• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Per šventes darbo turi ne tik Kalėdų seneliai, dovanų pakuotojai ar renginių vedėjai – šis laikotarpis itin darbingas gelbėtojams ir medikams, mat neretai linksmybės pasibaigia ligoninėje.

REKLAMA
REKLAMA

Naujienų portalo Balsas.lt kalbintas Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovas Donatas Gurevičius kalbėdamas apie šventinį laikotarpį ir šio meto pavojus, sakė: „Ugniagesiams gelbėtojams tenka vykt į gaisrus, kurie kyla dėl neatsargaus žmonių elgesio, šiuo laikotarpiu itin daug darbo turi medikai, kurie skuba pas nutekėjusius nuo fejerverkų ar kitokio neatsargaus elgesio. Kasmet per šventes dėl ne laiku paleistų ar net savadarbių fejerverkų susižaloja po keliasdešimt žmonių, dažniausi sužalojimai – rankų pirštų nudegimai.“

REKLAMA

Pašnekovo teigimu, nelaimės nutinka ir todėl, kad žmonės nepasirenka saugios vietos fejerverkų leidimui, o pasitaiko ir tokių atvejų, kai paleistas į orą pirotechnikos gaminys pataiko į žmones ir pan.

Fejerverkai sukelia gaisrus

„Dėl fejerverkų sukeltų gaisrų daug darbo turi ir ugniagesiai. Tokių iškvietimo skaičius kasmet svyruoja nuo keleto iki keliasdešimt – dažniausiai šie gaisrai kyla, kai iššauti fejerverkai patenka į daugiabučių namų balkonus ar nukrenta ant stogų ir užsidega. Būna, kad užsiliepsnoja ūkiniai pastatai ar gyvenamieji namai“, – kalbėjo pašnekovas ir pridūrė, kad Naujųjų metų naktį išvykti planuojantys žmonės turėtų pasirūpinti, kad atviruose balkonuose neliktų degių daiktų. Tuomet, net ir nukritus fejerverkui, didesnė tikimybė, kad gaisras nekils, o pirotechnikos gaminys paprasčiausiai užges.

REKLAMA
REKLAMA

Anot specialisto, žmonės turėtų atsakingai žvelgti į pirotechnikos gaminių naudojimą ir tam numatyti specialią vietą: „Fejerverkų leidimui būtina parinkti saugią vietą – toliau nuo žmonių ir pastatų. Įstatymas numato, kad leisti fejerverkus draudžiama asmenims, vartojusiems psichotropines medžiagas, alkoholį, bet žinome, kad tokių atvejų būna. Būna atvejų, kai žmonės eidami į masinio susibūrimų vietas stebėti šventinių fejerverkų dar pasiima ir savus ir tikisi juos iššauti. Tokių planų turi ne tik tie, kurie šventės metu pakėlė šampano taurę, bet dažnai fejerverkus planuoja leisti šventės metu išgėrę vieną kitą butelį, toks sumanymas nėra geras.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neiššovusius fejerverkus reikia išmesti

Nemažai nelaimių įvyksta tuomet, kai pirotechnikos gaminys nesuveikia taip, kaip žmogus tikisi ir tuomet nusprendžiama patikrinti, kodėl fejerverkas neiššovė, bandoma jį pataisyti. Komentuodamas tokius atvejus pašnekovas sakė: „Tokių atvejų pasitaiko tikrai daug ir itin dažnai nukenčia vaikai. Jei pirotechnikos gaminys neiššovė, nesaugu bandyti aiškintis, kodėl taip nutiko ar bandyti jį uždegti antrą kartą. Rekomenduojama palaukti 10 minučių ir panardinti jį vandenį ar sniegą, kad pirotechnikos mišinys būtų nukenksmintas ir patį fejerverką išmesti, kad jis nesimėtytų ir kitiems žmonėms nekiltų pagundos jį uždegti dar kartą.“

REKLAMA

D. Gurevičiaus teigimu, švenčių laikotarpiu pasitaiko ir melagingų bei nepagrįstų iškvietimų, o būna ir taip, kad į pagalbos centrą skambina žmonės tiesiog norėdami pasveikinti ten dirbančius specialistus. „Švenčių laikotarpiu pagalbos centre dirba didesnis žmonių kiekis. Kartais dėl vieno įvykio skambučiai kartojasi, bet tai vertiname kaip visuomenės neabejingumą.“

REKLAMA

Į klausimą, ko linki gyventojams, kurie planuoja Naujųjų metų sutikimą masiniuose renginiuose, pašnekovas sakė: „Linkiu, kad šis Naujųjų sutikimas būtų saugus ir įvyktų mums nedalyvaujant. Labai norėtųsi, kad miestų aikštėse iššaudžius visus fejerverkus ir sutikus Naujuosius metus, netektų kviesti gelbėtojų, ugniagesių ar medikų, tad linkių saugių ir gerų Naujųjų metų.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas pateikia kelias rekomendacijas, kaip elgtis masinio susibūrimo vietose renginių metu ir su pirotechnikos gaminiais:

Kasmet artėjant Naujųjų metų šventėms rūpestį kelia prekyba pirotechnikos priemonėmis bei jų naudojimas.

Kad būtų išvengta nelaimingų atsitikimų, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai kartu su viešosios policijos pareigūnais griežtai kontroliuoja prekybą pirotechnikos priemonėmis.

REKLAMA

Prekyba šiais gaminiais vyksta nuo gruodžio 20 d. iki sausio 15 d. Pirotechnikos gaminiais norinčios prekiauti bendrovės turi gauti vienkartinius priešgaisrinės tarnybos ir policijos leidimus.

Pagal pavojingumą fejerverkai skirstomi į keturias kategorijas:

1 kategorija – fejerverkai, keliantys labai mažą pavojų, labai mažai triukšmo ir yra skirti naudoti aptvertose teritorijose, taip pat naudoti gyvenamosiose patalpose;

REKLAMA

2 kategorija – fejerverkai, keliantys mažą pavojų, mažai triukšmo ir yra skirti naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke;

3 kategorija – fejerverkai, keliantys vidutinį pavojų ir yra skirti naudoti didelėse atvirose teritorijose, jų keliamo triukšmo ribiniai (leistini) dydžiai nėra viršijami;

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4 kategorija – fejerverkai, keliantys didelį pavojų ir yra skirti naudoti tik pirotechnikams, jų keliamo triukšmo ribiniai (leistini) dydžiai nėra viršijami.

Pirotechnika negalima prekiauti kioskuose bei savitarnos parduotuvėse.

Ant pirotechnikos gaminių pakuočių turi būti jų naudojimo instrukcijos, galiojimo laikas, reikia nurodyti gamintoją ir importuotoją. Jai pirotechnikos gaminiai parduodami išimti iš pakuotės, pirkėjai turi gauti atskirą instrukciją.

REKLAMA

Pirotechninius gaminius draudžiama naudoti prie ligoninių, mokymo įstaigų, vaikų darželių, bažnyčių. Jų negalima sprogdinti nuo 22 iki 8 valandos, išskyrus švenčių dienas. Pirotechnikos priemones naudojimo taisykles pažeidusiems asmenims gresia bauda nuo 50 iki 100 litų.

Kad išvengtume  skaudžių nelaimių, Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento specialistai pataria, kaip naudotis pirotechnikos priemonėmis.

REKLAMA

Pirotechnikos  gaminių nepirkite turgavietėse ar savivaldybės uždraustose vietose. Prieš naudodami pirotechnikos priemonę atidžiai perskaitykite instrukciją. Iš pakuotės išimkite tik dalį petardų. Paketą tuojau pat uždarykite. Pirotechnikos gaminiai naudojami tik lauke, išskyrus mažo galingumo, kurie gali būti naudojami ir namuose. Sprogmenis uždekite kuo toliau nuo žmonių, pastatų ir automobilių. Naudojant fejerverkus minioje nenukreipkite jų į kitus žmones. Sprogmens ilgai nelaikykite rankoje. Uždekite ištiesta ranka ir tuojau pat atitraukite. Baterijas, raketas statykite tik ant lygaus, nedegaus paviršiaus. Sprogdindami raketas, vulkanus, fontanus, nukreipkite juos į viršų. Pavojų gali kelti nesuveikusios pirotechninės priemonės. Pirotechnikos gaminiams nesuveikus iš karto, daugiau nebandykite jo uždegti ir prieikite prie jo  ne anksčiau kaip po 15 minučių.  Neardykite sprogmenų, nes tai pavojinga ne tik jums, bet ir aplinkiniams.

REKLAMA
REKLAMA

Petardas pirkite kartu su vaikais ir būtinai dalyvaukite jas sprogdinant.

Nekaupkite pirotechnikos gaminių, nes jų laikymui reikalingos tam tikros sąlygos. Jos turi būti apsaugotos nuo šilumos šaltinių, drėgmės, kitų medžiagų poveikio, galinčio išprovokuoti gedimą ir irimą.  Sprogmenys negali būti laikomi kartu su degiomis ar lengvai užsiliepsnojančiomis medžiagomis.

Naujųjų metų naktį gyvenamųjų būstų balkonuose nepalikite degių, staigiai užsiliepsnoti galinčių medžiagų.  Kilus gaisrui dėl neatsargiai paleistų sprogmenų, nedelsiant kvieskite ugniagesius. Nuo pirotechninių gaminių užsiliepsnojusius daiktus, jei tai ne prietaisas su elektros įtampa, geriausia gesinti vandeniu arba gesinimui tinkamu audiniu, pavyzdžiui, veltiniu.

Eidami į masinius renginius, išsiimkite iš kišenių aštrius daiktus. Patartina neryšėti kaklaraiščio, šalikėlio, skarelės, neavėti aukštakulnių batų.

Nestovėkite arti scenos, rungtynių aikštės, nes kilus gaisrui, prasidėjus riaušėms ar muštynėms iš šios vietos būtų nelengva pasitraukti.

Įsidėmėkite: masinių renginių metu pavojinga būti šalia policininkų ir apsaugos darbuotojų, nes agresyviai  nusiteikusi minia dažnai savo agresiją nukreipia į  specialiųjų tarnybų pareigūnus.

REKLAMA

Nesiartinkite prie  neblaivių ar nuo narkotikų apsvaigusių žmonių, nes jų elgesys ekstremalių įvykių metu gali būti neprognozuojamas.

Kilus gaisrui, laikykitės saugaus atstumo skubėdami  pro stiklines pertvaras ar stendus.

Spūsties metu galite būti  prispausti  prie sienų ar pertvarų ir patirti sunkių traumų.

Nepatartina eiti  prieš minią. Jeigu į ją patekote, venkite atsidurti jos centre. Minioje nebandykite kabintis į kelyje pasitaikančius daiktus.

Nepamirškite, kad minioje didesnė tikimybė ne suklupti, o būti suspaustam.  Spūsties metu  sulenktas rankas reikia prispausti  prie krūtinės. Tai padės palengvinti kvėpavimą ir apsisaugoti nuo suspaudimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų