Skaičiuojama, kad 2020 m. biudžete daliniam išmokų kompensavimui reiktų numatyti apie 36,2 mln. eurų. Iš viso socialinių išmokų gavėjams nekompensuota 181,5 mln. eurų.
Jeigu Seimas pritartų tokiam siūlymui, kompensacijos žmonėms būtų išmokamos kitų metų birželio mėnesį, o paveldėtojams – iki 2020 m. pabaigos. Jeigu kompensuojamoji suma siektų 100 eurų ar būtų mažesnė – ji būtų mokama iškart viso dydžio.
„Ekonomikai augant bei praėjus daug laiko nuo ekonominio sunkmečio turime pareigą prisiminti žmones, kuriems per krizę buvo sumažintos išmokos ir vėliau nebuvo kompensuotos, nes dėl jų nepasisakė Konstitucinis Teismas. Šiuo įstatymu norime pasiūlyti jau kitais metais penktadaliu kompensuoti sunkmečiu sumažintas valstybines pensijas, kompensacijas neįgaliesiems bei kitas išmokas. Tikiuosi, kad iš dalies tai taps investicija į pasitikėjimo valstybe stiprinimą, nes piliečiai gali pasitikėti tik tuomet, kai valstybės atstovai įgyvendina pažadus, paiso teisingumo principo“, - sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.
Dalinai kompensuoti siūloma valstybines pirmo ir antro laipsnio, pareigūnų ir karių, mokslininkų, teisėjų, nukentėjusių asmenų pensijas, taip pat socialinio draudimo našlių ir našlaičių pensijas, maitintojo netekimo pensijas, ištarnauto laiko pensijas, kompensacijas už ypatingas darbo sąlygas, kompensacines išmokas buvusiems teatrų ir koncertinių įstaigų kūrybiniams darbuotojams, šalpos kompensacijas, tikslines kompensacijas neįgaliesiems, prezidento rentą, signataro rentas, sportininkų rentas.
Iki šiol, remiantis 2012 m. Konstitucinio Teismo nutarimu, buvo kompensuotos senatvės socialinio draudimo, netekto darbingumo (invalidumo) pensijos, taip pat socialinio draudimo ir valstybinės pensijos dirbusiems žmonėms.
Dėl kitų pensijų, kompensacijų ir rentų Konstitucinis Teismas nepasisakė, tačiau augant ekonomikai Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo iš dalies kompensuoti ir kitas sumažintas ilgalaikes išmokas.