Akciją rengusios organizacijos Lietuvos liberalus jaunimas atstovas Bernardas Jauga kreipdamasis į susirinkusius sakė, kad policija turi „baigti meluoti“.
„Norėčiau palinkėti policijai, kad ji būtų arčiau bendruomenių, arčiau žmonių. Ir norėčiau pasakyti dar vieną dalyką – reikia ne meluoti, reikia viešai kalbėti, daryti išvadas, pripažinti savo klaidas ir tobulėti, kad mes visi galėtume jaustis saugūs – tokie, kokie mes esame – Lietuvoje“, – teigė B. Jauga.
Su plakatais „Ksenofobijai ne“, „Vilnius visiems“, „Policija – ginti, saugoti, padėti skersą“, „Padėti visiems“ žmonės į protesto akciją susirinko po praėjusią savaitę Vilniuje įvykdyto ekvadoriečio Fabiano Sanchezo užpuolimo ir policijos reakcijos į šį nusikaltimą.
Iš karto po įvykio tyrimo nepradėjusi policija nutarė jį pradėti šios savaitės antradienį. Trečiadienį sulaikyti du užsieniečio užpuolimu įtariami asmenys, juos prašoma suimti.
„Aš šiek tiek nustebęs, kad viskas išaugo štai į tokį protestą, bet aš manau, kad tai gerai, yra ir daugiau žmonių, kurie nukenčia nuo tokių užpuolimų, bet jie bijo apie tai kalbėti. Aš nebijojau, nors vienu metu pagalvojau, kad gal man reikėtų būti atsargesniam, bet sulaukiau daugelio žmonių palaikymo“, – BNS sakė pikete dalyvavęs F. Sanchezas, kuris Lietuvoje gyvena jau penkerius metus.
Policija iš pradžių teigė negalinti pradėti tyrimo, kol nėra nukentėjusiojo pareiškimo. Visgi šią savaitę pripažino, kad F. Sanchezas pareiškimą dar praėjusį ketvirtadienį, tiesiog jis buvo parašytas anglų kalba ir užtrukęs jo vertimas. Kartu policija aiškino, kad pagrindą tyrimui rado jau ir be pareiškimo.
Protesto akcijoje dalyvavusi Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė savo ruožtu pabrėžė, kad šis atvejis atskleidė, jog policija nėra pasirengusi tinkamai reaguoti į neapykantos nusikaltimus.
„Pradėtas tyrimas yra pasimokymas iš klaidos veiksmais individualiau atveju, bet tai nekeičia sistemos iš esmės. Tai nereiškia, kad visi kiti pareigūnai, kurie kažkada patruliuos ir susidurs su atveju, galės neturėdami išankstinio pasiruošimo įvertinti situaciją kaip neapykantos nusikaltimą. Tai taip pat nereiškia, kad pasikeis nusikaltimų registravimas, ir tai nereiškia, kad visi pareigūnai jau žinos, ką turi pasakyti nukentėjusiajam“, – BNS dėstė B. Sabatauskaitė.