Žmonės teigia, kad jaučiasi „išduoti“, po to kai olimpinis komitetas leido Laurel Hubbard dalyvauti moterų sunkiosios atletikos divizione. Peticija, kurioje reikalaujama atšaukti šį sprendimą, surinko jau virš 21 000 parašų.
43-ejų sunkiaatletė buvo atrinka atstovauti Naujajai Zelandijai šių metų Tokijo olimpinėse žaidynėse ir tapo pirmąja translyte sportininke, patekusia į paties aukščiausio lygio varžybas.
Tačiau kai „Daily Maill Australia“ atskleidė, kad ji 1994 m. vadovavo savo vidurinės mokyklos komandai, iškovojusiai pergalę Oklande įsikūrusiame „Saint Kentingern“ berniukų koledže, tūkstančiai pasipiktinusių skaitytojų teigė, kad jos įtraukimas į moterų diviziją yra akivaizdžiai nesąžiningas.
„Labai daug moterų jaučiasi išduotos, – sakė moteris, jau seniai pažįstanti L. Hubbard. – Laurel turėtų palikti komandą.“
L. Hubbard savo lytį pakeitė 2012 m., kai jai buvo 35-eri. Ji dar nuo paauglystės treniravosi ir dalyvavo vyrų svorių kilnojimo varžybose.
„Daily Mail“ atlikta apklausa parodė, kad 96 proc. atsakiusiųjų (2 418 skaitytojų) tiki, kad L. Hubbard dalyvavimas žaidynėse yra nesąžiningas, nes taip yra atimama vieta iš kitų sportininkių.
Vos 88 apklausos respondentai palaikė jos dalyvavimą.
Tik mažuma atsakiusiųjų mano, kad ji nepažeidžia sporto taisyklių, todėl gali dalyvauti olimpinėse žaidynėse.
„Laurel Hubbard NESULAUŽĖ jokių šį sportą prižiūrinčių institucijų taisyklių, – sakė vienas jos šalininkas. – Ji yra pilnai savo lytį pakeitusi translytė moteris. Ir pagal visas taisykles, ji yra laikoma moterimi.“
Kiti teigė, kad L. Hubbard vadovavimas savo mokyklos komandai ir kiti jos pasiekimai jaunimo varžybose turėjo būti pakankami, norint užsitikrinti jos vietą vyrų nacionalinėje komandoje.
L. Hubbard užėmė pirmąją vietą 99 kg svorio kategorijoje vyresnių nei 16-os metų jaunuolių Nacionaliniame čempionate ir antrąją vietą 108 kg svorio grupėje Šiaurinio regiono vidurinių mokyklų pirmenybėse.
Tačiau 1994 m. ji pateko tik į nacionalinės komandos, turėjusios atstovauti Naująją Zelandiją Australijoje kiek vėliau tais pačiais metais, rezervą.
Dabar 43-ejų Laurel yra viena gabiausių svorių kilnotojų Naujojoje Zelandijoje, todėl ji buvo viena pirmųjų sportininkių, gavusių pakvietimą atstovauti šaliai Tokijo olimpinėse žaidynėse.
Jau beveik 22 000 žmonių yra pasirašę peticiją, kurioje teigiama, kad taisyklės, pagal kurias L. Hubbard gali varžytis su moterimis – ypač tai, kad jos testosterono lygis neviršija nustatytos ribos, ir tai, kad ji save laiko moterimi – yra nesąžiningos ir turėtų būti pakeistos.
„Taip yra visiškai nepaisoma fizinių greičio, aukščio, ištvermės ir stiprumo pranašumų, kuriuos turi vyrais gimę sportininkai, – rašoma peticijoje. – Dėl tokių jų sportą pažeminančių taisyklių su moterimis pasitarta nebuvo, niekas nepaklausė, ar jos su tuo sutinka.“
L. Hubbard supranta, kad jos dalyvavimas olimpinėse žaidynėse sukels nemažai nesutarimų ir ginčų.
„Kai žmonės pamato kažką naujo, kas skiriasi nuo to, ką jie pažįsta, jų instinktai liepia jiems kovoti, – sakė sunkiaatletę savo paskutiniojo interviu metu 2017 m. – Aš nesiekiu pakeisti jų minčių, jausmų ir įsitikinimų. Aš tik tikiuosi, kad jie pamatys platesnį vaizdą, o ne tik remsis savo intuicija. Aš tiesiog būnu savimi.“
1994 m. kartu su sportininke mokyklą baigę žmonės prisimena ją kaip Gaviną – gabų ir tylų mokinį, savo dienas praleisdavusį mokyklos sporto salėje. Tada vieneri mokslo metai šioje mokykloje kainavo 22 000 dolerių.
