Pavasarį mes dažnai prastai jaučiamės ir nelabai džiaugiamės savo išvaizda. Būkite budrūs: „pavasarinio nuovargio“ simptomai panašūs į daugelio ligų požymius. Taigi, kuo mes skundžiamės pirmosiomis saulėtomis dienomis ir kaip su tuo kovoti?
Sausa, pleiskanota oda
Odos būklė – labai svarbus skydliaukės veiklos požymis, teigia gydytojai endokrinologai. Sausa, pleiskanota oda gali būti hipotireozės – skydliaukės hormonų stokos sukelto sindromo požymis. Kiti hipotireozės požymiai – silpnumas ir greitas nuovargis.
Susirūpinimą turi sukelti ir kitas kraštutinumas – kai žmogus staiga tiesiog pražysta. Dažnas užkrečiantis juokas, perdėtas aktyvumas, staigus svorio kritimas – tipiški pradinės hipertireozės (patologiško skydliaukės funkcijos sustiprėjimo) stadijos požymiai. Bet tokia „smagi“ būna tik ligos pradžia, jei laiku nepradedamas gydymas pasireiškia kiti simptomai: irzlumas, pirštų tremoras (drebėjimas), gausus prakaitavimas.
Patarimas Apsilankykite pas endokrinologą, pasidarykite skydliaukės tyrimą ultragarsu, kraujo tyrimus, nustatančius hormono kiekį kraujyje.
Kai skydliaukės funkcijos susilpnėja, būtina laikytis dietos. Tokiems ligoniams dėl jodo trūkumo sulėtėja medžiagų apykaita, gresia nutukimas. Jodo daug – žuvyse, jūrų gėrybėse, jūros kopūstuose. Reiktų daugiau valgyti juodų uogų: serbentų, aronijų, putino uogų. Nepamirškite ir įprastų burokėlių, morkų, svogūnų, ridikų, grikių, gerkite žaliąją arbatą.
O štai esant priešingai būklei – skydliaukės funkcijų padidėjimui, medikai pataria valgyti kaloringesnį, turtingą baltymais maistą. Kam tinka, sveiki – pieno produktai, nes juose daug kalcio. Produktus, kurie dirgina širdies ir kraujagyslių sistemą bei centrinę nervų sistemą teks vartoti saikingai. Susilaikykite nuo šokolado ir cukraus, stiprios arbatos ir kavos, į patiekalus mažiau dėkite prieskonių.
Visada išblyškęs
Blyški permatoma oda – tipiškas geležies deficito organizme sukeltos anemijos požymis. Geležis ne tik suteikia sodrią spalvą kraujui, bet ir dalyvauja raudonųjų ląstelių susikūrime ir atsako už deguonies tiekimą į įvairias kūno dalis. Pablyškusi oda būna ir tada, kai yra sumažėjęs arterinis kraujospūdis, šį požymį dažnai lydi nukritusi kūno temperatūra. Todėl susiaurėja poodinės kraujagyslės ir blogai pasiskirsto kraujas.
Patarimas. Organizmui reikia daugiau geležies – valgykite daugiau mėsos, kiaušinių, kepenėlių, graikinių riešutų ir ankštinių (lęšių, žirnių, pupų). Tačiau nepamirškite, jog sveiko žmogaus organizmas geba pasisavinti tik dalį maisto produktuose esančios geležies, todėl kai trūksta geležies teks vartoti ir gydytojo paskirtus vaistinius preparatus. Žinoma, reikia išsiaiškinti ir jau minėtų sutrikimų priežastį.
Blankūs, „negyvi“ plaukai
Plaukų slinkimo priežastys gali būti skydliaukės veiklos sutrikimai, geležies trūkumas organizme ir anemija, tvirtina gydytojai trichologai – plaukų ir jų ligų gydytojai. Plaukų būklės pasikeitimai kartais liudija esant pneumoniją, pradinę diabeto stadiją, tulžies pūslės ligas ir net... ligas, perduodamas lytiniu būdu. Plaukai reaguoja į visus neigiamus procesus, vykstančius organizme. Sausi plaukai – inkstų ligų požymis, riebūs – kepenų.
Patarimas. Skubiai kreipkitės į gydytoją: nustatyti plaukų slinkimo priežastį lengviau, nei priversti dirbti „užsnūdusius" plaukų folikulus.
