Kaip pranešė Krašto apsaugos ministerija, į beveik mėnesio trukmės mokymus Vokietijos artilerijos mokykloje lapkričio pabaigoje išvyko aštuoni Lietuvos kariuomenės artilerijos specialistai, didžioji dalis jų - iš Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ Generolo Romualdo Giedraičio artilerijos bataliono. Šis batalionas ir bus apginkluotas sistemomis „Panzerhaubitze 2000“ (PzH2000). Kariai, anot pranešimo, jau pradeda iš kolegų vokiečių perimti savaeigių artilerijos sistemų valdymo įgūdžius.
Mokymų pradžioje kariai išklausys teorinę dalį, vėliau valdymo įgūdžius formuos sistemos simuliatoriuje. Baigiamajame kursų etape kariai mokysis vairuoti ir valdyti savaeigę artilerijos sistemą „Panzerhaubitze 2000“ jau vietovėje.
Įgytą patirtį Lietuvos kariuomenės artilerijos specialistai vėliau perduos su šiomis sistemomis dirbsiantiems Artilerijos bataliono kariams.
Sutartį dėl haubicų įsigijimo iš Vokietijos kariuomenės Krašto apsaugos ministerija ir Vokietijos gynybos ministerija pasirašė šių metų rugsėjį. Įsigydama šias haubicas Lietuvos kariuomenė stiprina savo netiesioginės ugnies paramos pajėgumus.
Šiuo metu Artilerijos batalione esančios 105 mm haubicos gali naikinti taikinius maždaug 11 kilometrų atstumu. Gavus 155 mm kalibro PzH2000 haubicas, bataliono efektyvaus šūvio nuotolis padidės iki 40 kilometrų. 16 pabūklų bus skirti kovinėms užduotims, po vieną - šaudymo ir vairavimo treniruotėms, dar trys - atsarginėms dalims.
Kartu Lietuvos kariuomenė iš Vokietijos gaus 26 šarvuotas vadovavimo mašinas M577 V2 ir šešis evakuacinius tankus BPZ2. Visa įsigyjama technika naudota Vokietijos ginkluotosiose pajėgose.
Pagal sutarties sąlygas Vokietijos atstovai įsipareigojo apmokyti Lietuvos karius, kurie vykdys gaunamos technikos priežiūrą ir aptarnavimą, ją naudosiančius karius ir operacijas planuojančius karininkus. Lietuvos kariai dalyvaus įvairiuose kursuose ir susitikimuose su Vokietijos specialistais, kurie perteiks savo patirtį tiek Lietuvoje, tiek Vokietijos artilerijos mokykloje.
Anksčiau ministerija skelbė, kad artilerijos pajėgumų stiprinimo projektui iki 2019 metų skirta 58,3 mln. eurų. Iš šios sumos 16,2 mln. eurų bus sumokėta Vokietijai už 53 technikos vienetus. Už likusias lėšas (42,1 mln. eurų) bus modernizuota gaunama technika, į ją sumontuota mūšio valdymo sistema, ryšių ir vadovavimo priemonės, naujosioms haubicoms pritaikyta karinė infrastruktūra bei vykdomas personalo apmokymas.
Planuojama, kad pirmosios haubicos Lietuvos kariuomenę pasieks jau kitąmet, likusias priemones tikimasi gauti iki 2019 metų.