Kambodžoje nuo paukščių gripo mirė 11 metų mergaitė – tai pirmoji infekcija šalyje nuo 2014 metų. Paukščių gripas paprastai plinta tarp naminių paukščių ir nebuvo laikomas grėsme žmonėms iki pat 1997 m. protrūkio gyvų paukščių turguje Honkonge.
Dauguma žmonių visame pasaulyje buvo susiję tiesioginiu kontaktu su užsikrėtusiais naminiais paukščiais, tačiau pastaruoju metu kilo susirūpinimas dėl įvairių žinduolių infekcijų ir tikimybės, jog virusas taip pat lengvai gali plisti tarp žmonių, rašo mirror.co.uk.
Mergaitė iš pietrytinės Prey Veng provincijos susirgo vasario 16 dieną ir buvo išsiųsta į sostinės Pnompenio ligoninę.
Skaudėjo gerklę ir kosėjo
Trečiadienį jai pakilo temperatūra iki 39 laipsnių, mergaitei skaudėjo gerklę ir ji kosėjo, o netrukus po to mirė, sakoma Sveikatos apsaugos ministerijos trečiadienio vakarą paskelbtame pranešime.
Sveikatos apsaugos pareigūnai paėmė mėginius iš nugaišusio laukinio paukščio saugomoje teritorijoje netoli mergaitės namų, ketvirtadienį sakoma kitame ministerijos pranešime. Jame teigiama, kad rajono gyventojai buvo įspėti neliesti negyvų ir sergančių paukščių.
Kambodžos sveikatos ministrė Mam Bunheng baiminosi, kad paukščių gripas ypač pavojingas vaikams, kurie maitinasi kiaušiniais ar juos renka iš prijaukintų naminių paukščių, žaidžia su paukščiais ar valo jų narvus.
H5N1 infekcijos simptomai yra panašūs į kitus gripo simptomus, įskaitant kosulį, skausmus ir karščiavimą, o sunkiais atvejais pacientams gali išsivystyti gyvybei pavojinga pneumonija.
Neliesti gyvūnų
Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 2003–2014 m. Kambodžoje buvo nustatyti 56 H5N1 atvejai, iš kurių 37 buvo mirtini.
Pasauliniu mastu buvo pranešta apie 870 žmonių infekcijų ir 457 mirties atvejus 21 šalyje. Tačiau tempas sulėtėjo ir per pastaruosius septynerius metus buvo užfiksuota apie 170 infekcijų ir 50 mirčių.
PSO generalinis direktorius Tedros Adhanom Ghebreyesus anksčiau šį mėnesį išreiškė susirūpinimą dėl paukščių gripo infekcijų tarp žinduolių, įskaitant audines, ūdras, lapes ir jūrų liūtus.
„H5N1 plačiai paplito tarp laukinių ir naminių paukščių per pastaruosius 25 metus, tačiau reikia atidžiai stebėti pastarojo meto plitimą žinduolių tarpe“, – perspėjo jis.
Sausio mėnesį 9 metų mergaitė Ekvadore tapo pirmuoju užregistruotu žmogaus užsikrėtimo H5N1 atveju Lotynų Amerikoje ir Karibų jūros regione. Ji buvo gydoma antivirusiniais vaistais.
Tedros anksčiau šį mėnesį sakė, kad PSO paukščių gripo riziką žmonėms vis dar vertina kaip mažą.
„Tačiau negalime manyti, kad taip išliks, ir turime pasiruošti bet kokiems padėties pokyčiams“, – sakė jis. Jis patarė žmonėms neliesti negyvų ar sergančių laukinių gyvūnų, o šalims – sustiprinti žmonių ir gyvūnų bendravimo vietų priežiūrą.