• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo Naujųjų metų, kaip ir visuomet, gyventojų laukia daugybė pokyčių. Vienas iš jų liečia rūkalius – nuo 2025 m. sausio 1 d. parduotuvėse nebebus matomos cigaretės ir kiti tabako gaminiai. O kai kuriose parduotuvėse ar degalinėse naujovė jau taikoma.

Nuo Naujųjų metų, kaip ir visuomet, gyventojų laukia daugybė pokyčių. Vienas iš jų liečia rūkalius – nuo 2025 m. sausio 1 d. parduotuvėse nebebus matomos cigaretės ir kiti tabako gaminiai. O kai kuriose parduotuvėse ar degalinėse naujovė jau taikoma.

REKLAMA

Naujienų portalo tv3.lt kalbinti prekybos tinklų atstovai pasidalijo, kaip ruošiasi šiai naujovei: vieni žaliuzėmis dengia esamus baldus, kiti stato naujus, dar kiti jau turi pasiruošę vadinamus „tabakomatus“.

Kas bus rodoma ir kur draudimas negalios?

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento (NTAKD) direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian primena, kad iškart po Naujųjų metų įsigalios specialieji su tabako gaminių prekyba susiję reikalavimai, taikomi mažmeninės prekybos vietoms.

„Pagal Seimo priimtus pakeitimus, mažmeninės prekybos vietose bus draudžiama viešai eksponuoti tabako gaminius, su jais susijusius gaminius (įskaitant elektronines cigaretes) ir įrenginius.

REKLAMA
REKLAMA

Šis draudimas negalios tabako gaminių parduotuvėse ir tabako gaminių skyriuose su sąlyga, kad šie gaminiai nebus eksponuojami šių parduotuvių ar skyrių išorinėse vitrinose“, – dėstė pašnekovė.

REKLAMA

Anot jos, ši naujovė taip pat nebus taikoma tarptautiniame jūrų ar oro uoste ir Lietuvos valstybės sienos su trečiosiomis šalimis perėjimo punkte įsteigtose prekybos vietose, kuriose prekės parduodamos tik iš Lietuvos išvykstantiems keleiviams.

Šis draudimas negalios ir laivuose, orlaiviuose ar traukiniuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais.

G. Belian vardijo, kad mažmeninės prekybos vietose bus leidžiama pateikti tik šią su tabako gaminiais susijusią informaciją:

REKLAMA
REKLAMA
  • žodžius „Prekiaujame“ arba „Parduodame“;
  • gamintojo, parduodamų tabako gaminių, su tabako gaminiais susijusių gaminių ir įrenginių, skirtų šiems gaminiams vartoti, pavadinimus;
  • šių gaminių vienetinio pakelio ar išorinės pakuotės, apimančios kelis vienetinius pakelius, kainas. 

Cigaretes pamatysite tik darbuotojui atidarius

Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė patikino, kad netrukus įsigaliosiančiam draudimui prekybos tinklas jau ruošiasi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Specialių tabako skyrių steigti neplanuojame, tačiau pertvarkome ir specialiai pritaikome jau turimus tabako gaminių įrenginius.

Taip pat statome ir naujus baldus – jie bus pritaikyti taip, kad pirkėjas tabako gaminius galės išsirinkti tik darbuotojui atidarius baldą“, – nurodė atstovė.

Lidl Lietuva“ viešųjų ryšių vadovė Lina Skersytė atkreipė dėmesį, kad jau ir dabar parduotuvėse tabako gaminiai gali būti laikomi taip, kad nebūtų matomi, o parduotuvės darbuotojas juos išimtų tik klientui paprašius.

REKLAMA

„Tad ir nuo sausio 1 d. visose mūsų parduotuvėse tabako gaminiai bus privalomai laikomi taip, kad jie nebūtų matomi klientams.

Klientui norint įsigyti tabako gaminių, jų paprašius darbuotojo, darbuotojas paduos norimą prekę iš tabako gaminių laikymo automato ir jį vėl uždarys“, – dėstė L. Skersytė.

Cigaretės bus ir prie savitarnos kasų

„Iki“ komunikacijos vadovės Gintarės Kitovės teigimu, prekybos tinklo parduotuvėse tabako gaminai jau yra uždengti žaliuzėmis arba stumdomomis durimis, kadangi buvo uždengti jau esami baldai.

REKLAMA

Atstovė patikino, kad tabako gaminių pavadinimai, prekės ženklai ir panaši informacija niekur komunikuojama nebus.

„Pvz., informacijos kasose, kuriose yra pagrindinis tabako gaminių pasirinkimas, bus plakatas, nurodantis, kokias prekių rūšis galima įsigyti: cigaretes, cigariles, tabaką,  vienkartines elektronines cigaretes ir pan.

