Per Seime surengtą spaudos konferenciją „Apie tai, kaip visuomenė gali padėti policijai. Seime registruojama Policijos rėmėjų įstatymo nauja redakcija“ kalbėjęs Lietuvos policijos rėmėjų asociacijos prezidentas Sigitas Mecelica pradėjo nuo to, kad policijos rėmėjų įstatymas galioja jau daugelį metų, tačiau pagaliau pribręsta pokyčiams.
„Atliktos apklausos rodo, kad iki 50 proc. visuomenės narių norėtų ištiesti pagalbos ranką policijai. Vieni tai darytų pasyviai – užsiimtų stebėjimu (saugios kaimynystės programa), o kiti norėtų prisidėti aktyviau – patruliuoti kartu su policijos pareigūnais“, – pabrėžė S. Mecelica.
Anot jo, kylančios baimės, kad atrišus rankas policijos rėmėjams būtų neišvengta linčo teismų, nėra pagrįstos: „Suprantama, kodėl visuomenėje tokios mintys apskritai kyla. Bet policijos rėmėjų galios būtų ribojamos. Šie klausimai aktualesni gyvenvietėse, kaimuose ir miesteliuose. Didmiesčiuose taip pat aktualu, tačiau prioritetai būtų labiau orientuoti į mažesnius kraštus.“
S. Mecelica užtikrino, kad priėmus siūlomas įstatymo pataisas būtų vykdoma griežtesnė policijos rėmėjų atranka: „Suteiktas savarankiškumas neturėtų būti siejamas su visiška laisve. Tam tikra tvarka turi likti ir liks. Policijos rėmėjų uždavinys nebus sugauti kuo daugiau nusikaltėlių, bet jei turės prisidėti prie bendruomenės saugumo. Apsiriboti įspėjimais, perspėjimais, kad bendruomenės nariai pasijaustų saugiau. Norime, kad policijos rėmėjai būtų gerbiami tarp visuomenės narių.“
Per Seime surengtą spaudos konferenciją kalbėjęs S. Mecelica pateikė kaimynų estų, kurie su policijos rėmėjais įgyvendino radikalesnius pokyčius, pavyzdį. „Ten sulaukta tiek visuomenės, tiek policijos palaikymo. Estų policijos padėjėjams buvo net išduodamas šaunamasis ginklas ir policijos uniforma su skiriamaisiais ženklais. Mūsų siūlomos reformos nėra tokios radikalios, tačiau vėliau būtų galima pradėti kalbėti ir apie tai“, – svarstė S. Mecelica.
Pridurta, kad policijos rėmėjais negalėtų būti teisti asmenys arba tie, kurie buvo atleisti už tarnybinius nusižengimus ir nuo to laiko nepraėjo 5 metai. „Policijos rėmėjais galės tapti asmenys, pasižymintys nepriekaištinga reputacija. Jie turės išklausyti kursą ir išlaikyti įskaitą. Jie turėtų gauti teisės pagrindus, žinotų apie pažeidėjams gresiančias atsakomybes. O išdirbus atitinkamą valandų skaičių būtų galvojama apie antrąjį lygį, kai policijos rėmėjas galėtų savarankiškai patruliuoti bei palaikyti viešąją tvarką“, – ateities perspektyvą brėžė S. Mecelica.
Anot jo, fizinė prievarta būtų naudojama tik tiek, kiek ji būtų reikalinga norint apginti save arba kitą asmenį nuo gresiančio pavojaus: „Nenorime policijos rėmėjo tapatinti su policijos pareigūnu. Būtų gerai, jei policijos rėmėju taptų bendruomenės, kurioje būtų prižiūrima tvarka, atstovas. Agresijos yra pakankamai daug ir su viskuo gali tekti susidurti, todėl visuomenės pagalba yra itin reikalinga.“