Rusijos federalinės kosmoso agentūros „Roskosmos“ specialistų bandymai pakelti kosminio aparato „Phobos-Grunt“ orbitą baigėsi nesėkmingai, pranešė naujienų agentūra „Interfax“.
„Roskosmos“ spaudos tarnyba informavo, kad šią naktį antžeminės kosminio stebėjimo stotys Australijoje ir Baikonūre (Kazachstanas) turėjo pabandyti užmegzti ryšį su „Phobos-Grunt“ ir perduoti jam instrukciją įjungti variklius ir padidinti orbitos aukštį. Pasak specialistų, šio ryšio seanso metu duomenys iš „Phobos-Grunt“ nebus gaunami, tad apie tai, ar nurodymas bus įvykdytas sėkmingai, ar ne, bus galima spręsti tik ryte.
Dabar paaiškėjo, kad visi bandymai patyrė nesėkmę. „Interfax“ duomenimis bandymai perduoti „Phobos-Grunt“ instrukciją kilstelėti savo orbitą bus tęsiami ir toliau. Orbitos aukštį padidinti reikia dėl to, kad pailgėtų ryšio seansų su „Phobos-Grunt“ trukmė. Šiuo metu „Phobos-Grunt“ aplink Žemę apsisuka kas 90 minučių, todėl kosminio stebėjimo stočių veikimo zonoje jis būna vos kelias minutes, sakoma pranešime.
Marsą ir jo palydovą Fobą tirti turėjęs „Phobos-Grunt“ kosminis aparatas buvo paleistas į kosmosą lapkričio 9 dieną. Atsiskyręs nuo raketos nešėjos „Zenit“ „Phobos-Grunt“ perėjo į vadinamąją atraminę skrydžio į Marsą orbitą. Tačiau šiame skrydžio etape iškilo techninis nesklandumas: dėl kol kas nenustatytų priežasčių neįsijungė pagrindiniai „Phobos-Grunt“ varikliai, ir jis liko skrieti orbita aplink Žemę.
Beveik 2 savaites antžeminės kosminio ryšio stotys taip ir nesugebėjo užmegzti ryšio su aparatu. Lapkričio 23 dieną pirmą kartą tai padaryti pavyko Europos kosmoso agentūros stočiai ESTRACT Australijoje, vėliau telemetrinius „Phobos-Grunt“ duomenis pavyko gauti „Roskosmos“ stočiai Baikonūre.
Jau anksčiau neįvardyti šaltiniai „Roskosmos“ agentūroje tvirtino, kad „Phobos-Grunt“ misija žlugo, nes net ir pavykus atkurti ryšį su aparatu jo skrydis į Marsą būtų beprasmiškas: užsidarius vadinamajam astronominiam skrydžio „langui“ kosminio aparato raketinio kuro atsargų nepakaks padidėjusiam atstumui iki Marso įveikti. Geriausia, ką galima padaryti – perimti šiuo metu nevaldomo „Phobos-Grunt" kontrolę ir nukreipti jį į nepavojingą Žemės vietą arba saugiai paskandinti aparato nuolaužas vandenyne. JAV ekspertai jau įspėjo apie didelį „Phobos-Grunt“ nekontroliuojamo kritimo pavojų: jame yra 7 tonos labai toksiško raketinio kuro, be to, aparato nuolaužos gali nespėti sudegti atmosferoje ir didesni jų fragmentai gali nukristi į žemę.