Balde esantis asortimentas galės būti parodomas tik pirkėjui paprašius įsigyti tabako gaminių – vėliau vėl bus uždarytas“, – komentavo G. Kitovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji pridūrė, kad kai kuriose parduotuvėse dengti baldai yra įrengti ir prie savitarnos kasų, kad pirkėjai galėtų greičiau apsipirkti.

Tačiau bet kokiu atveju lentyna yra dengta, tad konkrečią prekę turės paduoti darbuotojas.

Stato specialius tabako automatus

„Norfa“ atstovas spaudai Darius Ryliškis nurodė, kad parduotuvėse cigaretės ir kiti tabako gaminiai bus pardavinėjami kitaip – vietoje cigarečių pakelių bus matomi tik užrašai.

REKLAMA

Pasak atstovo, „Norfose“ yra numatomi du sprendimo būdai, kaip pirkėjai galės nusipirkti tabako gaminių.

„Daugelyje „Norfų“ jau veikia specialūs prietaisai, vadinami „tabakomatais“, t. y. statomi nauji įrenginiai su žyma „Tabako išdavimo automatas“.

Tai – automatizuotas sprendimas, kai pirkėjai gali nusipirkti tabako gaminių būtent naudodamiesi tokiu įrenginiu“, – kalbėjo D. Ryliškis.

REKLAMA

Jis paminėjo, kad pardavinėti tabako gaminius nebus draudžiama ir prie kasų, tik jie bus „nematomi“, nes nebus galima demonstruoti cigarečių pakelių – jie bus laikomi specialiose spintose.

Rimi“ Ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė patikino, kad prekybos tinklas visuomet laikysis visų įstatymuose numatytų reikalavimų, tad šis – ne išimtis.

Vis tik šia tema atstovė daug nekomentavo, tik paminėjo, kad dar nuo birželio turi vieną bandomąjį projektą Vilniuje, Pilaitėje, kur „Rimi“ parduotuvėje yra naudojamas tabako išdavimo automatas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tikisi mažinti rūkymą – didės ir tabako kainos

Anot NTAKD atstovės, šios naujovės tikslas yra apsaugoti svarbius visuomenės interesus: asmens ir visuomenės sveikatą, kas yra ypač aktualu nepalankios Lietuvos gyventojų rūkymo paplitimo, su rūkymu susijusio sergamumo ir mirtingumo statistikos kontekste.

„Tabako gaminių pardavimo tiesiogiai neprieinamu būdu įvedimas prisidės prie tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių prieinamumo, rūkymo (kaip socialinės normos pateikimo), priklausomybės nuo tabako gaminių, jų vartojimo ir sukeliamos žalos sveikatai mažinimo.

REKLAMA

Taip pat tai leis užtikrinti efektyvesnę tabako kontrolę, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių vartojimo mažinimą kompleksinėmis priemonėmis“, – vardijo G. Belian.

Remdamasi oficialios statistikos duomenimis, ji atskleidė, kad 2023 m. 15 metų ir vyresnių gyventojų tabako gaminių suvartojimas buvo 1 223 cigaretės vienam asmeniui, įsigytos mažmeninėje prekyboje ir maitinimo įmonėse. O tai buvo 2,2 proc. mažiau nei 2022 m.

REKLAMA

Pasak pašnekovės, cigarečių gamyba 2023 m. sumažėjo 8 proc., eksportas – 11 proc., o importas – 5,7 proc.

Tabako gaminių mažmeninės kainos 2023 m., palyginti su 2022 m., padidėjo 6,3 proc., tai lėmė nuo 2023 m. sausio 1 d. pradėtas taikyti didesnis akcizo tarifas.

Naujienų portalas tv3.lt primena, kad nuo 2025 m. taip pat bus padidinti akcizai, tad tabako gaminiai visoje Lietuvoje atsieis iki 32 centų brangiau, o per ateinančius 3 metus kai kurie rūkalai pabrangs daugiau nei 1 euru.

tv3.lt

Alkoholiniai gerimai irgi turi buti nematomi iki 10 ryto ir po 20 val. Taip pat ir sekmadieniais po 15 val. Prigalvojot ribojimus - vygdykit jos taip, kaip priklauso, nepainiokit zmoniu, kada kasoj atima bonke alaus
Smauk savus ir duok uždirbt svetimiems
Smauk savus ir duok uždirbt svetimiems
Viskas daroma, kad žmonės kuo daugiau pirktų kontrabandos, kainos keliamos neatsižvelgiant į kainas pas kaimynus, keliam jų ekonomika
Debilai.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų