Lapkričio 4 dieną bus baigtas 520 parų trukęs eksperimentas „Mars-500“, skirtas kosminio skrydžio į Marsą imitacijai. Rusijos Mokslų akademijos Medicininių ir biologinių problemų instituto mokslininkai poryt atidarys „kosminio laivo“ – nuo išorės visiškai izoliuoto tyrimų modulio – liuką ir išleis 6 eksperimento dalyvius.
Jie šiame gyvenamajame modulyje bus praleidę 17 mėnesių – lygiai tiek, kiek truktų realus kosminis skrydis į Marsą ir atgal.
Eksperimento vykdytojai skelbia, kad per šį laikotarpį 6 savanoriai dalyvavo daugybėje eksperimentų ir tyrimų: nuolat buvo skenuojamas jų organizmas ir atskirai galvos smegenys, buvo atliekami fiziologiniai tyrimai, stebima psichologinė būklė, tiriama „kosminio laivo“ aplinka ir t.t. Nors, pasak mokslininkų, gautiems duomenims išanalizuoti prireiks nemažai laiko, tačiau jau dabar galima teigiamai atsakyti į svarbiausiąjį klausimą – ar žmonės gali atlaikyti tokią ilgą izoliaciją nuo išorinio pasaulio, kurios pareikalautų pilotuojamas skrydis į Marsą.
Tarptautinė mokslininkų grupė priėjo išvadą, kad psichologinių kliūčių tokiam skrydžiui nėra, nors eksperimento dalyviai ir susidūrė su įvairaus pobūdžio problemomis. Tyrėjai net prisipažino, jog tikėjosi kur kas didesnių sunkumų.
„Mars-500“ eksperimento metu tarptautinė savanorių grupė buvo 520 parų izoliuota nuo išorinio pasaulio, stengiantis sudaryti kuo tikroviškesnes kosminio skrydžio į Marsą ir atgal sąlygas.
Medicininių ir biologinių problemų instituto specialistai atrinko 6 įgulos narius, nuo 27 iki 44 metų mažiaus vyrus. Tarp jų 4 rusai, 2 Europos kosmoso agentūros atstovai ir vienas kinas.
„Mars-500“ metu buvo atlikti 95 psichologijos, psichofiziologijos, mikrobiologijos ir kitų mokslo šakų eksperimentai. Ankstesni skrydžio į Marsą imitavimo etapai truko 14 ir 105 paras. Naujausias „skrydis į Marsą“ Maskvoje prasidėjo 2010 m. kovo mėnesį. 250 parų iš 520 buvo imituojama skrydžio atkarpa Žemė – Marsas, 240 parų – grįžimas į Žemę, o dar 30 parų eksperimento dalyviai praleido „išsilaipinę Marse“.