L. Hubbard dalyvavimas Tokijo žaidynėse supriešino visuomenę. Dauguma mano, kad tai yra nesąžininga, nes ji subrendo būdama vyru.
Tačiau tarptautinis olimpinis komitetas pakeitė translyčių sportininkų gaires, o tai reiškia, kad lytį pakeitę sportininkai gali varžytis su moterimis, net jeigu jiems nėra atlikta lyties keitimo operacija, su sąlyga, kad jų testosterono lygis bent 12 mėnesių būtų mažesnis nei 10 nanomolių litre kraujo.
L. Hubbard atitinka šį reikalavimą.
Tai patvirtino ir Naujosios Zelandijos olimpinio komiteto vadovė Kereyn Smith. Tačiau ji sakė suprantanti, kad jos dalyvavimas gali sukelti diskusijų.
„Mes suprantame, kad lyties tapatumas sporte yra labai opus ir sudėtingas klausimas, reikalaujantis balanso tarp žmogaus teisių ir sąžiningumo sporte“, – sakė K. Smith.
Nepaprastai uždara sunkiaatletė mokykloje buvo drovi, o baigusi mokslus tapo visiška atsiskyrėle. Tuomet, po daugiau nei dešimtmečio, ji grįžo, tik šįkart kaip Laurel – laurus moterų divizione skinanti sportininkė.
„Nepamenu, kad Gavinas būtų turėjęs draugų mokykloje. Jis niekuomet nepritapdavo“, – „Daily Mail Australia“ pasakojo vienas Laurel bendraklasis.
„Saint Kantigern“ mokykla – kurioje dabar mokosi ir mergaitės – gali pasigirti daugybe absolventų, pasiekusių aukštumas savo pasirinktose sporto šakose.
1994 m. baigusi mokyklą, L. Hubbard atsiribojo nuo namų. 2004 m. sportininkės tėvas Rchardas Hubbardas tapo Oklando meru.
„Hubbard Foods“ įkūręs R. Hubbardas Naujojoje Zelandijoje yra laikomas „muslio Mesijumi“, nes jo kompanija užkariavo šalies sausų pusryčių rinką.
Tapusi moterimi, atletė ir toliau trokšta privatumo, todėl su žiniasklaida ji kalba retai.
Anksčiau ji yra pasakojusi, kad „vyrišku laikomą“ sunkiosios atletikos sportą ji išbandė kovodama su savo tapatybe, nes tikėjo, kad tai padės dar tada jam pasijausti vyriškesniu. „Tačiau taip nenutiko“, – sakė L. Hubbard.
Birželio 22 d. L. Hubbard buvo atrinkta dalyvauti Tokijo olimpinių žaidynių 87+ kg moterų svorio kategorijoje.
Naujosios Zelandijos ministrė pirmininkė Jacinda Ardern džiaugėsi atletės priėmimu į olimpinę komandą. Kaip teigė premjerė, L. Hubbard atitiko sportą prižiūrinčių institucijų, Tarptautinio olimpinio komiteto ir Naujosios Zelandijos olimpinio komiteto nustatytus reikalavimus.
Tačiau sporto bendruomenėje pasipiktinimo atgarsiai netyla. Visi, pradedant profesionaliais sportininkais ir baigiant fanais bei komentatoriais, mano, kad ji ne tik atėmė vietą iš moterimi gimusios sportininkės, bet taip pat turi nesąžiningą pranašumą – vyro fizinę jėgą.
Olimpinė sunkiaatletė iš Naujosios Zelandijos Tracey Lambrechs pasiūlė skirti du aukso medalius, jei L. Hubbard laimės savo divizione. T. Lambrechs teigimu, būtų neteisinga supriešinti sunkiaatletę su kitomis jos kategorijos varžovėmis.