• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nekilnojamojo turto (NT) kainoms kylant, 2022 m. jų buvo nupirkta penktadaliu mažiau nei 2021 m., tačiau suma, išleista būstams, išliko panaši. Taigi pirkėjai už mažiau mokėjo daugiau.

Nekilnojamojo turto (NT) kainoms kylant, 2022 m. jų buvo nupirkta penktadaliu mažiau nei 2021 m., tačiau suma, išleista būstams, išliko panaši. Taigi pirkėjai už mažiau mokėjo daugiau.

REKLAMA

Pernai Lietuvoje buvo nupirkta 34,4 tūkst. butų, 13,3 tūkst. gyvenamųjų namų ir beveik 63 tūkst. žemės sklypų.

Brangiausias 2022 metais įsigytas butas buvo Neringoje ir atsiėjo 3,2 mln. eurų, o brangiausias gyvenamasis namas buvo parduotas Palangoje, atsiėjęs net kiek pigiau – 3,15 mln. eurų. Visi kiti brangiausi sandoriai buvo įvykdyti Vilniuje.

Ekspertai detaliai išvardino prabangiausius didmiesčių rajonus ir gatves, kuriose 2022 m. už rekordines sumas buvo parduoti būstai. Jie paaiškino, kodėl būtent tos vietos taip traukia pirkėjus ir lemia didėjantį sėkmingų sandorių skaičių.

Butams ir namams – 3,2 mlrd. eurų

Registrų centro atstovas spaudai Mindaugas Samkus atskleidė, kad 2022 metais iš viso Lietuvoje buvo įregistruota 130,4 tūkst. NT pirkimo-pardavimo sandorių, kas yra 19 proc. mažiau nei 2021 metais, kai jų buvo 160,3 tūkst.

REKLAMA
REKLAMA

Jis nurodė, kad neigiamas NT sandorių skaičiaus pokytis praėjusiais metais nestebina, kadangi 2021 m. dėl įvairių iki tol buvusių veiksnių išsiskyrė savo NT rinkos aktyvumu – sandorių skaičius buvo gerokai didesnis nei kelerius metus iki tol.

REKLAMA

Pašnekovas pridūrė, kad 2022 m. rinką neigiamai paveikė keletas išorės veiksnių: pasikeitusios geopolitinės aplinkybės, energetikos kainų šuolis, augančios palūkanų normos, pesimistiniai lūkesčiai dėl regiono ekonomikos ir pan. Nepaisant to, bendras metų rezultatas praktiškai atitinka tuos skaičius, kurie buvo matomi 2018–2019 m.

„Bendros visų NT sandorių vertės neturime, nes tokių duomenų nekaupiame, tačiau galiu pasidalinti bendra butams ir gyvenamiesiems namams išleista suma – pernai ji siekė 3,2 mlrd. eurų ir ji buvo beveik identiškai tai, kurią pirkėjai išleido 2021 m.

REKLAMA
REKLAMA

Taigi matome, kad, nepaisant sumažėjusio sandorių skaičiaus, jų metu išleista suma beveik nepakito, vadinasi, pirkėjai už mažiau mokėjo daugiau – tai patvirtina NT kainų augimo tendencijas“, – komentavo M. Samkus.

Jo pateiktais duomenimis, pernai visoje šalyje įregistruota 34,4 tūkst. butų pardavimų – 13 proc. mažiau nei 2021 metais (39,4 tūkst.). Daugiausiai butų sandorių fiksuojama didmiesčiuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniuje įregistruota 11,6 tūkst. butų pardavimų arba 16 proc. mažiau nei 2021-aisiais. Kaune butų sandorių skaičius per metus sumažėjo 14 proc., t. y. iki 4,7 tūkst., o Klaipėdoje fiksuotas 19 proc. butų sandorių skaičiaus sumažėjimas – iš viso uostamiestyje pernai įregistruota 2,9 tūkst. butų sandorių. 

Registrų centro atstovas atkreipė dėmesį, kad brangiausi butai parduodami didmiesčiuose, taip pat kurortuose, pavyzdžiui, Palangoje ar Neringoje.

