Norint, kad Lietuvoje susikaupusi PSD skola būtų anuliuota, reikia įrodyti, kad asmuo visą tą laiką gyveno užsienyje. Tokiu atveju „Sodrai“ reikia pateikti „atitinkamus dokumentus“, tačiau nenurodyta, kokius.
Dėl šios priežasties daugybei lietuvių nepavyksta įrodyti gyvenimo svetur – jų pateikti dokumentai „Sodrai“ netinka, o konkretaus jų sąrašo nėra.
Visgi dalis lietuvių sulaukė pokyčių – nuo šiol jiems bus daug lengviau įrodyti, kad sveikatos draudimą jie gauna kitur, tad jų PSD skolos bus panaikintos, pinigai grąžinti.
Kas pasikeis dėl PSD skolų
Pasak teisininkės Sandros Paulauskės, su dideliais sunkumais dėl PSD skolų perskaičiavimo susidurdavo ir Jungtinėje Karalystėje (JK) gyvenantys lietuviai, kadangi iki šiol buvo perskaičiuojamos tik ten dirbančių lietuvių PSD skolos.
Vis tik po daugybės diskusijų pagaliau buvo patvirtintas tikslus ir konkretus sąrašas dokumentų, kuriuos pateikus nuo šiol bus perskaičiuojamos ir neįgalių, ir pašalpas JK gaunančių lietuvių PSD.
„Pernai birželį prasidėjo mano ilga kelionė su „Sodra“. Ir dabar, praėjus 10 mėn., mes jau turime rezultatą.
Nuo dabar, jeigu jūs turite PSD skolą arba jums nuskaičiavo PSD įmokas, o jūs nedirbote dėl sveikatos ir gavote neįgalumą, bet negalėjote viso šito įrodyti, tai dabar jau galėsite“, – savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje pasidalintame vaizdo įraše kalbėjo S. Palauskė.
Kokius dokumentus „Sodra“ nuo šiol priims
Teisininkė aiškino, kad nuo šiol „Sodra“ priims Department for Work & Pensions išduotą „Personal independence payment“ pažymą, kurios pirmame lape aiškiai matoma, kada asmeniui buvo paskirtas neįgalumas ir iki kada jis bus mokamas. Už nurodytą laikotarpį ir bus perskaičiuotas PSD.
JK gyvenantys lietuviai dabar jau galės pateikti ir HM Revenue & Customs pažymą apie mokėtas socialinio draudimo įmokas.
„Sodra“ nuo šiol priims ir „Universal credit“ pažymą apie pašalpą. S. Paulauskės aiškinimu, atsidarius „Payment“ (liet. mokėjimų) skiltį ir pasirinkus atitinkamą mėnesį yra rodomos gautos išmokos.
Jas pateikus „Sodrai“ už pasirinktą mėnesį ir bus nebeskaičiuojamas arba perskaičiuojamas PSD.
„Čia daugiau eina kalba iki „Brexit“, kam buvo šita visa situacija. O, kai jau prasidėjo „Brexit“, nuo dabar „Sodra“ jau priima „Settlement“ ir „Prie-settled“ statusus patvirtinančius dokumentus.
Tai reiškia, kad jums reikės pateikti statuso gavimo laišką (kurį mes visi gavome el. paštu, kai mums buvo suteiktas statusas) ir kartu su juo sukonfigūruotą „share code“ (liet. dalinimosi kodą)“ – vaizdo įraše aiškino teisininkė.
Ji nurodė, kad kilus klausimams galima kreiptis į „Sodrą“ konsultacijos, nes darbuotojai apie atnaujinimus jau yra informuoti.
Kitų šalių gyventojams situacija nesikeis?
„Sodra“ klientų aptarnavimo valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Jonaistė Jusionytė antrino, kad nuo šiol pažymos apie Jungtinėje Karalystėje gaunamas pašalpas ir neįgalumo išmokas patvirtina, jog asmuo ten turi sveikatos draudimą.
Vis tik daugiau pokyčių dėl dokumentų pateikimo (pvz., gyvenantiems kitose šalyse) „Sodra“ neplanuoja.
Taigi likę užsienyje gyvenantys lietuviai turės tiesiog pateikti „atitinkamos šalies kompetentingos įstaigos dokumentus“, kurie įrodo, kad jis toje šalyje buvo draudžiamas sveikatos draudimu.
Pašnekovė vardijo, kad tai galėtų būti socialinio draudimo numeris, algalapiai, čekiai, duomenys apie darbdavį ir kt.
„Skirtingų šalių įstaigose gali būti išduodami įvairių formų ar pavadinimų dokumentai, todėl nustatyti baigtinį konkrečios valstybės reikalingų dokumentų sąrašą būtų sudėtinga.
Tikimės, kad gyventojai vadovausis patvirtintais teisės aktais, ateityje nepamirš deklaruoti išvykimo iš Lietuvos ir taip išvengs PSD įmokų priskaičiavimo“, – kalbėjo J. Jusionytė.
Kaip ir kur deklaruoti išvykimą iš Lietuvos
„Sodra“ atstovė primena, kad gyventojai, išvykdami iš Lietuvos gyventi į kitą valstybę, turėtų nustatyta tvarka deklaruoti savo išvykimą.
Ji vardijo, kad deklaruoti išvykimą galima:
- internetu, prisijungus prie Elektroninių valdžios vartų;
- atvykus į seniūniją ar savivaldybę, kurioje yra deklaruota gyvenamoji vieta Lietuvoje;
- užpildant gyvenamosios vietos deklaraciją Lietuvos diplomatinėje atstovybėje ar konsulinėse įstaigose užsienio valstybėse.
J. Jusionytė pabrėžė, kad nuo deklaruotos išvykimo dienos PSD įmokos nėra skaičiuojamos.
Tačiau, anot jos, pasitaiko atvejų, kai gyventojai išvykimo nedeklaruoja, dėl to jiems reikia įrodyti, kad yra draudžiami sveikatos draudimu kitoje šalyje.
„Priimant sprendimus dėl PSD įmokų perskaičiavimo, „Sodros“ specialistai kreipiasi į atitinkamos šalies, išdavusios konkrečius dokumentus, įstaigas, aiškinasi aplinkybes, analizuoja dokumentus.
Užsienio šalyse asmenų sveikatos draudimą reglamentuoja tų šalių nacionaliniai teisės aktai, todėl analizei gali prireikti daugiau laiko“, – komentavo „Sodra“ atstovė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!