Nuolat kankinanti nemiga neatsiranda šiaip sau. Dėl jos kaltos ne tik neurozės ir depresija, nemiga – dažnas turinčių širdies negalavimų palydovas. Jei jus užkankino nemigo naktys – pasitikrinkite širdį, siūlo kardiologai. Blogai miegoti galite dėl galvos smegenų kraujagyslių problemų, stenokardijos, hipertonijos.
Patarimas. Įsigykite kraujospūdžio matuoklį – tonometrą, pasidarykite kardiogramą ir galvos smegenų kraujagyslių ultragarsinę diagnostiką.
Rytinis nuovargis
Jei jūs neblogai miegate naktį, bet rytais negalite atplėšti galvos nuo pagalvės – tai akivaizdus hipotonijos – sumažėjusio kraujospūdžio požymis, kai kraujospūdis būna mažesnis nei 105/70mm Hg. Žemas kraujo spaudimas nelaikomas pavojingu, tačiau tokia būklė trukdo aktyviai gyventi ir dirbti ir: dėl jos silpsta atmintis, blogėja emocinė, raumenų aprūpinimas krauju, gali atsirasti nemalonių pjūčių širdies srityje, padažnėti pulsas. Hipotonikai nuolatos būna pavargę, išblyškę, apatiški, dirglūs, juos gali kamuoti baimė ir nerimas.
Patarimas. Pats paprasčiausias ir efektyviausias būdas kovoti su pablogėjusiu raumenų aprūpinimu krauju – fiziniai pratimai. Fizinis aktyvumas kelia kraujospūdį. Aišku, kai kraujospūdis yra žemas, tai sportuoti tingisi, bet reikia prisiversti. Neretai pakanka susitvarkyti mitybą ir darbo bei poilsio rėžimą: miegoti patariama ilgiau nei kitiems, apie 10-11 val. Medikai rekomenduoja vartoti ženšenį, eleuterokoką. Šitie augalai didina atsparumą, stiprina imunitetą, o taip pat ir kelia kraujospūdį. Yra ir toks patarimas: 20 minučių prieš valgį suvalgyti vieną šaukštą smulkinto česnako, išvirto dideliame kiekyje medaus. Vartokite produktus, kuriuose daug geležies, nepamirškite vitamino C. Galima išgerti kavos, arbatos, bet jei per dieną išgeriami daugiau negu 3 kavos puodeliai, tikėtinas atvirkštinis efektas – žmogus apsnūsta. Kraujotakai gerinti visada padeda teisingas kvėpavimas. Išbandykite: giliai įkvėpkite, energingai, iki galo iškvėpkite ir sulaikykite kvėpavimą 15-20 sekundžių. Pakartokite viską 5-7 kartus, taip pakvėpuokite 3 kartus per dieną.
Slogi nuotaika
Nukritusi, slogi nuotaika būna ne tik tada, kai kankina neurozės ar depresija.
Tai ryškus skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimo (vidurių užkietėjimo) simptomas, teigia gydytojai gastroenterologai. O endokrinologai primena, kad blogą nuotaiką dažnai gali sukelti ir endokrininių liaukų – antinksčių, atsakančių už gyvybiškas jėgas, veiklos sutrikimai.
Patarimas. Norint pakelti nuotaiką, kartais pakanka paįvairinti savo maisto racioną daržovėmis ir vaisiais. Kad įsitikintumėte, jog antinksčiai sveiki, apsilankykite pas endokrinologą. O jei tikrai užkietėjo viduriai, valgykite daugiau ląstelienos turinčių produktų. Tai švieži ir džiovinti vaisiai ir daržovės, ypač datulės, slyvos ir abrikosai, visi grūdai, neapdorotų kviečių sėlenų, javų košės ir troškiniai. Gerkite daugiau skysčių – mažiausiai 8 stiklines per dieną. Geriausiai tinka vaisių, išskyrus obuolių, sultys. Rekomenduojamas toks mišinys: pusė stiklinės džiovintų slyvų sulčių ir pusė stiklinės vynuogių sulčių. Ryte ar likus pusvalandžiui prieš įprastinį tuštinimąsi išgerkite šilto gėrimo. Daugiau vaikščiokite, sportuokite. Pasitarkite su gydytoju dėl vaistų, kurie palengvintų tuštinimąsi.