REKLAMA

Brangiausi būstai viršija 3 mln. eurų

M. Samkus įvardijo, kad pernai visoje Lietuvoje taip pat įregistruota 13,3 tūkst. individualių gyvenamųjų namų pardavimų, t. y. 17 proc. mažiau nei 2021 metais (16,1 tūkst.):

„Gyvenamųjų namų rinka taip pat aktyviausia didmiesčiuose ir juos juosiančiose žiedinėse savivaldybėse (pvz., Vilniaus, Kauno ar Klaipėdos rajono savivaldybėse). Kainos taip pat didžiausios didmiesčiuose, kurortinėse teritorijose.“

REKLAMA

Pašnekovas nurodė, kad 2022 m. visoje šalyje taip pat įregistruota beveik 63 tūkst. žemės sklypų savininkų pasikeitimų – 22 proc. mažiau nei 2021 m. (80,5 tūkst.):

„Žemės sklypų rinkos detaliau neanalizuojame, nes yra įvairių žemės sklypų paskirčių, didmiesčiuose nemažai sandorių sudaroma, kai nedidelis žemės plotas įsigyjamas kartu su butu (pvz., naujos statybos projektuose) ar kartu su gyvenamuoju namu. Regionuose, žinoma, dominuoja kitos paskirties žemės sandoriai, pvz., žemės ūkio paskirties, sodų paskirties, miškų paskirties.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

M. Samkus išskyrė 5 brangiausius butų sandorius 2022 m.:

  • butas Pamario g., Neringa – 3,2 mln. eurų;
  • du butai ir žemės sklypas Filaretų g., Vilnius – 3,1 mln. eurų;
  • trys butai Subačiaus g., Vilnius – 2,3 mln. eurų;
  • du butai Aukštaičių g., Vilnius – 1,95 mln. eurų;
  • butas Subačiaus g., Vilnius – 1,8 mln. eurų.

Taip pat 5 brangiausius gyvenamųjų namų sandorius 2022 m.:

  • gyvenamasis namas su svečių ir kavinės patalpomis Smilčių g., Palanga – 3,15 mln. eurų
  • gyvenamasis namas ir žemės sklypas Žuvėdrų g., Vilnius – 2,9 mln. eurų
  • gyvenamasis namas ir žemės sklypas Laurų g., Vilnius – 2,7 mln. eurų
  • gyvenamasis namas ir žemės sklypas Jovaro g., Vilnius – 2,4 mln. eurų
  • du gyvenamieji namai ir žemės sklypas Marijampolės g. – Vilnius, 2,3 mln. eurų

Brangiausi Vilniaus rajonai ir gatvės

NT bendrovės „Reala“ direktoriaus Kymanto Vitkausko teigimu, tapo įprasta ir akivaizdu, kad brangiausi butai yra sostinės ir didžiųjų šalies miestų centruose, senamiesčiuose.

REKLAMA

Anot jo, kitų gyvenamųjų rajonų, kad ir kokiame didmiestyje jie bebūtų, populiarumą ir būsto kainas labiausiai lemia atstumas nuo centrinės miesto dalies, kraštovaizdis (parkai, miškai, vandens telkiniai), susisiekimo, techninės ir socialinės, infrastruktūrų išvystymas, vieno ar kito rajono plėtros galimybės ir reputacija.

„Istoriškai susiklostė, kad Vilniaus senamiestyje NT kainos yra pačios didžiausios Lietuvoje. Tai galima matyti peržvelgus didžiausius 2022 m. sandorius. Lyderiauja Vilniaus miesto centrinė dalis, senamiestis ir Užupis“, – nurodė pašnekovas.

REKLAMA

Jis įvardijo, kad 2022 m. tarp brangiausių sandorių net 122 buvo sudaryti senamiestyje. „Brangiausios“ gatvės su jose esančiais naujos statybos projektais yra J. Basanavičiaus g. 34, „Gallery4A“, Subačiaus g. 62 ir, žinoma, „Misionierių sodai“.

„Tarp senos statybos brangių objektų šiemet pasiūla vyravo V. Mykolaičio-Putino, Didžiojoje ir K. Kalinausko gatvėse atnaujintuose objektuose. Būtent šių naujų ir renovuotų ar atnaujintų projektų dėka įvardintos gatvės ir tapo pačiomis „brangiausiomis“ Vilniaus gatvėmis“, – komentavo K. Vitkauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jis pabrėžė, kad po senamiesčio, Užupio ir centro kitas, nuo seno geidžiamiausiais ir brangiausiais sandoriais pasižymintis rajonas yra Žvėrynas. Dėl strategiškai puikios vietos šalia upės ir Vingio parko, dėl labai kuklios pasiūlos ir labai nemažos paklausos būtent šiame rajone kainos yra vienos didžiausių sostinėje.

„Išskirtinėmis sąlygomis pasižymintys gamtos ir žmogaus sukurti gyvenamųjų namų kvartalai Vilniuje „užsiaugino“ savąsias kainas ir šiais metais „skynė“ pirmąsias vietas tarp brangiausiai sudarytų sandorių, pvz., Laurų g. Šiame rajone didelėms kainoms pagrindinę įtaką turėjo būtent kraštovaizdis, didelės sklypų kainos ir maža jų pasiūla.

REKLAMA

Tad pati vieta būsimus gyventojus ir vystytojus įpareigojo tokioje vietoje statyti aukštesnės klasės ar prabangų NT. Galima būtų teigti, kad būtent šiame rajone yra patys prabangiausi namai Vilniuje. Susiklosčius palankiai ekonominei situacijai, ilgiau pardavinėti namai minėtame rajone buvo parduoti būtent šiemet“, – įžvalgomis dalinosi „Reala“ direktorius.

K. Vitkauskas pastebi, kad vienu populiariausių ir labiausiai pamėgtų naujakurių vietų tapo Pavilnio mikrorajonas dėl savo lokacijos, išvystytos infrastruktūros ir pasiekiamumo. Šiame rajone pasiūla buvo ir vis dar yra, todėl aukštesnės nei vidutinės klasės objektai pasižymėjo tikrai didele paklausa tarp pirkėjų.

REKLAMA

Jis išskyrė, kad tokios gatvės kaip Svajos ir Stasio Lozoraičio g. bei jose esantys projektai išsiskyrė savo populiarumu ir aukštesnėmis kainomis.

Rekordiniai sandoriai Kaune

Kalbėdamas apie Kauną K. Vitkauskas nurodė, kad brangiausi 2022 m. parduoti butai laikinojoje sostinėje buvo senamiestyje.

Jo teigimu, pastaraisiais metais padidėjusi žmonių perkamoji galia davė rezultatus. Kainos augo tolygiai visame Kaune, bet kai kur butai ir namai buvo parduoti gerokai didesnėmis kainomis nei įprasta:

REKLAMA
REKLAMA

„Vilniaus g. – senamiesčio širdis, čia pasiūlos visada trūko ir butai buvo graibstomi. Esant tokiam kainų augimui ir tokiai paklausai, nieko keisto, kad sandoriai čia – vieni didžiausių Kaune.“

Pasak K. Vitkausko, Maironio g. parduotų butų skaičius buvo išskirtinai didelis – net 12 per 2022 metus. Tokį sandorių skaičių lėmė padidėjusi pasiūla, kurią rinka įsisavino per labai trumpą laiką. Pašnekovo nuomone, noras gyventi senamiestyje su visais vietovės teikiamais privalumais ir yra pagrindinis centrinės miesto dalies nekilnojamojo turto variklis.

Jis pridūrė, kad investicija į NT senamiestyje yra viena saugiausių, o didėjanti infliacija šiuos procesus tik paspartino.

„Krėvos gatvėje veiksmo buvo taip pat nemažai. Antrinėje rinkoje pasirodžius naujos statybos butams, pastarieji buvo parduoti už rekordines Kauno miestui sumas. Galima spėti, kad parduoti butai buvo „Parko namų“ projekte.

Vilijampolės mikrorajone, Brastos g., esantis „Piliamiestis“ yra vienas iš pavyzdžių, kaip galima pakeisti nepatrauklaus mikrorajono veidą iš pagrindų. Šis projektas dėl savo lokacijos ir vaizdo į pilį ant upės kranto yra vienas populiariausių ir didžiausių Kaune. Nenuostabu, kad čia kainos augo kaip ant mielių ir tai beveik neturėjo įtakos pirkėjų aktyvumui. Dabar jau matome to rezultatus“, – dėstė „Reala“ direktorius.

