Premjeras Algirdas Butkevičius tikino, kad nors ir šilumos bei dujų kaina yra ženkliai sumažėjusi, tačiau PVM lengvatos panaikinimas šildymui kainą padidintų 10-12 procentų.
„Vėl buvo nutarta, kad lengvata dar turėtų būti pratęsta, nors buvo kalbama apie tai, kad šilumos kaina ženkliai sumažėjusi, dujų kaina ženkliai sumažėjusi, bet mes turime paskaičiavę įvairiausius variantus, kaip keistųsi šilumos kaina, jei tarifas būtų ne lengvatinis, tai šilumos kaina tuo metu padidėtų 10-12 proc., tad šiandien buvo vieningai sutarta, kad šilumos lengvata turi manomai išlikti iki kadencijos pabaigos“, - po politinės tarybos posėdžio sakė premjeras Algirdas Butkevičius.
Ką paaukosime dėl šildymo lengvatos?
Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas mano, kad PVM lengvata šildymui nėra teisingas sprendimas dėl dviejų priežasčių. Pirmoji priežastis ta, kad tai nėra lygu kitų paslaugų ar prekių atžvilgiu ir kad žmonės gyvenantys nuosavuose namuose negauna šios lengvatos.
„Žiūrint plačiau, būtų galima tą žingsnį suprasti, jeigu valdžia sakytų, kad mes einame prie vieno PVM tarifo ir jokia prekė neturėtų turėti išimčių. Bet tada galima papriekaištauti, kad standartinio PVM tarifo jie nemažina. Kitaip tariant, galima sakyti, kad daug žmonių sutiktų su sistema, kai atsisakoma PVM išimčių ir taikoma visiems vienas tarifas. Kad ir sugrįžtant prie 18 procentų PVM tarifo“, - tikino pašnekovas.
Antroji priežastis, kurią įvardina Ž. Šilėnas yra biudžeto deficitas ir tai, jog už lengvatą šildymui teks susimokėti kitur.
„Turėtų neraminti tai, kad jeigu iš tikrųjų valdžia planavo ir yra įskaičiavusi šiuos pinigus į biudžeto projektą, kuriuos neva turėtų gauti panaikinus lengvatą šildymui, tai reiškias, kad vėl gi kils noras, ką nors kita apmokestinti. Nes vėl gi, valdžia daugiau išleidžia nei surenka ir prieš rinkimus apetitas išleisti pinigus tik didėja. Tiek yra didinama minimali alga, tiek dar yra didinami viešojo sektoriaus atlyginimai“, - teigė Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas.
Pašnekovas pažymi, kad noras išlaidauti nemažėja, o šaltinių iš kur paimti pinigų vis mažėja. Kyla pavojus, kad iš to gali likti nauji mokesčiais.
„Dabar daug kalbama apie būstų ir automobilių apmokestinimą, bet tai būtų taip pat klaidingas sprendimas. Būsto apmokestinimas būtų blogas sprendimas, nes Lietuvoje virš 90 proc. žmonių turi nuosavą būstą. Tuo tarpu Europoje tas vidurkis yra apie pusę, tai ten kaip apmokestinami žmonės turintys būstą, jie apmokestina žmones turinčius daugiau turto ir pajamų. Lietuvoje, kai tu apmokestini būstą, tai visus be išimties apmokestini“, - įžvalgomis dalinosi Žilvinas Šilėnas.
Panaikinus lengvatą padaugėtų kompensacijų gavėjų
Ekonomistė Aušra Maldeikienė tikina, kad sprendimas priimtas teisingas, nes panaikinus lengvatą padaugėtų kompensacijų gavėjų ir efektas biudžetui būtų apylygis.
„Didelis klausimas ar labiau netenka lėšų, jeigu mes paliekame lengvatą, ar jeigu tos lengvatos atsisakome. Todėl, kad visgi gyventojų pajamos taip neauga kaip norėtųsi. Vadinasi, jeigu lengvata panaikinama tiesiog padidės kiekis žmonių, kurie gaus kompensacijas. Jeigu jie gaus tas kompensacijas, tikėtina, kad bus apylygis dalykas ar net gali didėti išmokos iš socialinio biudžeto. Tai nematyčiau čia biudžeto problemas“, - teigė ekonomistė.
A. Maldeikienė priduria, kad kadangi piliečių atlyginimai yra maži ir jie neišgali susimokėti mokesčių, o atlyginimų problema nesprendžiama, tai PVM tarifas šildymui yra logiškas sprendimas.
„Kitas klausimas yra šiaip gyventojų pajamos. Visgi daugiabučiuose ir ypač netvarkinguose daugiabučiuose gyvena daugiausia tie žmonės, kurie neturi didelių pajamų ir jiems ta šildymo lengvata yra didelis dalykas. Manau tai gana logiškas socialinis sprendimas. Jeigu vis dėlto mūsų atlyginimai yra labai maži ir jeigu atlyginimų problema nesprendžiama, kaip tai daroma visame sveikame pasaulyje, kada nėra imami mokesčiai iš žmonių, kurie neuždirba tiek, kad galėtų išgyventi, tai tada reikia ieškoti tokių aplinkinių kelių kaip šis“, - tikino ekonomistė Aušra Maldeikienė.
tv3.lt primena, kad dabar nustatytas 9 proc. PVM lengvatinis tarifas galios tik iki šių metų liepos 1 dienos. Jeigu Seimas lengvatos nepratęstų, PVM šildymui padidėtų iki 21 procento.