Ilgalaikė sutartis pasirašyta gruodžio 24 dieną ir galios nuo kitų metų sausio iki 2025 metų pabaigos, per „Nasdaq“ Vilniaus biržą pranešė „Amber Grid“.
„Sutarties galiojimo terminas susietas su iki 2010 metų pabaigos dujų perdavimo pajėgumų į Kaliningrado sritį padidinimui įgyvendintų ženklių investicijų atsipirkimo laikotarpiu“, - rašoma „Amber Grid“ pranešime spaudai.
Iki atskyrimo veikusi dujų importo ir transportavimo bendrovė „Lietuvos dujos“, kurios akcininkas buvo ir „Gazprom“, iki 2011 metų įgyvendino 72 mln. eurų vertės naujo magistralinio dujotiekio į Karaliaučių statybos projektą, kuris apėmė ne tik vamzdyną, bet ir Jauniūnų dujų kompresorių stotį Širvintų rajone. Stotis buvo didžiausia pastarojo dešimtmečio bendrovės investicija.
Nauja sutartis su „Gazprom“ numato, kad pajamos už paslaugas sieks apie 10-11 mln. eurų per metus ir, „Amber Grid“ teigimu, atitiks šiuo metu gaunamas pajamas. Tranzito pajėgumai sieks 10,5 mln. kubų per parą įleidimo taške iš Baltarusijos ir tokie pat pajėgumai - išleidimo taške į Karaliaučiaus sritį.
Be to, sutartis numato sąlygą „transportuok arba mokėk“, pagal kurią kasmet bus transportuojama arba apmokama už 2,5 mlrd. kubų dujų.
Pagal Lietuvoje šiemet įsigaliojusią įleidimo-išleidimo taškų kainodarą, dujų tranzitas tapo reguliuojama veikla, ir „Gazprom“ turi mokėti už perduodamų dujų kiekį. „Amber Grid“ buvo nepatenkintas kaštų paskirstymu, todėl Europos Energetikos reguliuotojų bendradarbiavimo agentūra (ACER) šiemet vasarą įvertino skaičiavimus ir nurodė, kad pagrindinio dujotiekio atšakos neturi būti įtrauktos į tranzitą.
Kainų komisija po ACER išvados pakoregavo kainodarą - nuo kitų metų dujų perdavimo tarifų viršutinės ribos kiek didėja, tačiau tai didžia dalimi lemia mažėjantis dujų vartojimas.
„Gazprom“ dar pernai spaudė Lietuvą ir norėjo, kad tranzito sutartis būtų tarpvalstybinė, tačiau Vyriausybė atmetė tokį pasiūlymą.
Kainų komisijos duomenimis, dujų tranzitas į Karaliaučių pirmąjį šių metų pusmetį, palyginti su pernai tuo pat laiku, sumažėjo 1,8 proc. iki 10,996 mln. megavatvalandžių (MWh).