• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusią savaitę Europos Parlamento pirmininkas Hans-Gert Pöttering, Europos Komisijos pirmininkas José Manuel Barroso bei ES Tarybai pirmininkaujančios Portugalijos ministras pirmininkas José Socrates per iškilmingą ceremoniją Strasbūre pasirašė ES Pagrindinių teisių chartiją. Daugelyje ES šalių privaloma po Lisabonos sutarties ratifikavimo tapsianti chartija įtvirtina ES piliečių ir kitų Sąjungos gyventojų teises, susijusias su orumu, laisve, lygybe, solidarumu, pilietybe ir teisingumu.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigia Europos Parlamento narys Šarūnas Birutis, Pagrindinių teisių chartija – tai labai svarbus ilgai rengtas dokumentas. Chartija – viena iš Reformų sutarties sudedamųjų dalių, tapsianti įpareigojimu visoms valstybėms, ES narėms.

REKLAMA

„Svarbu, kad į pirmąją vietą iškeliamas žmogiškumas, orumo išsaugojimas visomis prasmėmis. Chartijoje kalbama ne tik apie konstitucines žmogaus teises: į laisvę, lygybę ir t. t., bet minimi ir socialiniai aspektai: socialinės garantijos, saugumo užtikrinimas. Tai labai svarbu jaunos demokratijos valstybėse, kuriose demokratijos tradicijos dar gana naujos. Ne išimtis ir mūsų šalis. Negalime būti įsitikinę, kad visose gyvenimo srityse taikomi vienodi standartai. Vis dar pastebime sovietinės sistemos pėdsakų“, – sako europarlamentaras. Jis pažymi, jog nuo šiol Europos Teisingumo teismas prižiūrės, ar paisoma žmogaus teisių ES valstybėse narėse. Iki tol panašiais klausimais galėdavome kreiptis tik į Strasbūro Žmogaus teisių teismą.

Sutarties pasirašymo ceremonijos metu EP pirmininkas H.-G. Pöttering pažymėjo, jog vieningos Europos vizija buvo įgyvendinta, nes vadovautasi teisės viršenybe, lygiomis teisėmis, laisve ir demokratija. Pokomunistinių šalių įstojimą į ES Parlamento vadovas pavadino „istoriniu stebuklu“, įmanomu tik todėl, kad „laisvė, demokratija ir lygiateisiškumas pasirodė patrauklesni negu žmogų paminančios ideologijos“. „Laisvė negali būti pasiekta be pagarbos kitų teisėms, taika neįmanoma be tinkamo šių teisių balanso“, – pabrėžė Parlamento vadovas. „ES ne viskas pagrįsta ekonominiu naudos ir kaštų skaičiavimu. Pirmiausia esame vertybių bendruomenė, – teigė H-G. Pöttering ir pridūrė: – Be šio aiškaus pagrindinių teisių rinkinio Europa neturi ateities“. Savo ruožtu EP pirmininkas ragino visas ES valstybes įtraukti Pagrindinių teisių chartiją į savo teisę, o Sąjungos piliečius – apmąstyti savo įsipareigojimus Europos bendruomenei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų