Į nusižiūrėtus namus įsibrovę vagys dažniausiai susižeria pinigus, vertingus daiktus, brangius papuošalus. Sakoma, jog nuo svetimo ilgapirščio daug lengviau apsaugoti savo turtą, o,va, kai vagia savas, sunku ne tik sučiupti, bet ir įtarti...
Apvogė ir guodė
Dar 2011 meais gruodžio mėnesį Šiaulių policija gavo pranešimą, kad proginių drabužių salono „Perla Grand“ savininkė Daiva Kavoliukienė pastebėjo, kad kažkas atrakino seifą jos namuose ir pavogė brangenybių maždaug už 353 000 litų (patikslinus, nuostoliai siekė beveik 0,5 milijono litų).
Atvykę į įvykio vietą pareigūnai jokių įsilaužimo žymių nei į namą, nei į seifą nepastebėjo.
Nukentėjusiosios vyras, Vidmantas Kavoliukas, pravarde Amerikonas, nušautas 2005 metais, garsėjo potraukiu deimantams ir prabangiems aksesuarams, todėl buvo sukaupęs nemažą jų kolekciją. Apie turimas brangenybes daug kam iš artimųjų ir draugų buvo žinoma, todėl, pasak tyrėjų, realiausia versija, kad brangenybes nugvelbė kažkas iš artimų žmonių. Nebuvo atmesta ir versija, kad čia padirbėjo ir profesionalus vagis.
Ištikta šoko D. Kavoliukienė net negalėjo tiksliai pasakyti, kada dingo papuošalai ir kitos brangenybės. Apvogtosios tuoj pat atskubėjo guosti jos draugė Julia Rubenė, su kuria D. Kavoliukienė bendravo jau senokai. Tuomet moteris nė neįtarė, jog guodėja ir iššlavė jos seifą su brangenybėmis.
Apvogė ir seserį
Po pusmečio D. Kavoliukienė išvyko į užsienį, o savo „gerosios“ draugės J. Rubenės paprašė pasaugoti brangenybių likučius. Kai grįžo namo, moteris iš savo draugės niekaip negalėjo atgauti papuošalų, kurių vertė maždaug 15 000 litų. Tuomet D. Kavoliukienė dingtelėjo negera mintis, jog vagiliauja, ko gero, jos draugė. Nuojauta moters neapgavo – apvažiavusi visus Šiauliuose veikusius lombardus, viename jų aptiko iš seifo pradingusią auksinę laikrodžio apyrankę.
Tuomet pajudėjo ir tyrimas. Pareigūnai 2012 metų liepą J. Rubenę sučiupo Vilniaus oro uoste, pasiruošusią dingti iš Lietuvos.
Benarpliojant kaip J. Rubenė apvogė savo draugę D. Kavoliukienę (šios brangenybes išsinešė per tris kartus), paaiškėjo, jog ilgapirštė apšvarino dar ir savo seserį Olgą K. – kratos metu pas J. Rubenę namuose buvo rasti būtent seseriai priklausantys juvelyriniai dirbiniai. Seserį J. Rubenė apvogė anksčiau nei savo draugę – 2011 pavasarį. Vėliau Olga K. pasakojo, kad seniai įtarusi seserį vagiliaujant, nes po šios apsilankymo visada dingdavo tai pinigai, tai vertesni daiktai, tai papuošalai – dažniausiai auksiniai.
„Faberge“ – laužas
Pareigūnai taip pat aptiko ir įkalčių – daugybę kvitų iš įvairių lombardų. Tyrėjai, o ir pati savininkė stebėjosi, jog itin vertingi, seife laikyti juvelyriniai dirbiniai – „Cartier“, „Faberge“ meistrų darbai – buvo įvertinti kaip juvelyrinis laužas.
Lombarde rastąją laikrodžio apyrankę D. Kavoliukienė išpirko, tačiau kitų pavogtų brangenybių surasti taip ir nepavyko.
J. Rubenė – nors pareigūnai vagilės nugvelbtą gerą įvertino daugiau nei puse milijono – kalta prisipažino tik iš dalies. Teisme ji tvirtino, kad iš savo sesers nieko nevogusi, o iš savo draugės D. Kavoliukienės, girdi, pavogusi gerokai mažiau nei nurodė nukentėjusioji. Šiai nukentėjusiajai J. Rubenė „kompensavo“ žalą, duodama 100 litų. O savo seseriai Olgai K. pasiūlė 20 000 litų, tačiau ši jų neėmė, tik išsižadėjo savo sesers.
Šiaulių apylinkės teismas niekur nedirbančią J. Rubenę (34 m.) pasiuntė už grotų tik dvejiems metams. Dar moteris privalės atlyginti nukentėjusioms patirtą žalą – daugiau kaip 500 tūkstančių litų turtinę ir 5500 litų neturtinę žalą.
Šis nuosprendis apeliacine tvarka gali būti skundžiamas Šiaulių apygardos teismui.
TIK FAKTAI:
D. Kavoliukienės vyras Vidmantas Kavoliukas (tuo metu 51 m.), pravarde Amerikonas buvo nušautas 2005 metais kovo 18-ąją prie savo prabangaus namo J. Šliūpo gatvėje, Šiauliuose.
1985 metais V. Kavoliukas kartu su savo draugu Sauliumi Laurinavičiumi buvo nuteistas 6 metams laisvės atėmimo už vienos šiaulietės išžaginimą ir pornografinių filmų demonstravimą.
1989 metais, išėjęs į laisvę, viename sporto klubų V. Kavoliukas susipažino su 12 metų jaunesniu Vladu Baranausku (Baraniu) bei 1962 metais gimusiu Vladislavu Stanaičiu (Stalone). Visi trys tuomet buvo atlikę bausmes už kriminalinius nusikaltimus, visi trys buvo nekvaili, fiziškai stiprūs. Svarbiausia – visi trys mokėjo valdyti kitus ir norėjo greitai praturtėti nesiskaitydami su priemonėmis.
Šią sportininkų trijulę kažkas juokais pavadino „Šiaulių princais" ir pravardė akimirksniu prikibo.
Po metų prie trijų „princų" prisišliejo ketvirtasis - 1963 metais gimęs Vladas Šaulys, pravarde Žemaitukas.
1991 metais ketvertukas jau buvo laikomas miesto nusikalstamo pasaulio valdovais.
Už įmonių seifų plėšimus atlikęs 15 metų bausmę ir 1989 metais į Šiaulius grįžęs buvęs boksininkas Anicetas Skarulis nutarė sunaikinti „princus" ir pats tapti Šiaulių mafijos vadu.
1992 metais Šiauliuose prasidėjo tikras karas dėl įtakos. V. Kavoliukas su konkurentais susidorojo. 1994 metais, Seimui išleidus Prevencinio sulaikymo įstatymą, prevencine tvarka buvo sulaikyti ir už turto prievartavimą teisiami V. Baranauskas ir V. Šiaulys. Tačiau trūko įrodymų ir Baranis su Žemaituku buvo išteisinti. Išteisinti buvo ir V. Kavoliukas su V. Stanaičiu.
Tuomet Amerikonas ir paskelbė nutraukiąs ryšius su nusikalstamu pasauliu ir imąsis tik verslo. Nusipirkęs namuką, kuriame užaugo, jį prabangiai suremontavo. Susiradęs Rusijos archyvuose parsivežė giminės bajoriškos kilmės dokumentus. Ėmė kaupti knygas, rinkti paveikslų bei ginklų, brangenybių kolekcijas.
Jonė OŽALAITĖ