• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Patikrinus Panevėžio moksleivių kuprines, paaiškėjo, jog dauguma jų net ir visiškai tuščios yra per sunkios vaikiškiems pečiams. Tačiau, kaip išsiaiškino „Panevėžio balsas“, įsigyti tinkamą kuprinę nėra taip lengva.

REKLAMA
REKLAMA

Specialistai nepavargsta tvirtinti, koks svarbus kuprinės svoris yra pradinukams, mat 7–10 metų vaikų stuburas dar nebūna visiškai sukaulėjęs.

REKLAMA

Rezultatas šokiravo

Higienos norma rekomenduoja tokio amžiaus vaikams nešti ne sunkesnę kaip 10 procentų savo svorio kuprinę. Ji turi būti su dviem diržais, taisyklingai užsidėti ant pečių. Kasdien moksleiviui nešiojant sunkesnę kaip 16 procentų savo svorio kuprinę, anot specialistų, jam gali atsirasti nugaros skausmai ar kitų stuburo pakenkimų.

REKLAMA
REKLAMA

Todėl Panevėžio visuomenės sveikatos biuras pirmą kartą šį spalį nusprendė pasverti antrų ir ketvirtų klasių moksleivių kuprines.

Tyrimo metu nustatyta, kad 37 procentai (681 moksleivio) tikrintų moksleivių kuprinių viršijo daugiau kaip 10 procentų kūno masės. 592 (32 proc.) mokiniai turėjo sunkią nuo 11 iki 15 procentų kūno masės ir 89 (5 proc.) daugiau kaip 15 procentų kūno masės kuprines.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nustačius, kad mokinio kuprinė viršija 10 procentų kūno masės, ji buvo sveriama tuščia. Tokio amžiaus vaikams pagal higienos normą ji turi būti ne sunkesnė nei 700 gramų. Iš 1 843 antrų ir ketvirtų klasės mokinių buvo pakartotinai pasverta 706 mokinių, t. y. 38 procentų, tuščios kuprinės. Nustatyta, kad tik 73 mokinių jos svėrė mažiau nei pusė kilogramo, o likusiųjų – nuo 600 gramų iki kilogramo. 201 moksleivio tuščia kuprinė buvo sunkesnė už kilogramą.

REKLAMA

Visuomenės sveikatos biuro specialistai suprato: būtina teikti rekomendacijas Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo skyriui, ir kuo skubiau.

Uždavė namų darbų tėvams

Panevėžiečių atžalų sveikatos pažymėjimai, sunešami į mokyklas rugsėjį, rodo, kad 2009–2010 mokslo metais 30 procentų moksleivių turėjo skeleto ir raumenų sutrikimų, šiais mokslo metais tokių sutrikimų turėjo jau 35 procentai moksleivių. Iš jų 621 – antrų ir ketvirtų klasių mokiniai.

REKLAMA

Kiek prie tokių vaikų negalavimų prisidėjo jų kasdien į mokyklą ir atgal tempiamos kuprinės, pasakyti neįmanoma. Tačiau Panevėžio visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistė Aušra Grikštaitė atvira: paprastai arba yra netinkamos pradinukų kuprinės, arba patys vaikai į jas prisideda per daug daiktų. Taip pat pastebėta, kad skeleto ir raumenų sutrikimų dažniau turi ketvirtokai, o sunkesnes kuprines nešiojasi antrokai. Tad, specialistės manymu, ilgalaikis per didelio svorio nešiojimas galėjo turėti įtakos sergamumui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, šiemet atskirai nebuvo tikrintas knygų svoris – to galbūt bus imtasi kitąmet. Tačiau to paties biuro direktorė Jordana Javtokaitė teigė, kad kuprines svėrę specialistai pastebėjo, jog vaikai, be vadovėlių, nešiojasi jose nedaug, bet visiškai nereikalingų daiktų. O ir mokslams būtinos priemonės ne visada būna lengvos.

REKLAMA

„Pavyzdžiui, yra sunkios pieštukinės, – aiškino J. Javtokaitė, – todėl patarėme tėvams paieškoti lengvesnių. Be to, pažiūrėti, ar vaikams tikrai reikia kasdien nešiotis tokį kiekį spalvotų pieštukų ir kitų kanceliarinių prekių.“

REKLAMA

Visuomenės sveikatos biuro vadovės manymu, mokytojai namų užduotis galėtų skirti ne iš knygų, kad dalį sunkių vadovėlių būtų galima palikti mokykloje. Patarta pedagogams stebėti, ar mažieji mokinukai taisyklingai užsideda kuprinę.

