Vokietijos federalinė kanclerė Angela Merkel verta būti pirmąja veiklia Europos Sąjungos prezidente, mano buvęs Prancūzijos prezidentas ir svarbiausias ES Konstitucijos projekto rengėjas Valery Giscard‘as D‘Estaing‘as.
„Būtent ji stovėjo prie didelių Europos kompromisų, kurie buvo pasiekti pernai, ištakų“, - sakė politikas interviu Belgijos laikraščiui „Le Soir“.
Anksčiau d‘Estaing‘as yra sakęs, kad į pirmojo ES prezidento postą būtina rasti „tikrą“ George‘ą Washingtoną. Todėl ES šalys neturi „suklysti ir nuliūdinti Europos istorijos, rinkdamos pirmąjį prezidentą“, - pažymi buvęs Prancūzijos vadovas.
ES prezidento, kurį Europos lyderiai rinks pustrečių metų laikotarpiui ir kuris atstovaus ES tarptautinėje arenoje, pareigybė numatyta istorinėje bloko Reformų sutartyje, dar vadinamoje Lisabonos sutartimi. Šis bazinis dokumentas, kuriame suformuluoti ES funkcionavimo principai, pakeitė Europos konstituciją, kurios tolesnės ratifikacijos nuspręsta atsisakyti, sužlugus referendumams Prancūzijoje ir Nyderlanduose.
ES šalių pasiuntiniai Briuselyje jau pradėjo svarstyti šios regioninės organizacijos aukščiausiojo pareigūno būsimąsias funkcijas.
Kaip pažymi stebėtojai, ES pirmojo prezidento pareigos arba visiškai apsiribos administravimu ir pirmininkavimu Europos lyderių susitikimuose, arba jis iš tikrųjų bus ES „veidas“ - įgaliotasis organizacijos atstovas pačiu aukščiausiuoju lygiu. Tačiau jau dabar žinoma, kad ES vadovo atlyginimas bus 270 tūkst. eurų (917 tūkst. litų).
Dar neseniai pagrindiniu pretendentu į pirmojo ES prezidento postą žiniasklaida vadino buvusį britų premjerą Tony Blairą. Tačiau pastarojo šansai gerokai sumažėjo po to, kai Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Vokietijos vyriausybės susitarė neremti jo kandidatūros į „Europos prezidento“ postą.
Pasak žiniasklaidos, tarp pretendentų į šį postą dar minimi Liuksemburgo, Danijos ir Airijos premjerai Jeanas-Claude‘as Junckeris, Andersas-Foghas Rasmussenas ir Bertie Ahern, buvęs Lenkijos prezidentas Aleksandras Kwasniewskis, buvęs Austrijos kancleris Wolfgangas Schuesselis ir buvęs Belgijos ministras pirmininkas Guy Verhofstadtas.
Be to, šiame neoficialiame sąraše neseniai atsirado ir buvusio Bulgarijos premjero Simeono Sakso Koburgo pavardė.