• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kiekvieno žmogaus pensija priklauso ne tik nuo oficialaus atlyginimo dydžio ir sumokėtų įmokų „Sodrai“, bet ir nuo to, kiek jis ilgai dirbo.

Kiekvieno žmogaus pensija priklauso ne tik nuo oficialaus atlyginimo dydžio ir sumokėtų įmokų „Sodrai“, bet ir nuo to, kiek jis ilgai dirbo.

REKLAMA

Pensinis amžius kasmet ilginamas dar nuo 20212-ųjų, o būtinasis stažas senatvės pensijai – nuo 2018-ųjų. Ne išimtis bus ir 2025 m.

Taigi, kiek ilgiau dėl visos ar išankstinės pensijos teks dirbti kitais metais ir kaip nuo stažo priklauso pensijos dydis?

Kodėl ilginamas pensinis amžius

„Sodros“ pensijų sistema pagrįsta pinigų perskirstymu, o ne jų kaupimu. Lėšos pensijoms gaunamos iš šiuo metu dirbančių gyventojų.

Kuo dirbančių žmonių yra daugiau ir kuo daugiau „Sodros“ įmokų jie sumoka, tuo daugiau pinigų yra mokėti pensininkams, kurie nedirba.

Per pastaruosius kelis dešimtmečius darbingo amžiaus gyventojų Lietuvoje nuolat mažėjo. Ir toliau mažės, nes vaikų gimsta vis mažiau.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, 2012 m., kai buvo pradėtas ilginti pensinis amžius, mūsų šalyje gimė beveik 30 tūkst. vaikų, o pernai – tik 20,6 tūkst.

REKLAMA

Tiesa, per pastaruosius kelerius metus į Lietuvą grįžta daugiau emigravusių tautiečių, taip pat imigruoja daugiau užsieniečių.

Vis dėlto pensinio amžiaus gyventojų skaičius auga sparčiau. Tad dalijant „Sodros“ surinktų įmokų sumą vis didesniam skaičiui žmonių, kiekvienam iš jų tektų vis mažiau pinigų.

Kad pensininkų skaičius neaugtų taip greitai, Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų Vakarų valstybių, buvo nuspręsta palaipsniui ilginti pensinį amžių.

REKLAMA
REKLAMA

Taip žmonės turi ilgiau dirbti, mokėti įmokas, o profesinės karjeros pabaiga ir išmokų gavimas yra atitolinamas.

Kaip didinamas pensinis amžius

2011 m. Lietuvoje vyrų pensinis amžius buvo 62,5 metų, o moterų – 60 metų. Kiekvienais vėlesniais metais vyrų pensinis amžius buvo ilginamas 2 mėnesiais, o moterų – 4 mėnesiais.

Tiek pat jis pailgės ir 2025 m. Taigi nuo kitų metų vyrų pensinis amžius bus 64 metai ir 10 mėnesių, o moterų – 64 metai ir 8 mėnesiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Į pensiją galės išeiti vyrai, kurie gimė nuo 1960 m. gegužės 1 d. – 1961 m. vasario 28 d., ir moterys, gimusios nuo 1960 m. sausio 1 d. iki 1960 m. rugpjūčio 31 d.

Galiausiai 2026 m. vyrų ir moterų pensinis amžius Lietuvoje susilygins ir pasieks 65 metus.

REKLAMA

Vis dėlto, kai kurie ekspertai prognozuoja, kad ateityje pensinis amžius gali būti vėl ilginamas, nes kitaip senatvės pensijos nesiektų ir trečdalio atlyginimo.

Tiesa, pastaruoju metu pasigirdo siūlymų keisti pensijų sistemą taip, kad pensinis amžius nebūtų toks svarbus. Apsvarstyti šiuos pasiūlymus numato ir naujos Vyriausybės programa.

Kaip ilginamas būtinasis stažas

Jeigu nuo pensinio amžiaus priklauso tai, kada žmogus įgyja teisę į senatvės pensiją, tai būtinasis stažas lemia, kokio dydžio ji bus.

REKLAMA

Ilgą laiką būtinasis stažas ir moterims, ir vyrams buvo 30 metų. Tačiau nuo 2018 m. jis kasmet ilginamas 6 mėnesiais.

Šiemet būtinasis stažas yra 33 metai ir 6 mėnesiai. Nuo 2025 m. būtinasis stažas vyrams ir moterims bus 34 metai.

2026 m. jis toliau bus ilginamas, kol galiausiai 2027 m. pasieks 35 metus.