Priežastis, kodėl Panevėžio pradinukų pečius slegia per sunkios kuprinės, J. Javtokaitės manymu, galėtų būti ne viena. „Dauguma tėvų turbūt perka jas pagal savo finansines galimybes. Kitiems veikiausiai trūksta rekomendacijų, kokios kuprinės tokio amžiaus vaikams yra tinkamiausios. Treti gal tiesiog į jas neatsižvelgia ar vaikosi madų“, – svarstė specialistė ir patarė perkant būtinai atkreipti dėmesį į kuprinės svorį. „Žiūrima į madą, kainą, o ar kuprinė saugi ir sveika, neretai nepaisoma“, – apgailestavo J. Javtokaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rasti mokyklinių – problema

„Panevėžio balsui“ pradėjus domėtis mokyklinių kuprinių pasiūla mieste labai greitai paaiškėjo, jog ne visada galima pasiremti specialistų rekomendacijomis. Mat prekyboje vyraujančios prekės įvardijamos tik kaip „kuprinės“ arba „laisvalaikio kuprinės“.

REKLAMA

Kadangi jų etiketėse nėra užrašo „mokyklinės“, reikalauti, kad kuprinės atitiktų mokyklinukams taikomas higienos normas, bergždžias užmojis.

Ne maisto produktų inspekcijos Panevėžio skyriaus vedėjas Antanas Šleivys sakė irgi pastebintis, kad pardavėjai dažnai gudrauja vengdami kuprinę įvardyti mokykline.

REKLAMA

„Jei ant etiketės nurodoma „kuprinė“, nebūtinai ji yra mokyklinė, atitinkanti visus reikalavimus. Dabar labai sudėtinga prekyboje surasti mokyklinę kuprinę“, – aiškino vedėjas.

Kodėl taip elgiamasi, A. Šleivys teigė negalintis tiksliai pasakyti, tačiau spėjo, kad greičiausiai baiminamasi susidūrimų su higienistais.

REKLAMA
REKLAMA

„Todėl tėvams patarčiau prieš perkant vaikui kuprinę, neįvardytą, kaip mokyklinė, pasiteirauti, kodėl taip yra, ir atsargiai rinktis“, – pasiūlė A. Šleivys.

Ne maisto produktų inspekcijos inspektoriai, anot Panevėžio skyriaus vedėjo, taip pat nesnaudžia – prieš mokslo metus tikrina kuprinių pardavimo vietas, nors rašytinių skundų dėl pastarųjų dar nėra gavę.

„Beje, ant kai kurių kuprinių būna ir užrašai originalo kalba, – kalbėjo A. Šleivys. – Jei juose gamintojas nurodo, kad kuprinė mokyklinė, tai inspektoriai ir laiko ją tokia – nebekreipia dėmesio į Lietuvos pardavėjų ženklinimą.“

Kas geriau?

Vienos kanceliarinėmis prekėmis prekiaujančios įmonės atstovė Panevėžyje dienraščiui patvirtino, kad ir jų parduotuvėse prekiaujama daugiausia lengvomis laisvalaikio kuprinėmis, kurias tėvai, „matyt, pritaiko mokyklai“.

„Tiesa, rinkdamiesi tėvai atkreipia dėmesį į kuprinės svorį, – patikino prekybininkė. – Be to, anksčiau jie būdavo įsitikinę, kad kuo ji brangesnė, tuo geresnė, tačiau dabar kreipia daugiau dėmesio į kainą.“

Medikai neretai rekomenduoja rinktis ortopedines kuprines, kaip labiau tinkamas augančiam vaikui. Tačiau jos, pasak parduotuvės atstovės, yra sunkesnės – sveria apie 900 gramų ar visą kilogramą. Kitaip jų greičiausiai ir neįmanoma pagaminti, nes nugarėlė pakietinta, specialiai pritaikyta nugaros linkiui, neleidžianti kūprintis ir pan. Prieš kurį laiką jau buvo kilęs triukšmas dėl jų svorio ir, pasak moters, ne vienas tėvelis tuomet piktinosi, kodėl jiems neleidžiama rinktis, juk daugeliui pradinukų netenka tos kuprinės nešti ant pečių visą kelią iki mokyklos ir atgal – juos vežioja tėvai.

„Kas geriau: ar lengvą minkštą kuprinę prikrauti vadovėlių ir eiti susilenkus, ar neštis 200 gramų sunkesnę kuprinę, bet tiesia nugara?“ – svarstė prekybininkė. Jos žiniomis, dabar daugelis tėvų kuprines savo pradinukams veža patys iš užsienio arba užsisako internetu. Tačiau ar tokios kuprinės atitinka Lietuvoje taikomas higienos normas, jau kitas klausimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų