Europos Sąjungai (ES) pradėjusios vadovauti Italijos premjeras Silvio Berlusconi (Silvijus Berluskonis) penktadienį (07.04) freskomis išpuoštoje Romos viloje susitiko su Europos Komisijos (EK) nariais ir tikisi nuslopinti Europos nepasitenkinimą jo palyginimu apie nacius.
S. Berlusconi ketvirtadienį nuramino Vokietijos kanclerį Gerhardą Schroederį (Gerhardą Šrioderį), kuriam pasakė apgailestaująs dėl to, kad vieną vokiečių parlamentarą palygino su nacių koncentracijos stovyklos prižiūrėtoju.
Italijos prezidentas Carlo Azeglio Ciampi (Karlas Adzeljas Čampis) ketvirtadienį per iškilmingą vakarienę EK nariams sakė, jog viliasi, kad dabar bus galima užbaigti šį kivirčą, kuris kilo trečiadienį, antrąją Italijos vadovavimo ES dieną.
"Negalime leisti, kad šis skausmingas ginčas, užtemdęs (Europos Parlamento) debatus trukdytų ateities darbui, - sakė C. A. Ciampi. - Privalome skubiai atgauti šaltą protą ir ramybę".
Penktadienio susitikimas, vykstantis už uždarų durų, žymi formalią darbo dėl ambicingos Italijos programos šiam pusmečiui, kai Roma vadovaus ES, pradžią. S. Berlusconi ir EK pirmininkas Romano Prodi (Romanas Prodis) 13 val. Grinvičo (16 val. Lietuvos) laiku turi surengti bendrą spaudos konferenciją.
Abu politikai yra seni priešininkai, priklausantys skirtingoms politinėms stovykloms, ir S. Berlusconi akibrokštas dar labiau padidino tarp jų tvyrančią įtampą.
Per ketvirtadienio iškilmingą vakarienę, S. Berlusconi susidaužė šampano taurėmis su C. A. Ciampi, tačiau, kaip visi pastebėjo, neapsikeitė tostais su R. Prodi.
Italija per savo pirmininkavimą planuoja surengti konferenciją dėl istorinės bloko pirmosios konstitucijos ir norėtų paspartinti ES ekonomikos augimo tempus, skirdama didžiules lėšas infrastruktūros projektams.
S. Berlusconi, kuris, priešingai nei Prancūzijos ir Vokietijos vadovai, buvo tvirtas JAV prezidento George'o W. Busho (Džordžo V. Bušo) šalininkas per karą Irake, taip pat norėtų pagerinti transatlantinius santykius.
Tačiau daugelis abejoja, ar dabar jis turi pakankamą pasitikėjimą tą padaryti.
"Jei jis negali civilizuota kalba susišnekėti net su tokiais savo kolegomis Europoje kaip Gerhardas Schroederis ar Jacques'as Chiracas (Žakas Širakas), tai vargu ar jis yra tinkamiausias žmogus sumažinti nesutarimus", - penktadienį kandžiame redakcijos straipsnyje rašo britų laikraštis "Financial Times".
"Reuters"-BNS