Praėjusiais metais vaistų pardavimai pasaulyje padidėjo 7 proc., tačiau prieaugis buvo gerokai žemesnis už augimą ankstesniais metais, kuris buvo žymimas dviženkliu skaičiumi.
Augimo sulėtėjimą farmacininkai sieja su vyriausybių nurodymais mažinti kainas, didžiule konkurencija ir naujų produktų stoka.
Anot sveikatos apsaugos informacijos bendrovės "IMS Health", pardavimų padidėjimas didžiausiose vaistų rinkose buvo toks pat, kaip ir per 12 mėnesių iki 2002 metų lapkričio, tačiau šis prieaugis buvo žemiausias nuo 1999 metų vasario.
Prieaugis Jungtinėse Amerikos Valstijose, kurios yra didžiausia pasaulyje pagal receptus parduodamų vaistų rinka, praėjusiais metais sudarė 12 proc. ir vis dar dvigubai viršijo vidutinį 6 proc. prieaugį didžiausiose Europos rinkose. Japonijoje prieaugis sudarė vos 1 procentą.
Pasaulio farmacijos gamintojai pripažįsta, kad tyrimų laboratorijose pastaruoju metu kuriama vis mažiau naujų vaistų, tuo tarpu rinkoje jau esančių vaistų pardavimus slegia valstybių biudžetų mažinimas, taip pat rinkoje pasirodančios pigios patentuotų vaistų kopijos.
IMS nuomone, skirtingose rinkose pardavimų augimą lemia keli pagrindiniai veiksniai. Europoje vangus augimas siejamas su kainų mažinimu Prancūzijoje ir kompensacijų už vaistus mokėjimo tvarkos pakitimai Prancūzijoje ir Italijoje.
Praėjusiais metais naujų patvirtintų vaistų skaičius buvo menkiausias per daugiau kaip dešimtmetį ir, anot analitikų, nėra praktiškai jokių ženklų, liudijančių, kad naujų produktų "sausra" farmacijos pramonėje netrukus baigsis, nes taip pat gerokai sumažėjo ir patvirtinimui pateiktų naujų vaistų skaičius.
IMS duomenimis, pagal vaistų pardavimus per 12 mėnesių iki 2002 metų lapkričio pirmąjį penketuką sudarė šios korporacijos (eilės tvarka): "Pfizer Inc", "GlaxoSmithKline Plc", "Merck & Co Inc", "AstraZeneca Plc" ir "Novartis AG". Perkamiausi vaistai buvo "Pfizer" gaminami cholesterolio kiekį kraujyje mažinantys vaistai "Lipitor".
ELTA