„Per didžiąsias šventes stalai tiesiog lūžta nuo vaišių, kiekviena šeimininkė stengiasi prigaminti kuo įvairesnių patiekalų ir dažnai net persistengia, prigamindama kur kas daugiau, nei įmanoma suvalgyti.
Deja, per šventes pamirštame saiką ir per trumpą laiką suvalgome itin daug, įvairių skonių patiekalų. Juk tiesa, kad nuo šventinio stalo beveik visada pakylame apsunkę ir persivalgę. Taigi, problema: kaip suderinti skonį, tradicijas ir išsaugoti gerą savijautą?“, – dažną švenčių problemą akcentuoja mitybos specialistė.
Netinkamas silkės paruošimas
Atsisakyti tradicinių patiekalų, pavyzdžiui, Kūčių vakarienės įprasto valgio: silkės ar grybų, tikrai nebūtina, tačiau nepamirškite, kad maistu reikia mėgautis saikingai, nesusikoncentruoti tik į ji ir prisiminti, jog prie stalo susirinkome džiaugtis artimųjų draugija.
„Kūčių vakarienės metu silkė – puikus pasirinkimas, joje yra nuo 15 iki 19 proc. baltymų, taip pat gausu nepakeičiamų amino rūgščių, kurių žmogaus organizmas negamina ir gali gauti tik su maistu.
Vis dėlto, labai svarbu, kokią silkę perkate ir kaip ją paruošite. Pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į produkto ženklinimo etiketę, kadangi silkės gaminiuose dažnai naudojamas aromato ir skonio stipriklis – natrio glutamatas (E621), slopinantis sotumo pojūtį ir skatinantis persivalgymą“, – teigia Danguolė Gasparavičienė.
Kadangi silkės gaminiai ganėtinai sūrūs, juos rekomenduojama prieš tiekiant pamirkyti vandenyje. Siekiant neapsunkinti skrandžio, nesirinkite gaminti tradicinio recepto – silkės pataluose, kur gausu majonezo, bulvių ir kitų kaloringų ingredientų.
Vietoj to patiekite sveikesnius variantus, kaip silkė su skirtingomis troškintomis daržovėmis, apšlakstyta sveikatai naudingu nerafinuotu augaliniu aliejumi, pavyzdžiui, linų sėmenų, kanapių ar alyvuogių.
„Silkę taip pat tinka patiekti su svogūnai, morkomis, skirtingais žalumynais, tačiau svarbu jų neperkepti, o tik lengvai patroškinti, kol morkos suminkštės, o svogūnai įgaus gelsvą atspalvį. Tokiu būdu maiste nesusidarys kenksmingos medžiagos ir nebus prarasta maistinė patiekalo vertė“, – pataria specialistė.
Grybų patiekalai
Apie grybus galime išgirsti skirtingas nuomones: vieni perspėja, jog tai sunkiai virškinamas maistas, kurio švenčių metu geriau nesirinkti, kiti priešingai – skatina juos valgyti, kadangi grybuose daug įvairių naudingų maistinių medžiagų.
„Pirmiausia, kaip ir visur, reikia nepamiršti saiko ir paruošti bei patiekti grybus kuo sveikiau, su tinkamais ingredientais, kad per daug neapkrauti skrandžio. Pats blogiausias pasirinkimas – grybai ir riebalai, tad jų geriau nekepkite aliejuje, nevalgykite su riebiais padažais.
Tinkamas pasirinkimas, džiovinti ar be riebalų paruošti šaldyti grybai, patiekti kartu su silke ar žuvimi“, – kalba mitybos specialistė.
Grybuose gausu ląstelienos, naudingų baltymų, vandens ir mineralinių medžiagų, tačiau pasak Danguolės Gasparavičienės, patys specialistai neturi vieningos nuomonės, ar šis maistas daugiau vertingas, ar labiau apsunkinantis mūsų skrandį. Taip pat specialistė primena, kad valgant skirtingus patiekalus, tarp jų rekomenduojamos 20 min. pertraukos.
Gėrimai
Kūčių stalas neįsivaizduojamas ir be tradicinio spanguolių kisieliaus. Norint išvengti virškinimo sutrikimų, patartina jį gaminti ne iš parduotuvėje pirktų miltelių, o iš šviežių ar šaldytų spanguolių, taip pat vengti papildomo cukraus kiekio.
„Gardų kisielių galima pagaminti ir nenaudojant krakmolo, o dedant maltus linų sėmenis, taip organizmas gaus daugiau maistinių ir skaidulinių medžiagų.
Saldūs gazuoti gėrimai, sultys, saldinti nektarai nėra geriausias pasirinkimas valgant sočius Kūčių patiekalus. Sunkiai derinamas maistas, saldumynai ar saldūs gėrimai po keptų, riebių ar sūrių patiekalų privers griebtis vaistų virškinimui pagerinti“, –tikina Danguolė Gasparavičienė.
Vos pajutus sunkumą skrandyje ar norint numalšinti troškulį iš gėrimų patartina rinktis vandenį, kurį galima pagardinti citrina ar vaisių griežinėliais. Taip pat tinka nesaldinta arbata.