REKLAMA

Tolstant nuo centro, antras pagal brangumą Kaune, pašnekovo teigimu, yra Žaliakalnio rajonas. Čia pasiūlos trūksta, todėl tikėtina, kad atsiradę naujos statybos dvibučiai namai M. Jankaus g. ir sumušė 2022 m. sandorių rekordus šiame rajone.

Anot K. Vitkausko, Vytėnai yra prabangių namų mikrorajonas Kaune, jis pasižymi itin išskirtiniais ir brangiais namais. Šis rajonas niekada nesiskundė paklausa ir NT čia yra parduodamas per maksimaliai trumpą laiką už maksimaliai didelę kainą.

Jis pamini, kad Kaunas garsėja kaip labiau privačius namus mėgstančių žmonių miestas. Todėl šiame mieste ir jo pakraščiuose per pastaruosius keletą metų virė ypatingai aktyvus gyvenimas. Pašnekovas išskyrė Marvelės mikrorajoną ir pridūrė, kad sandoriai A. Gustaičio g. buvo vieni brangiausių Kaune.

Lietuviai aktyviai graibstė būstus pajūryje

Anot K. Vitkausko, Klaipėda labiausiai išsiskiria iš trijų didžiausių šalies miestų – Lietuvos pajūryje yra mažiausia naujos statybos projektų pasiūla tarp didmiesčių.

Jo teigimu, rekordiniai sandoriai ir didžiausia paklausa yra centrinėje Klaipėdos miesto dalyje: Žvejų g., Danės upės pakrantėje, ir K. Donelaičio g., Senamiestyje.

Kitos „brangiausios“ gatvės Klaipėdoje, NT eksperto teigimu, daugiausia yra išsidėsčiusios šalia jūros – Girulių pl. ir Liternos gatvėse. Šiose gatvėse esantys du aukštesnės nei vidutinės klasės projektai „Kopų Žuvėdra“ ir „Kopos Žuvėdra“ generavo rekordinius sandorius.

REKLAMA

Kaip ir minėta, dėl menkos pasiūlos ir puikios lokacijos šie sandoriai, nepaisant didelių kainų, turėjo maksimalų pasisekimą rinkoje.

Pašnekovas nurodė, kad Šventpilės g. esantis 24 prabangių namų kvartalas 2022 m. drąsiai gali būti vadinamas viena brangiausių Klaipėdos miesto gatvių. Panaši situacija yra ir su Tauralaukio g. – čia iškilo 2 naujos statybos projektai, daugiabučių namų kvartalas „Dvaro rezidencija“ ir kotedžų projektas „Dvaro slėnis“:

„Tai buvo būtent tai, ko trūksta ir trūko uostamiesčio gyventojams bei norintiems investuoti Klaipėdoje. Pirkėjų neišgąsdino aukštesnės nei vidutinės kainos ir būtent čia buvo fiksuojami didžiausi sandoriai Klaipėdoje.“

Pašnekovas nepamiršo ir Palangos, kurioje 2022 m. buvo pasiūlyta itin daug naujos statybos projektų. Populiariausia yra Baltijos jūros pakrantė, kur laisvų sklypų ir leidžiamų užstatyti teritorijų lieka vis mažiau, o tai daro didelę įtaką parduodamo NT kainai galutiniam pirkėjui.

K. Vitkauskas išskyrė Jūros g., Vanagupės g., Latgalos g., Tremtinių g. ir Genio g., kuriose užfiksuoti rekordiniai sandoriai. Tarp užfiksuotų brangiausių metų sandorių Palangoje neatsiliko ir centrinėje miesto dalyje atnaujinami ir išvystyti gyvenamojo būsto projektai Vytauto, S. Nėries, Jūratės ir Maironio gatvėse.

REKLAMA

„Nekilnojamojo turto rinka Lietuvoje dar niekad nebuvo tokia aktyvi kaip pastaraisiais metais. Noras turėti nekilnojamąjį turtą pajūry sau ar investicijai pirkėjus aktyviai vedė į Palangą.

Galima sakyti, kad bendrai dėl išvardintų priežasčių sandorių sumos 2022 m. buvo rekordinės visame pajūryje“, – apibendrino pašnekovas.

Todėl minimumas ir aukojimas viskam ir sukrauna milijonus,manau ne vienas is savo atlyginimo dar nenusiprko,namo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų