Konservatoriai, formuodami "Dešiniąją alternatyvą" ir jungdamiesi su krikdemais bei tautininkais, siekia eliminuoti potencialius konkurentus, nes kiekvienas balsas yra aukso vertės, teigia politologas Alvidas Lukošaitis.
"Tėvynės sąjungos tikslas yra, kad neliktų kitų galimų potencialių konkurentų dešiniajame partinės sistemos krašte. (...) Kiekvienas balsas yra svarbus. Kiek begautų krikščionys demokratai rinkimuose - ar kelias dešimtis, ar kelis tūkstančius balsų, vis tiek tai galima įvertinti kaip tam tikrą nuostolį dominuojančiai dešiniajai partijai", - BNS trečiadienį aiškino politikos mokslų ekspertas.
Jo teigimu, potencialių konkurentų eliminavimas iš partinės sistemos reikštų, kad rinkėjas neturėtų vargo ieškodamas alternatyvų Tėvynės sąjungai - jo akys iškart kryptų į konservatorius.
Kaip teigia A.Lukošaitis, bent šiandien krikščionių demokratų perspektyvos yra prastos prieš kitą rudenį vyksiančius Seimo rinkimus, ir Tėvynės sąjunga tą puikiai išnaudoja. Tuo metu tautininkai irgi suvokia, jog laukti "šviesios ateities", kuomet nacionalizmas taps koziriu, ne itin naudinga.
Politologo nuomone, partijų jungimąsi, skirtingai nei skilimą, teigiamai vertina ir rinkėjai.
"Kuomet vyksta tam tikras partijų judėjimas nuo vienos link kitos, rinkėjai teigiamai vertina tokius procesus, pripažįsta kaip tam tikrą partinės sistemos konsolidaciją, partines organizacijas įvertina kaip brandesnes", - BNS sakė A.Lukošaitis.
Anot jo, kairiajame sparne konsoliduojantys židiniai atsirado žymiai anskčiau, dar tada, kai susijungė Lietuvos demokratinė darbo partija su socialdemokratais, ir tai esą labai stabilizavo kairįjį flangą.
"Aš manau, kad dėl to dešiniosios partijos patiria labai daug nuostolių visuose rinkimuose - parlamento, savivaldybių ir net prezidento", - sako A.Lukošaitis.
Antradienį vakare Tėvynės sąjungos prezidiumas susitiko su krikščionių demokratų valdybos nariais aptarti partijų jungimosi derybų. Tą pačią dieną buvo susimatyta ir su tautininkų atstovais bei sutarta pradėti derybas dėl pastarųjų įsiliejimo į Tėvynės sąjungą.
Apie galimą konservatorių ir krikščionių demokratų susijungimą prabilta birželį Valentino Stundžio vadovaujamiems krikdemams suvažiavime pradėjus diskusiją neparlamentinės partijos viduje. Šlietis prie konservatorių norą yra išreiškusi ir neparlamentinė Gintaro Songailos vadovaujama Lietuvių tautininkų sąjunga.
Kaip trečiadienį žurnalistams aiškino konservatorių pirmininko pirmoji pavaduotoja Rasa Juknevičienė, jungimasis su krikščionimis demokratais ir tautininkais yra bendro dešiniųjų jėgų vienijimosi preliudija.
"Tikslas yra bendras, mes vakar irgi apie tai daug kalbėjomės, jau nebėra laiko laukti, būtina telktis į stiprią "Dešiniąją alternatyvą". Tikimės, kad ir kitos partijos, gal daugiau ir į centrą nuo mūsų, bursis į tokią "Dešiniąją alternatyvą", nebūtinai susijungiant partijoms, bet einant plačiu frontu", - sakė R.Juknevičienė.
Jos teigimu, konkretūs politiniai sprendimai dėl jungimosi Tėvynės sąjungoje bus priimti lapkričio pabaigoje. Tuo pat metu esą vyksta įvairūs pokalbiai ir su kitomis partijomis, tačiau nedetalizavo, su kuriomis.
Tėvynės sąjungos "Dešiniosios alternatyvos" idėja kol kas sulaukė tik Liberalų sąjūdžio pritarimo.
"Šitos kalbos dabar yra apie tai, koks turėtų būti turinys to bendradarbiavimo. (...) Būtų sunku dabar pasakyti, ar mes derinsim vienmadatėse apygardose, čia yra organizacinės formos, kurios paaiškės vėliau. (...) Mes kalbam dabar, kad turėtų būti sudaryta grupė tiek iš vienos, tiek iš kitos partijos, kuri turėtų parengti ir mums, ir konservatoriams priimtinas programines nuostatas, kurias mes galėtumėm pasiūlyti Lietuvos žmonėms artėjant Seimo rinkimams", - BNS pasakojo liberalų frakcijos seniūno pavaduotojas Eligijus Masiulis.
Konservatoriai, nepatenkinti kairiųjų vykdoma politika, ragina centro dešiniąsias partijas vienytis prieš kitų metų rudenį vyksiančius Seimo rinkimus.
Dabartinę valdančiąją mažumos koaliciją sudaro daugiausia kariajai ideologijai priskiriamos partijos - socialdemokratai, valstiečiai liaudininkai bei nuo "darbiečių" atskilusi Pilietinės demokratijos partija. Dešiniesiems šioje koalicijoje atstovauja liberalcentristai.
Apie bandradarbiavimą prie 2008-ųjų rudenį vyksiančius Seimo rinkimus jau prabilo ir valstiečiai liaudininkai su pilietininkais bei Centro partija, subtiliai tarpusavyje flirtuoja ir liberalcentristai su Naująja sąjunga, tačiau konkrečių žingsnių kol kas nebuvo padaryta.