutrumpinimas privers smulkiuosius prekybininkus trumpinti parduotuvėlių darbo laiką. „Tikrai parduotuvių darbo laikas trumpės. Tai padarys įtaką prekybininkų padėčiai. Be to, ta prekyba uždraustu laiku tiesiog persikels į vadinamuosius „taškus“. Jų atsiras daugiau“, – sako Z. Sorokienė
Jurbarko rajono verslininkų organizacijos tarybos pirmininkas ir trijų nedidelių parduotuvių savininkas Gintaris Stoškus mano, kad mažos krautuvėlės nukentės labiausiai.
„Ypač kaimo vietovėse, sutrumpinus alkoholio pardavimo laiką, parduotuvės trumpins ir savo darbo laiką. Mažės darbo laikas, mažės ir prekybos apyvarta. Smulkieji prekybininkai nukentės, o didiesiems prekybos centrams nebus jokio skirtumo – jų apyvartai keli procentai šen ar ten. Ir taip 80 procentų alkoholio prekybos koncentruojasi didžiuosiuose prekybos centruose. Smulkusis verslas turi apie 20 procentų apyvartos. Taigi, dėl alkoholizmo problemos, atpirkimo ožiu taps smulkieji verslai, kuriems net ir nedidelis apyvartos sumažėjimas gali būti labai reikšmingas. Taip dar labiau gerinama didžiųjų prekybos centrų padėtis ir engiami smulkieji verslininkai“, – lieja apmaudą G. Stoškus.
Patirtis rodo – darbo laiką koreguoja dauguma
Lietuvos prekybos asociacijos direktorius Laurynas Vilimas sako, kad kartą dėl alkoholio prekybos laiko ribojimo parduotuvės jau keitė darbo laiką. Ir tai darė absoliuti dauguma, net ir didieji prekybos centrai.
„Prisiminkime, kas buvo, kai įvedė pirmuosius naktinės prekybos ribojimus. Parduotuvės dirbo dažniausiai iki 11 valandos vakaro. Nustačius prekybos alkoholiu laiko ribojimą, absoliuti dauguma sutrumpino darbo laiką iki 10 valandos vakaro. Tai padarė tiek mažos parduotuvėlės, tiek didieji prekybos centrai. Tai šį kartą mažos parduotuvės vienareikšmiškai trumpins darbo laiką. Kas liečia didžiuosius prekybos centrus, gali nebūti vieno sprendimo visoms tinklo parduotuvėms, gali būti diferencijuota. Mažesnio formato parduotuvėse laikas gali būti trumpinamas, o didesnėse gali išlikti toks, kaip dabar. Taigi tikrai bus įvairių sprendimų dėl trumpinimo, atsižvelgiant į pirkėjų skaičių, parduotuvės lokaciją ir asortimentą“, – aiškina L. Vilimas.
Jo teigimu, neaišku, ko valdžia siekia tokiais ribojimais. Nėra jokių paskaičiavimų, įrodančių, kad sutrumpinus alkoholio pardavimo laiką, sumažės alkoholizmo problema. „Matau logiką rytinio prekybos laiko trumpinime. Nes jei žmogui reikia nusipirkti alkoholio ryte, jis greičiausiai jau turi problemų su gėrimu, ir prieinamumas jam turėtų būti apribotas. Bet vakarinės prekybos laiko trumpinimas dviem valandomis yra visiškai nelogiškas ir nepagrįstas. Neaišku, ką tuo norima pasiekti“, – sako prekybos asociacijos vadovas.
Laukia grumdymasis eilėse
L. Vilimas prognozuoja, kad sutrumpinus prekybos alkoholiu laiką, daugiau pirkėjų suplūs į parduotuves ankstesnėmis valandomis. Todėl laukia grumdymasis eilėse ir kiti nepatogumai. „Stipriai suprastės apsipirkimo komfortas. Srautas žmonių gali padidėti laikotarpyje nuo 6 iki 8 valandos. Tai yra tas laikas, kai apsipirkti ateina darbus baigę žmonės ir parduotuvės paprastai būna pilniausios. Praktinis rezultatas bus toks, kad gali padidėti eilės, pailgėti aptarnavimo, apsipirkimo laikas visiems be išimties“, – sako prekybininkų atstovas.
Lietuvos prekybos asociacija nepritaria drastiškiems prekybos alkoholiu laiko ribojimams. Esą pakaktų apriboti rytinį apsipirkimo laiką ir daugiau neapsunkinti nei pirkėjų, nei prekybininkų.
Tokios pat nuomonės laikosi ir prekybos centras „Rimi“. Jo ryšių su visuomene skyrius patikino, kad pritaria Lietuvos prekybos asociacijos pozicijai.
Kai kurios parduotuvės dirbs, kaip dirbusios
Kai kurie didieji prekybos centrai jaučiasi saugiai ir tikisi, kad jų prekybos laiko alkoholio pardavimų ribojimai nepaveiks.
Prekybos tinklo „Lidl Lietuva“ atstovė Agnė Dalia Gaižauskienė teigia, kad šis prekybos tinklas neketina trumpinti darbo laiko dėl alkoholio ribojimų. „Pavienių prekių kategorijų prekybos reguliavimas nedarytų poveikio mūsų parduotuvių darbo laikui. Savo veikloje vadovaujamės Lietuvos Respublikos įstatymais ir, būdami socialiai atsakinga įmonė, esame pasirengę dalyvauti ieškant visoms įsitraukusioms šalims priimtino susitarimo dėl alkoholio žalos mažinimo“, – teigia „Lidl“ atstovė.
„Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis neneigia, kad parduotuvių prekybos laikas trumpės, tačiau tikisi, kad „Norfos“ tinklo tai nepalies. „Šiuo metu nemanome, kad trumpintume darbo laiką, bet sutinkame, kad gali taip atsitikti ir kai kurios parduotuvės mažose kaimo vietovėse gali trumpinti darbo laiką. Tačiau nemanome, kad tai palies mūsų tinklą. Suprantame, kad besaikins alkoholio vartojimas yra viena svarbiausių visuomenės problemų, reikalaujanti sprendimų. Visų pirma edukacinėmis priemonėmis. Prekybininkai gali įnešti savo indėlį prisidėdami prie to“, – teigia D. Ryliškis.
Prekybos centrai „Maxima“ ir „Iki“ savo komentarus pateikti pažadėjo vėliau.