• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pelėsis – tai požymis, kad patalpoje kaupiasi drėgmė. Dėl šios priežasties gali pradėti pūti mediniai langų rėmai ir durys, drėgmė gali pažeisti sienas, baldus, sugadinti net drabužius.

Pelėsis – tai požymis, kad patalpoje kaupiasi drėgmė. Dėl šios priežasties gali pradėti pūti mediniai langų rėmai ir durys, drėgmė gali pažeisti sienas, baldus, sugadinti net drabužius.

REKLAMA

Svarbu laiku panaikinti pelėsį namuose, kad jis nespėtų pakenkti jūsų turtui.

Nustatyti priežastis

Prieš naikinant pelėsį reikėtų išsiaiškinti, kas jį sukelia. Būtina kruopščiai apžiūrėti kiekvieną namų kertę. Gal pažeista stogo danga, sutrūkinėję vamzdžiai ar užsikišę latakai – šie ir daugybė kitų dalykų gali paskatinti pelėsio invaziją. Nemalonus grybelis gali atsirasti ir dėl silpnos ar visai neegzistuojančios hidroizoliacijos.

Drėgmė – svarbiausias veiksnys pelėsiui atsirasti. Patalpose, kuriose oro drėgnis yra per aukštas, vėstantys garai virsta vandeniu. Taip susidaro geriausios sąlygos drėgmei kauptis.

REKLAMA
REKLAMA

Patalpų vėdinimas

Įprastai namuose santykinis oro drėgnis sudaro 50–70 proc. Orą išmatavus drėgnomačiu, galima nustatyti, ar kambaryje ne per daug drėgmės. Per didelis jos kiekis susikaupia dėl struktūrinių pastato defektų ar įvairių ruošos darbų bei prasto patalpų vėdinimo.

REKLAMA

Pelėsis paprastai formuojasi patalpose, kuriose yra daug drėgmės – virtuvėje, vonioje, šiaurės pusėje esančiose ar prastai vėdinamose patalpose, pavyzdžiui, rūsiuose. Tai nėra vien tik senų namų problema. Pastatų statyboje naudojamos naujos medžiagos ilgiau džiūsta, todėl padidėja tikimybė pelėsiui formuotis.

Veiksmingi mišiniai

Pelėsio šalinimo metodas priklausys nuo to, kokioje vietoje jis susiformavo. Norint pašalinti grybelį nuo plytelių skiedinio, reikėtų patrinti baliklyje pamirkytu dantų šepetėliu. Viena iš natūralių priemonių pelėsiui naikinti – atskiestas actas.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat labai veiksmingas vandens ir sodos mišinys. Juo reikėtų sudrėkinti pelėsio apniktą vietą ir leisti jai pamirkti 15 minučių. Tuomet stipriai ištrinti. Prekyboje galima rasti specialių tirpalų, pašalinančių net įsisenėjusį pelėsį.

Naudojant profesionalų baliklį, kuriame yra chloro, pirmiausia jį derėtų išbandyti ant mažiau matomos vietos. Chloras gali išblukinti paviršiaus spalvą. Pašalinti pelėsį gali būti sudėtinga nuo hermetiko. Jei baliklis jo neveikia, gali tekti jį pakeisti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skalbimo milteliais

Ant dušo užuolaidų susidariusį pelėsį galima nuvalyti vandens ir baliklio tirpalu. Ekologiškesnis metodas – į vonią pripilti skalbiamosios sodos ir užuolaidą pamerkti nakčiai. Skalbiamąją sodą galima pakeisti ekologiškais skalbimo milteliais.

Pelėsį ant sienų ir lubų padės įveikti specialus pelėsio valiklis. Paveiktą pelėsio plotą patartina juo išpurkšti, palaukti instrukcijoje nurodytą laiką ir viską nuvalyti kempinėle. Šios priemonės, savo sudėtyje turinčios galingų fungicidų, ne tik žudo esamą pelėsį, bet ir užkerta kelia jam atsinaujinti.

REKLAMA

Neleisti kauptis drėgmei

Kad drėgmė nesikauptų, labai svarbu patalpas tinkamai vėdinti. Vonios patalpose patartina įrengti vėdinimo sistemą ar bent jau kaskart po maudynių atidaryti langą ir išleisti garus.

Derėtų nepalikti šlapių daiktų ant minkštų baldų ar net šlapių drabužių skalbimo mašinoje. Čia pelėsis gali greitai plisti. Šlapius skalbinius geriau džiovinti lauke, o ne ant radiatorių. Taip bus išvengta papildomo drėgmės kaupimosi.

REKLAMA

Tarpsta drėgmėje

Pasak profesionalios pelėsių naikinimo įmonės atstovo Zenono Vaitonio, pelėsis negali augti be drėgmės, todėl drėgnoms patalpoms vertėtų skirti daugiau dėmesio. Sudrėkusius baldus, patalynę, aplietą kilimą būtina greitai ir gerai išdžiovinti. Kitaip tai taps palankia terpe pelėsiui plisti.

Efektyviausias, nors ir netaupiausias būdas, – tinkuotą paviršių nuvalyti iki pirminio sluoksnio ir padengti iš naujo. Taip bus garantuota, kad neliko grybelio sporų. Jos paprastai būna sunkiai pastebimos, nes labai mažos, ir gali pradėti vėl daugintis. Dar geriau, jei toks paviršius paskui nudažomas dažais, saugančiais nuo pelėsio.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Statantieji naują namą turėtų rinktis tik kokybiškas statybines medžiagas. Kai kurios iš jų padeda apsisaugoti nuo nemalonaus ir nelaukiamo svečio – pelėsio. Pavyzdžiui, pelėsiui atsparus gipso kartonas ar sienų dažai. Tokių gipso plokščių branduolys pridengtas stiklo pluoštu. Jo paviršius labai atsparus vandeniui.

Iš anksto užkirsti kelią pelėsiui padės įsigytas drėgmės matuoklis, skirtas namuose esančiam drėgmės lygiui stebėti. Pelėsis gali atsirasti dėl stogo, jeigu šis yra nesandarus, o jo jo latakai sugadinti ar užsikimšę. Todėl stogo latakus vertėtų reguliariai valyti, o jiems užsikimšus ar prakiurus – kuo greičiau suremontuoti. Laiku susigriebus bus išvengta didesnės žalos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų