Rimanto Šadžiaus teigimu, kitais metais daugiau negu šiemet pajamų į biudžetą ketinama gauti, geriau surenkant mokesčius. „Skatinimas išlįsti iš šešėlio, išsivalyti iš juodos apyvartos. Jau dabar planuojame konkrečias priemones, kaip verslą priversti mokėti bent minimalią algą, žiūrėsime, ar nemanipuliuojama šiuo dydžiu “, - BNS teigė ministras.
„Nes suneša ir žymiai geriau suneša tuos senus su senais tarifais“, - pridūrė ministras, komentuodamas, kodėl nedidinami mokesčiai ar neįvedami nauji. Jo tvirtinimu, 2016 metais bus dedami pamatai, kad 2017 metais didėtų viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimai, o ne augtų minimali alga: „Daugėja etatų, bet už savivaldybes niekas neis ir nepjaustys tų etatų. Jeigu savivaldybės nori savo biudžetininkams mokėti daugiau, turi optimizuoti etatus“.
Galimi nukrypimai
Tačiau R.Šadžius įspėja apie galimus pelno mokesčio už 2015 metus įplaukų nuokrypius: „2015 metai jau yra Rusijos embargo pilnas smūgis, reikės galvoti“. Kitų metų biudžete numatyta lėšų visuomenės sveikatos, socialinių bei kultūros ir meno darbuotojų, mokytojų, ikimokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojų, policininkų, probacijos ir kitų pareigūnų atlyginimų didinimui.
Pavyzdžiui, ikimokyklinio ugdymo pedagogams atlyginimai kitąmet augs 5 proc., mokytojams - 2,5 proc. 2016 metais didinamas neapmokestinamų pajamų dydis (NPD) - nuo 166 eurų iki 200 eurų. Papildomas NPD už vaikus augs nuo 60 eurų iki 120 eurų. Pasak ministro, valstybės biudžetui tai kainuos 65 mln. eurų: „Bet tokia suma išaugs žmonių pajamos“.
MMA kėlimui biudžete taip pat numatyta lėšų. „Biudžete mes turime rezervavę pinigus - 21 mln. eurų, bet socialiniai partneriai turės pritarti... Ar jie paneš (MMA didinimą iki - BNS) ar ne“, - BNS teigė ministras.
Nuo 2016 metų taip pat bus šiek tiek didinamos pensijos. Planuojama, kad vidutinė senatvės pensija, turint būtinąjį stažą, padidėtų apie 8 eurus.Per krizę sumažintų pensijų grąžinimui kitai metais numatyta 117 mln. eurų, lėšų numatyta ir sumažinto valstybės tarnautojų darbo užmokesčio grąžinimui.
Skatins plėtrą
R.Šadžius sako, kad lėšos atlyginimų kėlimui paskatins šalies ekonomikos plėtrą. „Tikslas - ekonomikos skatinimas. Tie pinigai primiausia paklius į vartojimą. Išskyrus grąžinamą pensijos dalį - ją greičiau pasidės pataupyti... Bent jau nemažą dalį. Visa kita tučtuojau išleis“, - prognozavo ministras.
Valstybės skolos aptarnavimui kitais metais numatyta apie 600 mln. eurų - 16 mln. eurų mažiau negu 2015 metais. „Skolos lygis kol kas, deja, stabilizavosi... Mažėjimo perspektyvą matome truputį tolėliau, bet skolos aptarnavimo išlaidos mažėja“, - tvirtino R.Šadžius.
Nuo 2016 metų sausio pradės veikti vadinamoji kaupimo antrosios pakopos pensijų fonduose schema 2+2+2: kas mėnesį 2 proc. fondų dalyvio darbo užmokesčio į jo sąskaitą perves „Sodra“, dar 2 proc. darbuotojo algos į jo sąskaitą pensijų fonde perves darbdavys, o iš valstybės biudžeto kaupėjo sąskaita kas mėnesį bus papildoma suma, atitinkančia 2 proc. ankstesnių metų pabaigoje buvusio šalies vidutinio statistinio darbo užmokesčio. Šiemet dar galioja schema 2+1+2.
2016 metais planuojamas struktūrinis valdžios sektoriaus deficitas, įskaitant tų metų pensijų reformos sąnaudas, yra 0,1 punkto mažesnis nei pirminiame projekte – planuojama, kad jis sudarys apie 1 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Taip pat 2016 metams numatomas ne didesnis nei, tvirtinant 2015-ųjų biudžetą, šiems metams planuotas 1,2 proc. BVP valdžios sektoriaus deficitas – taip pat 0,1 punkto mažesnis nei pirmajame projekte.
Valstybės biudžeto pajamos su Europos Sąjungos parama 2016 metais turėtų siekti 8,046 mlrd. eurų - 0,7 proc. daugiau negu 2015 metų biudžete suplanuotos pajamos, o išlaidos - 8,687 mlrd. eurų - 3,5 proc. didesnės negu šiemet. 2016 metų biudžeto deficitas – 640,3 mln. eurų.