Kaip sako specialistai – amžiaus rykšte vadinama liga lyties nesirenka, tad būtina rūpintis ir vyrams.
Dešimta ryto – vienoje sostinės poliklinikų, šalia skiepų kabineto, galima išvysti nebent mamas su kūdikiais. Vienuolikmečių kol kas nė kvapo.
Nuo žmogaus papilomos viruso vienuolikmečiai berniukai jau turi būti pradėti skiepyti nuo vasario pirmos dienos. Tačiau realiai poliklinikose prie skiepų kabinetų – tuščia.
Prie odontologo kabineto eilės kartu su dešimtmečiu sūnumi laukia Andrejus. Sako kitais metais, kai vaikui sukaks vienuolika, veikiausiai skiepys nemokama vakcina. Tačiau tiek apie virusą, tiek apie skiepus informacijos jis pasigenda.
„Mažoka sakyčiau. – Ko labiausiai? – Aš iš viso niekur nemačiau. Tik va iš jūsų išgirdau“, – sako Andrejus.
O specialistai paaiškina – žmogaus papilomos virusas labai pavojinga, lytiškai plintanti infekcija. Ląstelės ima daugintis neteisingai ir finale gali suvėžėti. Moterims gali sukelti gimdos kaklelio vėžį. Kasmet jis diagnozuojamas maždaug pusei tūkstančio moterų, pusė jų miršta. Mokslininkai išsiaiškino, kad ne ką mažiau ši infekcija pavojinga ir vyrams.
„Žmogaus papilomos virusas lygiai taip pat veikia ir berniukus, nes turi galimybę sukelti varpos, apyvarpės, lytinių liaukų, lytinių organų vėžį. Tai neabejotinai yra poreikis skiepyti ir berniukus“, – tvirtina gydytojas rezidentas Irmantas Aleksa.
Papilomos, kaip aiškina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė, gali atsirasti tiek gleivinėje, tiek ant odos.
„Reiškia ir burnos ertmėje, ant liežuvio, gerklėje, kvėpavimo takuose. Aišku, ir išangėje, ir genitaliose. Tas procesas, virusas, kaip aš sakau, mėgsta žmones, kurie turi dažnus lytinius santykius, kurie turi daug lytinių partnerių. Nes plitimo kelias – lytinis kelias. Ruošiamas vaikas kad jis turėtų apsaugą prasidėjus lytiniam gyvenimui“, – kalba epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Šeškinės odontologai vasarį paskelbę burnos vėžio mėnesiu žmones tikrina nemokamai. Ir sako per tokius aptinkantis burnos vėžio atvejų. Specialistai vardija, kas turėtų kelti nerimą.
„Žmonės sau diagnozuoti greičiausiai nelabai galės. Bet gali pradėti įtarti esant burnos vėžį, jeigu pastebi savo burnoje žaizdelių, opelių, guzelių“, – kalba odontologė Jurgita Burbienė.
Vienas iš kelių užkirsti burnos vėžio plitimą plitimą – skiepyti vaikus. Mergaitės nuo žmogaus papilomos viruso pradėtos skiepyti prieš beveik septynerius metus, berniukai – dabar.
„Yra schema tokia – du kartus su šešių mėnesių intervalu. Vaikai iki penkiolikos metų skiepijami dvejomis dozėmis. Jeigu vaikai, berniukai ar mergaitės, norės pasiskiepyti būdami virš penkiolikos, tai reikia taikyti tris dozes“, – teigia D. Razmuvienė.
Vienuolikmečiai berniukai bus skiepijami devynvalente vakcina.
„Naudojama bus devynvalentė vakcina, kuri turi platesnį spektrą, nuo įvairių rūšių žmogaus papilomos viruso tipų“, – tvirtina D. Razmuvienė.
Nenorintiems laukti kol vaikui sukaks vienuolika, kaip aiškina specialistai, galima skiepyti ir jaunesnius. Tiesa, tuomet už vakciną teks pakloti daugiau nei šimtą, o kai kur ir pusantro šimto eurų.