Pirmokas Titas ne tik kosėja, bet vaikas skundžiasi ir bendru silpnumu. Tėtis spėja, kad sūnus peršalo, nes šiandien atliktas kovido testas neigiamas.
„Greičiausiai, kad bus lauke peršalęs, kaip tik sniegas pasnigo, ant kalniuko buvo pačiaužyt, greičiausiai ten ir bus“, – sako panevėžietis Mindaugas.
Kosulys, pakilusi temperatūra, sloga, gerklės skausmas, pakimimas – dažniausi simptomai, kurie pacientus atgena pas gydytojus. Panevėžio miesto poliklinikos vaikų gydytoja pastebi, kad pastaruoju metu ne tik daugėja mažųjų pacientų, bet ir serga jie kur kas sunkiau nei anksčiau.
„Ir virusas kažkoks dabar, kad jau tiesiog vos suserga ir iškart gali klausyt ir karkalus, situacija tokia, kad jau net dažnam mažiukui prireikia stacionaro“, – teigia vaikų ligų gydytoja Nijolė Rapševičienė.
Gydytojos teigimu, virusinės kvėpavimo takų ligos guldo ištisas šeimas, kolektyvus, ypač darželiuose ir mokyklose.
„Jeigu tik suserga vienas šeimos narys, iškart prisideda kitam, jeigu yra daugiau vaikučių, tėvai suserga, tiesiog šeimos išgriūva. Serga ištisai ir grupės tuščios būna arba jungia grupes, mokyklos, klasės po keletą vaikų tik. Serga labai daug tikrai“, – tvirtina N. Rapševišienė.
Klinikos Medica šeimos gydytoja pastebi, kad sergamumas peršalimo ligomis kasdien auga.
„Silpnas imunitetas, keičiasi metų laikai, ne visada save pasaugome, ne taip šiltai apsirengiame, peršalame ir tai sąlygoja būtent peršalimo atsiradimą“, – aiškina šeimos gydytoja Dovilė Čiūdarienė.
Šeimos gydytojos teigimu, pastaruoju metu pacientai dažniau skundžiasi sunkesne ligos forma.
„Žmonės linkę į aukštesnę temperatūrą, jie ilgiau karščiuoja, tie patys peršalimui būdingi simptomai, jie ilgiau užsitęsia“, – tikina D. Čiūdarienė.
Dėl to iš dalies, anot gydytojos, kalti ir patys pacientai. Jau pajutę peršalimo simptomus dažnas lankosi viešose vietose, skuba į darbus, prekybos centrus. O tada iš gydytojų tikisi stebuklingos piliulės, kad greičiau pasveiktų.
„Visuomenėj yra paplitęs tas įsitikinimas, jog aš geriu antibiotiką, tai reiškia, kad greičiau pasveiksiu, dažniausiai visų žmonių būna pageidavimas, noriu pasveikti per keletą dienų, nes kitą savaitę nusimato rimti darbai ar rimtos išvykos“, – kalba D. Čiūdarienė.
Karščiuojantys, sloguojantys ir kosintys tuština ir vaistinių lentynas.
„Tie karšti gėrimai visi labai vėl populiarūs, kas kovido pandemijos metais buvo beveik pamiršta, vaistai nuo peršalimo net ėjo iš galiojimo tais metais. Grįžo tie senieji virusai, kurie buvo beveik išnykę, kai buvome su kaukėmis“, – sako vaistinės vedėja Daiva Balčiūnienė.
To ir reikėjo tikėtis, tvirtina Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė. Dvejus metus dėl koronaviruso Lietuvoje buvo taikytos griežtos priemonės, kurios mažino infekcijų plitimo riziką, o dabar žmonės atsipalaidavo, pamiršo elementarias apsaugos priemones – kaukes, atstumų laikymąsi.
„Du metus tie virusai necirkuliavo visuomenėj, žmonės mažai skiepijasi, šiuo metu taip pat gan pasyviai skiepijasi nuo gripo ir tą tikrai lemia tą viruso cirkuliaciją ir tų sunkesnių atvejų tikimybę“, – teigia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Greta Gargasienė.
Specialistai pastebi, kad peršalimo sezonui būdingos ligos šiais metais žmones pakerta anksčiau nei prieš pandemiją. Tačiau Lietuva, anot specialistų, Europos mastu neišsiskiria, sergamumas viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis didėja ir kitose šalyse. Niekur nedingo ir Covid-19.