• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prasidėjus vasarai ir atlaisvėjus karantinui žmonės vis aktyviau leidžiasi tyrinėti Lietuvą ir svetimus kraštus. Tam, kad įvairūs negalavimai nesujauktų atostogų planų, kur nors keliaujant svarbu pasirūpinti ne tik dokumentais ir tinkama apranga, bet ir savo bei artimųjų sveikata.

Prasidėjus vasarai ir atlaisvėjus karantinui žmonės vis aktyviau leidžiasi tyrinėti Lietuvą ir svetimus kraštus. Tam, kad įvairūs negalavimai nesujauktų atostogų planų, kur nors keliaujant svarbu pasirūpinti ne tik dokumentais ir tinkama apranga, bet ir savo bei artimųjų sveikata.

REKLAMA

Šeimos gydytoja Svetlana Sedorenko pataria turėti kelionių vaistinėlę ir rekomenduoja, ką į ją įsidėti.

„Dažniausiai į keliones vykstantys žmonės daro vieną iš dviejų klaidų: pasiima kone visus namuose turimus vaistus arba nė vieno. Tačiau nei vienas, nei kitas sprendimas nėra tinkamas. Prieš kelionę rekomenduoju pasidaryti galimų susirgimų sąrašą, peržiūrėti, ką tinkamo turite namuose, o likusius vaistus – įsigyti. Taip kelionės metu netikėtai sunegalavus, nereikės skubiai ieškoti vaistinės“, – sako Visagino „MediCA klinika“ gydytoja.

Pradėkite nuo kasdien vartojamų vaistų

Šeimos gydytoja akcentuoja, kad pirmiausia kiekvienas lėtinėmis ligomis sergantis keliautojas turi pasiimti kasdien geriamų vaistų. Jei jie receptiniai – būtina kartu turėti ir receptą. Tuo metu visiems kitiems keliautojams svarbu nepamiršti apsaugos priemonių nuo saulės ir vabzdžių.

REKLAMA
REKLAMA

„Kelionės vasarą neatsiejamos nuo skausmingų nudegimų, todėl svarbu pasirūpinti tinkama apsauga nuo saulės. Turintiems labai šviesią odą rekomenduoju rinktis priemonę su SPF 50, vidutinio šviesumo – SPF 30, o jei oda greitai įdega, bet nenudega – SPF 20 ar SPF 15. Keliaujant sunku išvengti ir vabzdžių įkandimų. Repelentų skleidžiamas kvapas padės juos atbaidyti, o jei jums įkando, skaudančią vietą patarčiau tepti lokalaus poveikio geliu“, – pasakoja S. Sedorenko.

REKLAMA

Kelionėse netrūksta ir nuospaudų bei įvairių sumušimų, kuriems gydyti rekomenduojama turėti žaizdas dezinfekuojančių priemonių, sterilaus binto ir pleistrų.

Dažniausi – virškinimo sutrikimai

Vis dėlto medikė akcentuoja, kad vienas dažniausių sveikatos negalavimų kelionėse – virškinimo sutrikimai, susiję su maistu ir vandeniu. Todėl labai svarbu būti atidiems ir negerti vandens iš čiaupo, nevalgyti nenuplautų žalių vaisių ir nepakankamai termiškai apdoroto maisto.

REKLAMA
REKLAMA

„Virškinimo sutrikimus dažniausiai lydi pykinimas, vėmimas ir viduriavimas, tai lemia organizmo dehidrataciją, kuri gali sukelti pavojų gyvybei. Tad ypač svarbu kelionių vaistinėlėje turėti geriamųjų rehidratacijos tirpalų, natūralaus išvalyto standartizuoto molio „Smecta“ bei gerųjų žarnyno bakterijų, kurios palengvina toksinų pašalinimą“, – pataria S. Sedorenko.

Šeimos gydytoja pratęsia, kad pravartu turėti vaistų ir nuo kitos, kelionių metu dažnai pasireiškiančios problemos – vidurių užkietėjimo. Norint to išvengti, reikėtų kuo daugiau judėti, išgerti ne mažiau kaip 2 litrus geriamojo vandens per dieną ir nepersivalgyti. Taip pat vengti riebių maisto produktų bei riboti arba visiškai atsisakyti alkoholio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turėkite vaistų nuo alergijos ir peršalimo

Šeimos gydytoja priduria, kad kiekvienoje vaistinėlėje reikėtų turėti ir alergijos simptomus slopinančių vaistų, nes bet kurio žmogaus organizmas gali jautriai sureaguoti į egzotišką maistą, vabzdžių įkandimus ar augalus. Pavyzdžiui, neretam keliautojui pauosčius pirmą kartą matomą gėlės žiedą atsiranda viso kūno niežulys ar dilgėlinė.

REKLAMA

Kad kelionių vaistinėlė būtų kompaktiškesnė, S. Sedorenko rekomenduoja su savimi pasiimti vieną vaistą, kuris padėtų daugeliu atvejų, pavyzdžiui, pakilus temperatūrai ir užklupus galvos, sąnarių ar pilvo skausmui. Žinoma, neužtenka vien kruopščiai susidėti vaistinėlę – ją svarbu tinkamai laikyti. Tad visuomet atidžiai perskaitykite, kokias vaistų laikymo sąlygas nurodo gamintojas. Taip pat rekomenduojama vengti skysto pavidalo priemonių – rinkitės tabletes arba miltelius.

REKLAMA

Mėgautis atostogomis – tik pasiskiepijus

Ruošiantis keliauti į egzotines šalis, nepamirškite pasiskiepyti nuo dažniausiai ten sutinkamų ligų. Šeimos gydytoja sako, kad nėra bendros skiepijimo schemos visiems keliautojams – ją gydytojas individualiai sudaro kiekvienam pacientui.

„Vykstant į egzotines šalis vakcina yra ne tik rekomenduojama apsaugos priemonė, bet būtinybė. Dažniausiai žmonėms rekomenduojama skiepytis nuo per užterštą vandenį ir maistą plintančių infekcijų: hepatito A, poliomielito, taip pat – maliarijos ir geltonojo drugio. Pastarosiomis dviem ligomis galima užsikrėsti įkandus infekuotam uodui, o kai kurios šalys be geltonojo drugio vakcinos net neįsileidžia turistų“, – pranešime spaudai aiškina gydytoja.

Visiems keliautojams šeimos gydytoja rekomenduoja pasirūpinti ir kelionių draudimu. „Lankantis Europos Sąjungos valstybėse pravartu turėti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK), o už jos ribų – draudimo bendrovės išduotą kelionių draudimą, kuris padengia išvykos metu patirtas medicinines išlaidas.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų