Vasaros atostogoms įpusėjus jaunuoliai neretai pritrūksta idėjų, kaip įdomiai ir prasmingai praleisti laiką. Todėl renkasi lengviausią kelią – savo laisvalaikį leidžia prie kompiuterio. Naudodamiesi internetu jaunuoliai tenkina komunikacinius, socialinius ir asmeninius poreikius. Juos žavi galimybė lengvai ir greitai gauti reikiamą informaciją, megzti naujas pažintis, klausytis muzikos ar žiūrėti filmus. Virtualus pasaulis jiems tampa vieta, kurioje gali realizuoti slapčiausius troškimus, jaustis herojais ir išgyventi realiame gyvenime nepatiriamus jausmus.
Atrodo, gyvenant naujųjų technologijų amžiuje, leisti daug laiko prie kompiuterio yra normalu. Tačiau vis dažniau pastebima tendencija, kad jaunuoliai tampa priklausomi nuo interneto. Jie nebevalgo, nustoja domėtis aplinkiniu pasauliu, nebeužsiima aktyvia veikla.
Neįsivaizduoja gyvenimo be interneto
Ne visi jaunuoliai pripažįsta, kad toks elgesys gali tapti liga.
Pavyzdžiui, prie kompiuterio 10 val. per parą praleidžiantis Tautvydas mano, kad taip elgtis normalu.
„Būtų nenormalu, jei jaunuoliai prie kompiuterių iš viso nesėdėtų. Juk šiuo metu internetu galima daryti viską. Susirasti reikiamos informacijos, žaisti žaidimus, bendrauti socialiniais tinklais, net nusipirkti daiktų iš įvairiausių pasaulio šalių. Šiuo metu nepažįstu nė vieno jauno žmogaus, kuris nežinotų, kas yra „Skype“, „Facebook“ ar „Google“. Kitaip ir būti negali, juk technologijos tobulinamos kasdien, rinka nuolat papildoma naujausiais išradimais. Jei nebesinaudosime jų teikiamais malonumais, sugrįšime į akmens amžių“, - kalba Tautvydas.
Jaunuolis prasitaria, kad internetą labiausiai vertina, nes jis suteikia galimybę susisiekti su įvairiais žmonėmis iš atokiausių pasaulio kampelių.
„Mums nebereikia papildomai skambinti telefonu ar siųsti popierinių laiškų. Viską galime padaryti internetu. Be to, virtualus bendravimas nuo realaus ženkliai nesiskiria, juk naudodami vaizdo kameras vis tiek galime matyti pašnekovo akis“, - sako jaunuolis.
Tautvydas išskiria nemažai kitų interneto teikiamų privalumų:
„Virtualioje erdvėje galime dalytis savo kūrybos vaisiais: nuotraukomis, filmukais, eilėraščiais, gyvenimiškomis istorijomis. Kiti žmonės mūsų darbus gali komentuoti, įvertinti, išskirti privalumus ir trūkumus. Taip pat mums nebereikia pirkti laikraščių ir žurnalų, visą reikiamą informaciją nesunku rasti internetiniuose portaluose. Tačiau svarbiausia, kad leisdami laiką prie interneto nebijome tapti atviresni ir pasidalyti savo baimėmis. Įvairiuose portalų forumuose randame įvairiausių diskusijų aktualiausiomis temomis. Todėl drąsiai, nebijodami susigėdyti klausiame visko, kas rūpi, ir išliekame anonimais. Tuo tarpu realybėje taip pasielgti drįstame ne visi, nes bijome likti nesuprasti.“
Pastebi ne tik privalumus
Tuo tarpu prie interneto nemažai laiko praleidžianti Edita yra kitokios nuomonės. „Žinoma, be interneto išgyventi būtų sunku. Neįsivaizduoju, kaip be jo apsiėjo mūsų tėvai. Naudodamiesi internetu sutaupome daug laiko. Viską sužinome vos vienu mygtuko paspaudimu. Vis dėlto pripažįstu, kad jis turi daugiau trūkumų nei privalumų. Daug laiko praleisdami prie interneto, užmirštame realų gyvenimą. Mažiau bendraujame su aplinkiniais, nustojame sportuoti ar aktyviai leisti laiką lauke, rečiau išeiname į miestą papramogauti“, - sako Edita.
Merginos nuomone, didžiausią pavojų kelia virtualios pažintys socialiniuose tinkluose. „Naudodamiesi internetu galime susipažinti su žmonėmis, turinčiais piktų kėslų. Juk nuolat išgirstame istorijų, kaip vaikai ir jaunuoliai, užkibę ant piktavalio kabliuko, yra išprievartaujami ar nužudomi. Taip pat bendraudami socialiniais tinklais mes esame priversti nuolat lygiuotis į kitus. Tikriausiai pastebėjote, kad visi į feisbuką kelia tik gražiausias savo nuotraukas, pasakoja tik apie smagiausius savo nuotykius, dalijasi tik sėkmingiausiais savo darbais. Todėl natūralu, kad pažiūrėjęs, kaip kiti gerai gyvena, pasijauti nevykėliu ir pradedi galvoti, kad tavo gyvenimas nuobodus. Todėl dirbtinai vis galvoji, kaip išsiskirti, kaip nepasirodytum, jog esi blogesnis už kitus“, - mintimis dalijasi Edita.
Gali tapti priklausomybe
Šiaulių rajono pedagoginės psichologinės tarnybos psichologės Vitalijos Monkienės nuomone, internetas jaunuolius žavi savo interaktyviu turiniu. „Jauni žmonės daug laiko praleidžia naršydami internete, nes jis suteikia visaverčio dalyvavimo iliuziją, juo lengviau užmegzti naujas pažintis, išsakyti savo norus, troškimus ir likti anonimu. Jaunuoliai bendraudami internetu užmiršta savo kompleksus, nustoja gėdytis dėl išvaizdos, susitapatina su aplinkiniais, jaučiasi priklausantys tam tikrai grupei“, - kalba V. Monkienė.
Psichologės teigimu, dėl pernelyg dažno paauglių sėdėjimo prie kompiuterio reikėtų susirūpinti jaunuoliams nustojus domėtis supančia aplinka.
„Priklausomybė nuo interneto atsiranda pamažu. Iš pradžių jaunuoliai juo domisi ir tik vėliau negali susivaldyti neįsijungę kompiuterio. Galiausiai noras pasinerti į virtualų pasaulį virsta poreikiu. Ar jaunuolis tapo priklausomas, atskirti nesunku. Dažniausiai jis nustoja domėtis kitais objektais. Nuolat pradeda keistis jo nuotaika. Darosi irzlus, viskuo nepatenkintas, kartais net piktas. Jauną žmogų pradeda kamuoti įvairios ligos, pavyzdžiui, depresija ar kitos socialinės fobijos. Taip pat jis nustoja bendrauti, pradeda slėptis nuo žmonių.“ V. Monkienė tokiais atvejais siūlo tėvams labiau kontroliuoti savo atžalą.
„Tėveliams reikėtų daugiau laiko praleisti su savo atžalomis. Nuolat su jais bendrauti, užsiimti bendra veikla, tenkinančia kiekvieną šeimos narį. Dažniau kur nors nuvažiuoti, pakeisti aplinką, kartu pasidžiaugti gamta. Užduoti daugiau namų ruošos darbų ar paskatinti juos užsiimti papildoma veikla. Ir tik tada, jei šie patarimai nebepadeda, kreiptis pagalbos į psichologus arba „Vaikų liniją“, - pabrėžia V. Monkienė.
Diana JANUŠAITĖ