„Šie piešiniai buvo paslėpti butelyje daugiau nei 60 metų. Tačiau dabar 32 piešiniai, kuriuos nupiešė nežinomas Aušvico kalinys, buvo atrasti. Šie piešiniai – dokumentai, patvirtinantys tragišką mirties fabriko realybę.“
„Šis unikalus dokumentas pasakoja apie smulkiausias Holokausto detales, nors ir nutyli, kas buvo tas drąsus dailininkas, rizikavęs savo gyvybe, kad mums palikto savo kūrinius. Tai yra unikalus dokumentas, kuris šiuo metu atsidūrė Aušvico muziejuje.“
Prarastieji Aušvico piešiniai (nuotr. blogspot.com)
Prarastieji Aušvico piešiniai (nuotr. blogspot.com)
„Šie piešiniai sukelia tikrą siaubą. Pirmuosiuose galima matyti didelę minią, kuri išlipo iš traukinio „Judenrampe“ platformoje – tai buvo žydų išlaipinimo vieta. Susidaro įspūdis, kad vis dar galima išgirsti atvykstančio nacių lokomotyvo triukšmą. Kairėje – užrašas „Darbas išlaisvina“. SS kariai, apsiginklavę „Mauser 9“ arba automatais „MP 38“. Atvykusieji yra dar tvarkingai apsirengę. Tai yra europietiškos visuomenės grietinėlė. Žydai, kuriuos čia atgabeno, kad nužudytų pačiais baisiausiais metodais. Kitame piešinyje – naciai išveda verkiančius vaikus ir senyvus žmones – jie yra nereikalingi, nes negali dirbti šiomis nežmoniškomis sąlygomis karinės Reicho mašinos labui. Juos sodina į sunkvežimius, kurie juos nuveža į „dušą“, kur jie bus nužudyti „Ciklono-B“ dujų pagalba.“
Prarastieji Aušvico piešiniai (nuotr. blogspot.com)
Aušvico muziejaus atstovas spaudai Jarekas Mensfeltas teigia, kad šių piešinių autoriaus veikiausiai niekada nepavyks sužinoti. Paslaptingasis asmuo savo piešinius pasirašė tik dvejomis raidėmis „M“. Galbūt tai yra inicialai, tačiau kaip jį surastį tarp 6 milijonų aukų? Jis pasistengė gerai paslėpti piešinius – įdėjo juos į butelį ir užkasė jį. 1947 metais butelį aptiko kitas buvęs Aušvico kalinys Jozefas Odi, kuris nuo pat išlaisvinimo visą gyvenimą paskyrė darbui muziejuje. Visai neseniai šis butelis atsitiktinai buvo aptiktas tarp milijonų daiktų, rastų Aušvico teritorijoje.
Tarp šių daiktų buvo ir dar vienas raštelis, kurį paliko lenkų žydas Salmenas Gradovskis: „Gerbiamas, radęs šias eiles, aš prašau tavęs, ieškok visur. Kiekviename centimetre, kuriame mes buvome. Čia rasi daug dokumentų, kurie papasakos apie tai, kas čia vyko, apie mus, milijonu, mirusius čia“.
Prarastieji Aušvico piešiniai (nuotr. blogspot.com)