Kaip minėta, nuo kiekvieno žmogaus sukaupto socialinio draudimo pensijų stažo priklauso, kokio dydžio pensija bus skirta. Jis svarbus skaičiuojant bendrąją pensijos dalį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtinasis stažas ir pensijos dydis

Senatvės pensijos bendrosios dalies dydis nustatomas pagal bazinės pensijos dydį (šiemet – 269,77 euro, kitąmet – 298,45 euro), atsižvelgiant į asmens įgyto stažo ir būtinojo stažo santykį.

Paprastai kalbant, jeigu žmogus turi visą būtinąjį stažą, tuomet jo bendroji pensijos dalis yra lygi bazinei pensijai.

Jeigu stažo yra daugiau, tuomet ir bendroji pensija didesnė. Pavyzdžiui, kitais metais į pensiją išeina Jonas su 34 metų stažu ir Ona su 40 metų stažu.

REKLAMA

Jono pensijos bendroji dalis bus lygi bazinei pensijai, t.y. 296,45 euro, nes jo stažo ir būtinojo stažo santykis bus lygus 1 (34/34).

Onos pensijos bendroji dalis bus atitinkamai didesnė ir sudarys 348,77 euro (40/34x296,45).

Iki 2022 m. galiojo taisyklė, kad, jeigu žmogaus stažas viršija minimalųjį (15 m.), bet nesiekia būtinojo, tuomet jo pensijos bendroji dalis proporcingai mažinama tokiu pačiu principu, kaip didinama turint daugiau stažo.

REKLAMA

Tačiau tuometinis Seimas nusprendė, kad trumpesnį laiką dirbę gyventojai turi gauti tiek pat pinigų, kaip ir dirbę ilgesnį laiką.

Dabar įstatymas numato, kad, jeigu asmens įgyto stažo ir būtinojo stažo santykis yra mažesnis už vienetą, laikoma, kad jis lygus vienetui.

Tad, jeigu Jonas bus pradirbęs 15 metų, o Ona – 34 metus, jų bendroji pensijos dalis bus tokia pati – 296,45 euro.

Nuo pensinio amžiaus ir stažo priklauso išankstinė pensija

Su pensiniu amžiumi ir būtinuoju stažu taip pat yra susijęs išankstinės pensijos skyrimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagal įstatymą išankstinė pensija gali būti skiriama iki gyventojas sukanka senatvės pensijos amžių.

Tačiau tik tokiu atveju, jei kreipimosi dėl išankstinės senatvės pensijos dieną jis atitinka visas šias sąlygas:

  • iki senatvės pensijos amžiaus jam yra likę ne daugiau kaip 5 metai;
  • turi būtinąjį stažą senatvės pensijai skirti;
  • negauna kitų socialinio draudimo, valstybinių, šalpos pensijų;
  • negauna darbinių pajamų.

Išankstinės pensijos apskaičiuotos bendroji ir individualioji dalys būna mažinamos 0,32 proc. už visus mėnesius, likusius iki senatvės pensijos.

REKLAMA

Jeigu žmogus nori išankstinės pensijos, bet iki pensinio amžiaus jam dar liko visi 5 metai, tuomet jo išankstinė pensija bus sumažinta 19,2 proc., palyginti su ta, kurią gautų, jeigu išeitų į pensiją jau sulaukęs pensinio amžiaus.

Senatvės pensijos dydis nemažinamas, jeigu išankstinę senatvės pensiją asmuo gavo ne ilgiau kaip 3 metus ir jo stažas, skiriant išankstinę senatvės pensiją, yra ne mažesnis kaip 40 metų 9 mėnesiai šiemet ir 41 metai kitąmet.

Kas sunkiai fiziškai dirba, ypač moterims bus nelengva dar dirbti turėdami virš 60 metų. Reikia pripažinti kad jie neturės jėgų. Bet ir vyrų statybinkų sveikata neleis. Čia tik visokių kabinetų tarnaujai gali laisvai ir lengvai dirbti iki 80 metų.
Klausimas gerb. Lazutkai ir Kuodžiui
Klausimas gerb. Lazutkai ir Kuodžiui
Per Vėlines lankydamas kapus, iš gimimo ir mirties datų ant antkapių ,pastebėjau, kad labai didelė dalis palaidotųjų mirė, nesulaukę pensijos,ar galimai išgyveno vos kelis metus pensijoje, nors matyt, visą darbingą gyvenimą mokėjo socialinio draudimo, privalomo sveikatos draudimo ir kitus mokesčius. Kur dingo minėti nesulaukusių pensijos asmenų sumokėti mokesčiai? Juk paveldėtojams jie neišmokami?
Ateities pensininkas
Ateities pensininkas
Žmogaus paskirtis šioje planetoje, tai dirbti ir tikėtis sulakti pensijos. Pagyventi kelis metus pensijoje ir numirti. Aišku, kiti ir to nesulaukia.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų